Novērtē selekcionāra Andra Krūmiņa devumu

Lilijas viskrāšņāk zied jūlija vidū, un tajā laikā allaž devos ciemos pie viena no ievērojamākajiem Latvijas liliju selekcionāriem, strādīgā un godīgā Andra Krūmiņa uz Blomes pagasta “Sirmiņiem”. Šovasar ir citādāk. Pērn rudenī tieši savā vārda dienā viņš aizgāja, Andra sieva Ilona vīra dzimtas mājās palika viena. Pirms neilga laika, redzot Ilonu televīzijā, piezvanīju, lai apvaicātos, kā klājas. Sarunu turpinājām jau  “Sirmiņos”, liliju ieskautas.

Krūmiņi lilijas audzē jau četrdesmit gadus, un šajā laikā Andrim vienmēr līdzās bija Ilona – mīļotā sieviete, lielākais atbalsts un palīgs. “Vēlos pateikties visiem cilvēkiem, kas te gadiem ir braukuši skatīties lilijas, atbalstījuši un atzinuši An­dra selekcionāra darbu. Šis ir pirmais gads bez viņa. Pavasarī bija grūti, jo par visu jādomā man vienai pašai. Andris bija tas, kurš zināja, kad un kas ir jādara, lai viss izdotos. Emocionāli nav viegli, bet cik neaprakstāma ir sajūta, ko sniedz līdzcilvēki. Viņi Andri un viņa veikumu nav aizmirsuši, jo­projām ciemojas “Sirmiņos” un aizrunā liliju sīpolus, cik nu tie ir atlikuši. Apziņa, ka esi kādam vajadzīgs, dod spēku,” laikrakstam stāsta liliju audzētāja Ilona.

Kundze uzreiz brīdina, ka gan dārzā, gan siltumnīcās vairs zied tikai dažas šķirnes liliju, pārējās jau ir noziedējušas. Ja savulaik piemājas saimniecībā bija 250 liliju šķirnes, tagad palikušas aptuveni 80. “Jaunas šķirnes neveidoju jau vairākus gadus, ja nu kāda nejauši pati uzrodas. Viss notiek ļoti dabiski, vērojama paaudžu un sortimenta maiņa. Jau pagājušajā vasarā cilvēki varēja pieteikties uz sīpoliem, tāpat kā šogad. Tas nozīmē, ka nākamajā gadā uzziedēs vēl mazāk liliju. Jau ir izveidots saraksts, ļaudis pēc sīpoliem ir pieteikušies no Rīgas, Lēdurgas, Limbažiem un tuvākās apkārtnes. Nav skumji, jo vīra selekcionētās lilijas turpina priecēt cilvēkus visdažādākajās Latvijas vietās,” teic “Sirmiņu” saimniece.

Viņa jūtas pagodināta, ka nesen Blomes tautas nama vadītāja Gita Skadiņa uzaicināja uz kafijas vakaru, kurā pateicās par devumu jaunā skvēra tapšanā. Tieši šobrīd pašā Blomes centrā – skvērā pie tautas nama – krāšņi zied viņsaulē aizgājušā selekcionāra izlolotās dienziedes. 

“Nevarēju iedomāties, ka jaunais skvērs izskatīsies tik skaisti. Dienziedes tur varēs ziedēt vēl ilgi, tik pēc kādiem desmit gadiem būs jāpārstāda. Gita ir paveikusi lielu darbu,” teic seniore.

Šovasar viņa  nav viena, prieku dzīvē ik dienu ienes mazmeitiņas, kas līdz pat septembrim dzīvos “Sirmiņos”, bet pēc tam atgriezīsies skolā Luksemburgā. Jaunākajai Paulai esot jāiemācās kārtīgi lasīt, bet vidējā mazmeita Nora esot čakla palīdze un jau apguvusi zāles pļaušanu. Ilona mīļus vārdus saka arī par saviem kaimiņiem, kuri viņu ļoti auklē un neļauj justies vienai, jo īpaši pēc vīra aiziešanas. “Reizēm jau kļūst neērti, cik labi un gādīgi ir visi mani tuvākie kaimiņi. Dzintra atved pienu, pārējie ņem līdzi kur nu kurais,” līdzcilvēku rūpes novērtē Ilona.

Novados