Lai veselīgā atkarība – dejošana – “Vendīga” dejotājiem ir uz visu mūžu!

Rīt pulksten 15 Valkas pilsētas kultūras namā gaidīts ikviens, kurš vēlas būt kopā ar Valkas Jāņa Cimzes ģimnāzijas tautas deju kolektīvu “Vendīgs” un svinēt kolektīva pilngadības svētkus koncertā “18. pietura”. Pasākumā uzstāsies arī ģimnāzijas jauktais koris “Cimzes kods” un Valkas novada bērnu un jauniešu centra “Mice” deju kolektīvs “Vainadziņš”.

Lai sestdien pasākums izdotos un nesajuktu deju solis, šonedēļ “Vendīgam” notiek ne tikai mēģinājumi, bet otrdien arī deju kolektīvu starpskate Smiltenē. Kā vairums Latvijas jauniešu deju kolektīvu, arī valcēnieši gatavojas cīnīties par iespēju šovasar piedalīties Skolēnu Dziesmu un deju svētkos. Konkurence ir milzīga, tāpēc kolektīvs ir izvirzījis mērķi dejot un vēlreiz dejot. 

Pēdējos piecus gadus kolektīvu vada Vineta Skutāne. Pirms kārtējā mēģinājuma Vineta ierodas nedaudz satraukusies, jo, kā pati saka, darbi gāž no kājām. Taču, sākot runāt par dejām un dejošanu,Vineta atklāti izstāsta savu redzējumu par kolektīvu un mūsdienu jauniešu vēlmi dejot tautas dejas. Jāpiekrīt vadītājai, ka, lai smaidoši un sapucēti jaunieši uz skatuves dejotu, ikdienā ir jādara smags darbs.

– Kā nolēmāt “Vendīgam” svinēt 18 gadu jubileju?

Vineta Skutāne: – Uzskatu, ka jubileja ir apaļi cipari. Šo koncertu rīkojām ar mērķi, lai iegūtu skatuves pieredzi. Pasākumā piedalīsies visi vietējie kolektīvi, kas pošas uz Dziesmu svētkiem. Gatavojoties šim notikumam, papētīju visu pieejamo informāciju. Diemžēl tās nemaz nav tik daudz, jo līdz šim kaut kā neviens nav uzņēmies veidot kolektīva arhīvu. Tas noteikti būs jādara. Uzgāju, ka pirms astoņpadsmit gadiem janvārī uz deju kolektīva pirmo mēģinājumu ieradās divpadsmit meitenes un viens puisis. Kolektīva pirmā vadītāja bija toreizējā pilsētas kultūras nama direktore Aija Sallu. Mēs gribējām nosvinēt savu pilngadību, jo tas ir pats labākais laiks, lai sāktu pašapliecināties un demonstrēt zināmu briedumu. Koncertā pamēģināsim izdejot 18 pieturas un ceram, ka tas izdosies skaisti un raiti. Pasākumu organizējām arī ar vēlmi, lai beidzot pilsētas kultūras namā redzētu jaunus cilvēkus. Nav tā, kā vairums pilsētā runā. Valkā ir darbīgi un atraktīvi jaunieši. Interesanti, ka kolektīva dalībnieku vidējais vecums nav vis 18 gadi, bet gan 16 gadi un trīs mēneši.

– Ko nozīmē kolektīva nosaukums “Vendīgs”?

– Ilgi domājām par nosaukumu, jo, atklāti sakot, nebija ideju. Varbūt nedaudz smieklīgi, bet es kā vēsturniece izlasīju grāmatu par latviešu vecvārdiem. Jauniešiem piedāvāju vairākus variantus, viņi izvēlējās šo vārdu. Tas ir lībiešu izcelsmes vārds, bet Valka ir absolūti lībiešu, latgaļu un igauņu miksējums, tāpēc šis nosaukums šķita pieņemams. Vendīgs nozīmē ašs, žiperīgs, apsviedīgs un jestrs. Kolektīvam ir arī savi ceļa vārdi – latviešu tautas dziesma:

“Vendīgs auga ozoliņis

 Vendīgā kalniņā:

 Zelta zari, vara saknes,

 Sudrabiņa lapiņām.”


Pilnu interviju ar Valkas Jāņa Cimzes ģimnāzijas tautas deju kolektīva “Vendīgs” vadītāju Vinetu Skutāni un dejotāju komentārus lasiet piektdienas, 21.februāra, laikrakstā "Ziemeļlatvija" vai iegādājoties rakstu elektroniski šeit

Novados