Lācim pa pēdām Ērģemes mežos

Pagājušajā nedēļā 23. aprīlī, dodoties uz objektu veikt darba pienākumus Ērģemes pagastā, kāds vīrietis Rušķu meža masīvā pamanījis svaigas lāča pēdas, iemūžinot tās fotogrāfijās. Dienu iepriekš arī Turnas pusē videonovērošanas kameras fiksējušas lāci mežā kādā piknika vietā. Savukārt šonedēļ lāču mammu ar trim bērniem izdevies nofilmēt arī Igaunijas pilsonei Tervā. Dabas aizsardzības pārvalde atklāj, ka šopavasar arvien vairāk tiek saņemti ziņojumi par savvaļā manītiem brūnajiem lāčiem.

Ērģemes un Kārķu pagastu pārvalžu vadītājs Pēteris Pētersons laikrakstam stāsta, ka lāči Ērģemes pagastā nav nekas neparasts. Aprīlī no vairākiem iedzīvotājiem saņēmis ziņas un fotogrāfijas par mežos manītiem lāčiem. “Tomēr lāči vairs nav sastopami tikai mežā vai lauku malās, pagājušajā vasarā divi lācēni bizoja pa pagasta centru un kapiem. Toreiz par notiekošo zvanīja cilvēki un informēja pat policija, bet nav jau gatavas instrukcijas, kā pareizāk un kam būtu šādā situācijā jārīkojas,” saka P. Pētersons.

“Lielāks ziņojumu skaits par sastaptajiem lāčiem saistīts gan ar to, ka cilvēki biežāk dodas pie dabas un atpūšas prom no labiekārtotām takām, gan arī ar to, ka aizvien plašāk tiek izmantoti dažādi tehniskie līdzekļi, piemēram, novērošanas kameras pie dzīvnieku barotavām,” skaidro Dabas aizsardzības pārvaldes Dabas aizsardzības departamenta vadītāja Gita Strode.

Pēdējo desmit gadu laikā Latvijā pamazām savvaļā atgriežas lāči un to skaits ir palielinājies. “Šobrīd Latvijā savvaļā sastopamo lāču skaits lēšams divdesmit līdz trīsdesmit dzīvnieku apmērā, un speciālisti vērtē, ka pamazām atjaunojas lāču populācija, taču pagaidām joprojām nav oficiāla apstiprinājuma, ka lāči Latvijas teritorijā vairotos,” stāsta G. Strode.

Latvijā nav fiksēti gadījumi, kad savvaļas lāči uzbrūk iedzīvotājiem, tomēr pēdējos gados ir bijušas situācijas, kad savvaļas lāči no cilvēkiem nebaidās. Piemēram, pērn Igaunijas pierobežā novēroti divi droši lācēni, kas bija palaisti savvaļā no audzētavas, bet Latvijas–Krievijas pierobežā sastapti droši lāči, kas apciemoja tālbraucējus šoferus un prašņāja ēdienu. Visos šajos gadījumos lāču drosme bija saistīta ar cilvēku rīcību – daļēji pieradinātu dzīvnieku palaišanu savvaļā vai lāču regulāru piebarošanu.

Dabas aizsardzības pārvaldes sabiedrisko attiecību speciāliste Maija Rēna informē, ka lauku apvidos, kur parādījušies lāči, iedzīvotājiem noteikti jāpiedomā par to, kur un kā tiek novietoti atkritumi. Urnām jābūt slēgtām, lai tās nepievilinātu savvaļas dzīvniekus. Vienlaikus jāuzmanās dravniekiem, jo lāču radītie postījumi bišu dravām var palielināties, ja savlaicīgi netiek veikti preventīvi pasākumi. 

Pērn Dabas aizsardzības pārvalde saņēma 27 pieteikumus un izmaksāja 20 985 eiro kompensācijās par lāču nodarītiem zaudējumiem biškopībā, bet šogad īsā laika posmā saņemti jau 17 pieteikumi par ķepaiņu izpostītām bišu dravām.

Sastopot lāci savvaļā, zvēra uzmanību prognozēt ir grūti, taču, visticamāk, reakcija būs bailes un mēģinājumi izvairīties no cilvēka. “Dodoties dabā, ir jāatceras, ka mēs neesam vienīgie, kas tur atrodas, – dabu mēs dalām ar dzīvniekiem, par kuru klātbūtni parasti uzzinām vien pēc to atstātajām pēdām – ķepu nospiedumiem, ekskrementiem vai kādas citas pazīmes, pašu dzīvnieku neredzot. Jebkurš savvaļas iemītnieks, arī plēsīgie dzīvnieki ir dabas vērtība, kas jāciena un jāsargā,” uzsver G. Strode.

Jāpiebilst, ka ziņojumus par pamanītiem lāčiem pēdējo dažu nedēļu laikā Dabas aizsardzības pārvalde saņēmusi no Līgatnes, Aizkraukles, Limbažu puses un Madonas novada.

PADOMI IEDZĪVOTĀJIEM

Lai izvairītos no sastapšanās ar lāci:

  • pastaigas laikā turies uz meža takām un ceļiem
  • ar savu uzvedību netraucē citus dabas baudītājus un meža iemītniekus, bet laiku pa laikam uzkāp uz kāda zara, ierunājies vai iedziedies
  • rūpīgi vēro dabu sev apkārt, lai dzīvnieka klātbūtni varētu laikus pamanīt
  • ja mežā šķērso nepārredzamu vietu, tad pastiprināti liec par savu klātbūtni manīt


Ja esi pamanījis lāci:
netuvojies lācim, nemēģini to panākt vai aiztikt dzīvnieku vai tā mazuļusiespējami ātri, bet neskrienot, dodies prom no tikšanās vietasnegriez lācim muguru – atkāpies atmuguriskineskaties lācim acīs – dzīvnieks var to uztvert kā izaicinājumuuzvedies klusi, līdz dzīvnieks dodas savās gaitās

Novados