Lai dārza “bumbas” hortenzijas koši zied!

Izrādās, reģionālā laikraksta “Ziemeļlatvija” lasītājas ir ne tikai laikraksta rīkotā Lieldienu olu krāsošanas konkursa atbalstītājas, bet arī čaklas dārzkopes. Par to “Ziemeļlatvija” pārliecinājās aizvadītajā piektdienā, trim konkursa uzvarētājām dāvinot Smiltenes kokaudzētavas jaunās šķirnes hortenziju stādus.

Valcēniete Sabīne Dubrovska pēc iegūtās balvas ieradās priecīga, jo nebija cerējusi, ka viņas dienas garumā ilgā rosīšanās virtuvē konkursā nesīs uzvaru. Sabīne krāšņo olu grozu veidojusi kopā ar mājas mīluli kaķi, kurš no galda ķeksējis nost visu, kas gadījies pa ķepas tvērienam. Turklāt Sabīnei ar pirmo mēģinājumu nosūtīt bildes konkursam neizdevās, bet viņa neatlaidās un to izdarīja nākamajā dienā – un, re, iekļuva godalgoto trijniekā. Sabīne par iegūto balvu jau pateikusi mammai, kurai dārza darbi, īpaši puķu un košumkrūmu stādīšana, ir sirdslieta. Dārzā jau ir vairāku šķirņu hortenzijas, bet vasarā visus priecē krāšņās dārza karalienes lilijas.

Sabīnes meistardarbs – spilgtās olas – iegūts, olas krāsojot sīpolmizās un sarkanajā kāpostā. Viņa smejas, ka sarkano kāpostu nācies meklēt visos Valkas pārtikas veikalos, bet tas bijis izpirkts. Braukusi uz Valgas veikaliem, jo internetā izlasītā krāsošanas metode nav devusi mieru. Aptiekā vairs nav bijis nopērkams arī briljanta zaļā šķīdums, olas, tajā vārot, iznāk košā, neredzētā krāsā. Olu krāsošanā izmantojot sarkano kāpostu, iepriekšējā vakarā virums tika novārīts, un tikai nākamajā rītā varēja turpināt eksperimentu. 

“Oliņas ņigu ņegu satinu krāsainās lupatiņās. Kolosālas oliņas iznāk, ja izmanto sezama smalkās sēkliņas. Tās nepiebriest un veido interesantu rakstu. Izmantoju visādas pirmās puķītes, zaļumus, arī zemeņu stādu pašus galiņus. No tiem uz oliņām veidojas karaļa kronis. Olu krāsošana mani pozitīvi uzlādē – visu dienu ņemies, māja bardakā, bet pašai liels prieks,” atzīstas olu krāsotāja. Sabīne ar krāsainajām olām iepriecinājusi ne tikai tuvākos ģimenes locekļus, bet arī darba kolēģus.

Ērģemes pagasta iedzīvotāja Ilze Cīrule ar ģimeni dzīvo lauku mājā ar plašu dārzu, kurā saimniece stādīs hortenzijas stādu. Ilze “Ziemeļlatvijas” konkursa pieteikumu pamanīja sociālajos tīklos. Viņa savu veikumu jau bija sabildējusi, sūtot apsveikumus radiniekiem, un nolēma fotogrāfijas nosūtīt arī “Ziemeļlatvijai”. Lai iegūtu tik raibas un krāšņas olas, Ilze kopā ar abām meitām vispirms devusies uz mežu pēc dažādiem zaļumiem. Saimniece sīpolmizas tālredzīgi bija jau sakrājusi. Pēc tam sekojis nesteidzīgs un relaksējošs krāsošanas process. Ilze iesaka turpināt rīkot dažādus konkursus, jo tas aizrauj laikraksta lasītājus. Viņa uzskata, ka vietējā avīzītē var uzzināt visu vajadzīgo informāciju, kas noder dažādām dzīves situācijām. 

Pēc hortenzijas stāda ieradās arī Vijciema pagasta iedzīvotāja Kristīne Broka. Viņa stāsta, ka saimnieko lielā mājā ar plašu dārzu, kurā ir ļoti daudz puķu dobju. Kristīne priecājas, ka šopavasar dārzu papildinās šis Smiltenes kokaudzētavā radītais brīnums. Viņa konkursa pieteikumu pamanīja sociālajos tīklos. 

“Uzreiz padomāju, ka jāpiedalās, jo balva ir ļoti forša. Dārzā jau man ir iestādītas četras baltas hortenzijas, šī būs piektā. Ar laiku gan jau vēl būs citas krāsas arī,” cer dārza saimniece. Viņa Lieldienu olas krāsojusi kopā ar abiem dēliem. Lai iegūtu spilgti zilu krāsojumu, jau dienu iepriekš saimniece novārījusi zilo kāpostu un tikai pēc tam – nākamajā dienā – turpinājusi iesākto. Olu krāsošanā izmantotas arī tradicionālās sīpolu mizas un arī karkades tējas novārījums. Kopā ar bērniem pagalmā savāktas zālītes un pirmie ziediņi, bet fonā skanējušas Lieldienu latviešu dziesmas. Kristīne atzīst, ka straujiem soļiem tuvojas dārza sezona. Uz palodzes jau aug tomātu dēsti, dārzā zeme jau sastrādāta. Pērn rudenī iestādīti ziemas ķiploki. Laiks jāvelta ne tikai ģimenei, bet arī mīļās vecmāmiņas aprūpei.

“Ziemeļlatvijas” rīkotā konkursa atbalstītājs un jaunās šķirnes hortenziju stādu dāvinātājs ir akciju sabiedrības “Latvijas valsts meži” meža un dekoratīvo stādmateriālu audzētājs Smiltenes kok­audzētava. Tā atrodas Smiltenes novada Launkalnes pagasta Silvā. Kokaudzētavas vadītāja Baiba Šmite stāsta, ka, sadarbojoties ar vietējām apkārtējām stādaudzētavām, pašlaik apmeklētājiem piedāvā aktualitāti – pavasara vēstneses atraitnītes dažādu krāsu kombinācijās. Piedāvājumā ir arī dažādas vasaras puķes, arī rododendri.

“Sortimentu papildinām ar mērķi, lai apmeklētāji uz vietas varētu iegādāties pēc iespējas vairāk, kas nepieciešams pašiem audzēšanai,” atklāj B. Šmite.

Kokaudzētava uzsākusi augļu koku un ogulāju tirdzniecību. Piedāvājumā dažādas bumbieru, ķiršu, plūmju, kolonābeļu, kā arī vasaras un rudens ābeļu šķirnes. Sortimentā arī ogulāji – jāņogas, upenes un ērkšķogas. Šī pavasara jaunums – persiku stādi. Smiltenes stādaudzētavas darba laiks ‒ no pulksten 8 līdz 17.   

Jāpiebilst, ka šis nav pirmais “Ziemeļlatvijas” rīkotais konkurss. Pirms tam notika bērnu zīmējumu konkurss, kurā bija jāuzzīmē ziemas prieki. Konkursam bija necerēti liela atsaucība, bet balvās – aizraujošas bērnu literatūras grāmatas. Arī turpmāk ir ieceres lasītājiem rīkot konkursus, kas ļauj ne tikai to dalībniekiem izpausties, bet arī laikraksta veidotājiem satikties ar interesantiem un radošiem cilvēkiem.

Novados