No sarunām nojaušams, visticamāk, Avotiņš paliks mēra krēslā

Jau ceturtdien, 1. jūlijā, pulksten 11 Smiltenes novada Kultūras centra mazajā zālē norisināsies pirmā domes sēde jaunievēlētajiem Smiltenes novada domes deputātiem. Sēdes darba kārtībā ir jautājums par priekšsēdētāja ievēlēšanu amatā.

Šo domes sēdi vadīs Smiltenes novada pašvaldības vēlēšanu komisijas priekšsēdētāja Aurika Zīvere. Domes priekšsēdētāju un vietnieku jaunievēlētie deputāti vēlēšanu komisijas uzraudzībā ievēl no sava vidus, izdarot atzīmes vēlēšanu zīmēs. Pirms vēlēšanu sākuma ar savām uzrunām uzstājas priekšsēdētāja kandidāti.

Kuri vai kurš tiks virzīts par jaunā Smiltenes novada domes priekšsēdētāju, neviens no domē iekļuvušajiem sarakstu līderiem konkrēti nenosauc. Priekšvēlēšanu laikā publiskajā telpā daudz tika kritizēta esošā domes vadība, kas tāpat kā vēlēšanu rezultāti lika domāt, ka gaidāmas lielas pārmaiņas. Tomēr no sarunām nojaušams, ka, visticamāk, mēra vietu saglabās esošais domes priekšsēdētājs Edgars Avotiņš.

“Man nav īsti, ko komentēt. Kā jau iepriekš esmu izteikusies, vēlētāji savu izvēli izdarīja, vislielāko uzticību paužot Nacionālajai apvienībai, kas ieguva piecas deputātu vietas domē. Vēlētāju izvēle ir jārespektē,” laikrakstam saka partijas “Latvijas attīstībai” Smiltenes novada saraksta līdere Gita Mūrniece. No viņas pārstāvētās partijas domē tika ievēlēti kopumā četri uzņēmēji, visiem deputāta darbā šī būs pirmā pieredze.

“Visi no mūsu saraksta esam jaunpienācēji domē. Saprotu, ka man personīgi šī būs liela dzīves skola, līdzīgi kā aizejot no uzņēmējdarbības un pievēršoties baznīcai, tā tagad arī pašvaldībā. Darbs būs apjomīgs, ļoti daudz jaunu lietu, ko apgūt. Ar laiku redzēsim, cik daudz no tā, kas veiksmīgi darbojās uzņēmējdarbībā, derēs arī pašvaldībā. Galvenais, veiksmīgi to visu salāgot, lai tie vēlētāji, kuri aizgāja uz vēlēšanām, turpmākos četrus gadus justos vajadzīgi un uzklausīti,” pirms gaidāmās 1. jūlija Smiltenes novada domes sēdes saka G. Mūrniece.

Partijas “Progresīvie” līderis Ervins Labanovskis uzskata, ka iegūtas piecas deputātu vietas vēl nenozīmē balsu vairākumu vēlēšanās. Viņš zina stāstīt, ka sarunas notiek starp Nacionālo apvienību “Visu Latvijai!” – “Tēvzemei un Brīvībai/LNNK” un partiju “Latvijas attīstībai”. Sākums neesot bijis viegls, taču viss liecinot, ka  Nacionālā apvienība spēs panākt vienošanos.  

“Pirms divām nedēļām mēs tikāmies ar Avotiņa kungu, esam runājuši arī ar “Latvijas attīstībai” un “Jauno Vienotību”, pagaidām nav izdevies tikties ar Zaļo un Zemnieku savienību, politisko partiju “Latvijas Reģionu apvienība”. Ceturtdien viss var gadīties. Kopumā deputātu sastāvs ir ļoti spēcīgs. Var jau notikt tā, ka ceturtdien ievēl domes priekšsēdētāju, bet pēc laika skatās, kā notiek darbs. Katrā ziņā būs interesanti,” saka E. Labanovskis.

Smiltenes novada domes esošais priekšsēdētājs, Nacionālās apvienības “Visu Latvijai!” – “Tēvzemei un Brīvībai/LNNK” saraksta līderis Edgars Avotiņš atklāj, ka joprojām notiek politiskās konsultācijas, partijas tiekas un mēģina panākt vienošanos par prioritātēm, priekšsēdētāju, vietniekiem, bet lēmums līdz galam vēl pirmdien pēcpusdienā nebija pieņemts. Notiek sarunu procedūra. E. Avotiņš neslēpj, ka ir gatavs turpināt būt Smiltenes novada domes priekšsēdētājs. Arī kandidējot vēlēšanās, viņš startēja kā mēra amata kandidāts. “Par ceturtdienu raugos piesardzīgi, taču no savām vēlmēm neatkāpjos. Galvenais ir gūt kolēģu atbalstu, lai turpinātu strādāt ar pilnu atdevi un godprātīgi. Šajā sasaukumā būs deputāti ar ļoti lielām ambīcijām, sastāvs patiešām būs spēcīgs,” komentāru sniedz E. Avotiņš.

Zaļo un Zemnieku savienības, politiskās partijas “Latvijas Reģionu apvienība” Smiltenes novada saraksta līderis, domē ievēlētais deputāts Toms Markss laikrakstam atklāj, ka pirmajā domes sēdē no savas puses atbalstīts vairākuma izvirzīto kandidatūru. “Tas varētu būt Edgars Avotiņš. Principā neredzu lielu revolūciju. Jautājums, cik viegli Edgaram būs noturēt latiņu. Skaidrs, ka tas nebūs tik vienkārši kā iepriekšējās vēlēšanās, kad Nacionālajai apvienībai bija pārsvars. Šī nebūs viegla, salda pašvaldības vadīšana. Jebkurā gadījumā novēlu viņam veiksmi. Esam gatavi būt konstruktīvs partneris,” saka T. Markss.

Aizkulisēs runāja, ka deputāta mandātu varētu nolikt no Zaļo un Zemnieku savienības, politiskās partijas “Latvijas Reģionu apvienība” ievēlētais Ainārs Mežulis, taču pēc formalitāšu sakārtošanas, kas saistītas ar esošo darbu, tas nenotiks. Savu mandātu citam A. Mežulis neatdošot.

“Jaunās Vienotības” saraksta līdere Ilze Vergina arī uzskata, ka lielu pārsteigumu ceturtdien gaidāmā domes sēde ar priekšsēdētāja ievēlēšanu nesagādās. “Svarīgākais šobrīd ir skatīties novada attīstības virzienā un vienoties, kā visiem strādāt tālāk, lai darbs būtu vērsts uz attīstību, nevis laiku patērētu strīdoties,” uzsver I. Vergina.

“Ziemeļlatvija” vērš iedzīvotāju uzmanību uz to, ka, lai 1. jūlijā nodrošinātu iespēju klātienē piedalīties visiem deputātiem, vēlēšanu komisijai, kā arī medijiem, iedzīvotāji aicināti domes sēdi vērot tiešraidē Smiltenes novada pašvaldības mājaslapā un sociālā tīkla “Facebook” pašvaldības lapā.

Pēc vēlēšanām jaunievēlētais priekšsēdētājs ir tiesīgs sasaukt ārkārtas domes sēdi, kuras darba kārtībā ir priekšsēdētāja vietnieka, domes pastāvīgo komiteju locekļu ievēlēšana, kā arī jautājums par Smiltenes novada pašvaldības nolikuma apstiprināšanu.

Novados