Meklē ārsta palīgu Launkalnes feldšerpunktā

Jau vairāk nekā gadu Smiltenes novada Launkalnē ir slēgtas pašvaldības uzturētā feldšerpukta durvis, – kopš pensijā aizgāja ārsta palīdze Jeļena Apse, pašvaldībai nav izdevies atrast  pēcteci, kas strādātu viņas vietā.

Agrāk Launkalnes iedzīvotājiem par mediķa pieejamību raižu nebija – Jeļena Apse vadīja  Launkalnes pagasta feldšerpunktu no 1969. gada, rūpējoties par launkalniešu veselību, un tā bija viņas vienīgā darbavieta.
 
Ciems palicis bez mediķa

Tas, ka Launkalnē feldšerpunkts ir slēgts, nozīmē, ka ciemata ļaudīm uz vietas nav pieejama veselības aprūpe, ir taču kaut kas jādara lietas labā, “Ziemeļlatvijai” teic kāda Launkalnes iedzīvotāja, kura ar šo problēmu vērsās redakcijā.

“Kad feldšerpunkts bija vaļā, katru dienu kāds aizgāja uz turieni izmērīt asinsspiedienu vai ar citām sūdzībām. Tagad nekā. Vajag meklēt vietā jaunu ārsta palīgu! Jau tā Launkalnē mums nav veikala, tad vēl, izņemot skolēnu autobusu, te neiebrauc satiksmes autobusi,” pasūrojas launkalniete.

Launkalnes pagasta pārvaldes vadītājs Māris Lazdiņš “Ziemeļlatvijai” teic, ka  pašvaldība problēmu  veselības aprūpē  apzinās, jau 2019. gadā vairākkārt tikuši publicēti sludinājumi, aicinot darbā ārsta palīgu Launkalnes feldšerpunktā, taču bez rezultātiem, – galvenā problēma ir šai vakancei izvirzītās kvalifikācijas prasības. Piemēram, vēl salīdzinoši nesen interesi par šo vakanci izrādījusi kāda medicīnas māsa, taču viņai nav ārsta palīga izglītības, kas ir obligāta prasība, lai strādātu feldšerpunktā. 

“Domāju, kamēr prasības pret ārsta palīgu netiks pazeminātas, praktiski neiespējami būs atrast  speciālistu, kurš strādās lauku feldšerpunktā. Medicīnas māsa pat ar lielu stāžu neder. Savukārt ārsta palīgi strādā arī Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestā jeb “ātrajā palīdzībā”, un tur alga un sociālās garantijas ir salīdzinoši lielākas,” savu viedokli pauž Māris Lazdiņš.
Pagaidām pašvaldība turpina uzturēt Launkalnes feldšerpunkta telpas ar cerību, ka tomēr varbūt izdosies atrast ārsta palīgu, taču laika nav daudz. Pagasta pārvaldes vadītājs norāda, ka 2021. gadā beigsies Launkalnes feldšerpunkta sertifikācijas termiņš un nāksies sertifikāciju iziet atkal, taču, lai to izdarītu, ir jābūt mediķim, kurš feldšerpunktā strādā. 

Konkrētajā gadījumā palīdzēt nevar Nacionālais veselības dienests (NVD), jo feldšerpunkts ir pašvaldības pārziņā un pašvaldībai pašai ir jāmeklē ārsta palīgs, kurš feldšerpunktā strādātu. NVD iesaistās tad, ja ir apgrūtināta ģimenes ārstu pieejamība. Turklāt, ja ģimenes ārsti tiek reģistrēti gaidīšanas sarakstā, tad par ārstu palīgiem NVD šādas informācijas nav.

Varbūt kāds var apvienot darbu?

Launkalnes iedzīvotāja, kura vērsās “Ziemeļlatvijā”, rosina pašvaldību meklēt mediķi, kurš strādātu Launkalnes feldšerpunktā kaut pāris dienas nedēļā (labāk tā, nekā nekā), apvienojot šo darbu ar darbu, piemēram, kādā ģimenes ārsta praksē, ja tas ir iespējams.
Taču arī tad iespējamajam kandidātam ir jārēķinās ar šās vakances prasībām. Kad Smiltenes novada dome pirms aptuveni gada aicināja darbā ārsta palīgu Launkalnes feldšerpunktā, galvenie amata pienākumi sludinājumā tika norādīti gana daudzi, piemēram, viņam jāsniedz pirmā un neatliekamā palīdzība, pēc ārsta norīkojuma jāveic ārstnieciskās procedūras mājas apstākļos, medicīniski pareizi jāizpilda manipulācijas atbilstoši klīniskai diagnozei un ārsta norādījumiem un citi.

Savukārt pretendentiem izvirzītās prasības bija: medicīniskā izglītība; ārsta palīga kvalifikācijas sertifikāts; reģistrācija ārstniecības personu reģistrā; pieredze darbā ar datoru, lai spētu darboties “E-veselības” programmās; “B” kategorijas autovadītāja apliecība.
Tas, ko pašvaldība piedāvāja pirms gada, bija: atbildīgs pilna laika darbs, sociālās garantijas un stabils atalgojums saskaņā ar normatīvajiem aktiem no 705 eiro mēnesī pirms nodokļu nomaksas, kā arī papildu piemaksa par mājas aprūpes veikšanu atkarībā no aprūpējamo skaita katrā mēnesī.

Novados