Pacientiem ar viegliem COVID-19 simptomiems turpmāk jāzvana uz jaunizveidoto NMPD tālruni 8303 4

No šodienas ir ieviests jauns tālruņa numurs – 8303, uz kuru turpmāk varēs zvanīt pacienti, lai pieteiktos valsts apmaksātu COVID-19 analīžu veikšanai. Uz šo tālruni jāzvana tiem cilvēkiem, kuri ir atgriezušies no ārzemēm un kuriem 14 dienu laikā pēc atgriešanās ir parādījušies viegli saslimšanas simptomi (paaugstināta temperatūra, klepus, rīkles iekaisums), kā arī Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) epidemiologu noteiktajām kontaktpersonām, kuras atrodas karantīnā un kurām 14 dienu laikā ir parādījušies saslimšanas simptomi. Tāpat kā līdz šim, uz ārkārtas tālruni 113 jāzvana tajos gadījumos, kad slimības simptomi ir smagi (ļoti augsta temperatūra, elpas trūkums). 

Tālruņa darbību nodrošinās Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests (NMPD). Atsevišķs tālruņa numurs ieviests, lai nenoslogotu NMPD ārkārtas tālruni 113 un novērstu risku, ka to nevar sazvanīt cilvēki dzīvībai kritiskās situācijās. Tiem pacientiem, kas jau iepriekš ir reģistrēti, zvanot uz 113, nav atkārtoti jāzvana uz jauno tālruņa numuru, jo viņiem katram atzvanīs individuāli un informēs par analīžu nodošanas laiku.  

Zvanus par laboratorisko izmeklējumu veikšanu uz jauno tālruņa numuru 8303 pieņems katru dienu no pulksten 9.00 līdz 18.00. Svarīgi zināt – medicīniskas konsultācijas vai uzziņas par COVID-19 pa šo tālruni nesniegs, tas tikai reģistrēs pieteikumus uz analīzēm. Analīžu veikšana notiek rindas kārtībā, gaidīšanas laiks var būt diennakts vai nedaudz ilgāk. Zvana brīdī pacientu informēs par analīžu veikšanas vietu un laiku. Aicinām iedzīvotājus būt saprotošiem, jo var būt situācijas, kad liela zvanu skaita dēļ savienojums ar 8303 nenotiek uzreiz, un ir jāuzgaida.

Atgādinām, ka valsts apmaksātas analīzes veic arī E. Gulbja laboratorijā (Rīgā, Brīvības gatvē 366), iepriekš piesakoties pa tālruņa numuru 67801112.

Plašāka informācija par COVID-19, tostarp arī padomi par karantīnu, pašizolēšanos un rīcību, kas pasargā no saslimšanas, pieejama Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) mājaslapā www.spkc.gov.lv. Tāpat jautājumu gadījumā iedzīvotāji var zvanīt uz SPKC informatīvo tālruni 67387661. Uzziņas, individuālas konsultācijas SPKC informatīvā tālruņa darbinieki sniedz darba dienās plkst. 8:30 - 21.00, bet brīvdienās plkst. 8:30 - 17.00.

No rītdienas, 19.marta, būs mainīts arī Ģimenes ārstu konsultatīvā tālruņa 66016001 darba laiks.  Turpmāk tas strādās visu diennakti. Ģimenes ārstu konsultatīvā tālruņa mediķi iedzīvotājus telefoniski konsultē akūtu saslimšanu un traumu gadījumos, kā arī hronisku slimību saasinājuma brīžos. Šis ir medicīnisko konsultāciju tālrunis – informāciju par COVID-19 analīzēm vai citām uzziņām par COVID-19 ģimenes ārstu tālruņa mediķi nesniegs.

NMPD uzver, ka dienesta uzdevums ir sniegt palīdzību situācijās, kad cilvēka dzīvība ir apdraudēta un izšķirošas ir minūtes. Tāpēc uz ārkārtas tālruni 113 jāzvana, ja cilvēks ir bezsamaņā, ja ir dzīvībai bīstama asiņošana, gūta smaga trauma (ceļu satiksmes negadījums, elektrotrauma, ugunsgrēks, u.c.), ir pēkšņas sāpes krūtīs, kas var liecināt par infarktu, ir vienas puses pēkšņs vājums, kas var liecināt par insultu, vai jebkurā citā situācijā, kad ir apdraudēta dzīvība un palīdzību nepieciešams sniegt nekavējoties un neatliekami. Aicinām neizmantot ārkārtas NMPD ārkārtas tālruni 113, lai saņemtu uzziņas vai ieteikumus par COVID-19!  Būsim atbildīgi par tiem cilvēkiem, kuru dzīvība ir briesmās un tā jāglābj nekavējoties! 


20200318-1613-ctqk.jpg

Komentāri 4

lukiasmi

Ko teiks Valkas vadība, kad masveidā sāksies saslimšana Valkā, jo potenciālie vīrusa pārnēsātāji vazājas no Valgas uz Valku atpakaļ un uz priekšu. Jo kungiem tā liekas labi un pareizi. Štrunts par 14 dienu karantīnu pēc atgriešanās no ārzemēm... īpaši smagi skartās Igaunijas. Strādnieks no darba Igaunijā pa taisno Topā, pa taisno maximā, turpat durvīs saskrienas ar 80 gadīgu tanti, viss pofig. Vai Valkas ķēniņš un viņa svīta uzņemsies atbildību? Un ko gan tas arī dotu, ja būs nāves gadījumi, kuri varētu nebūt?... Ziniet, tā sanāca, atvainojiet... Kādi būvdarbi šajā laikā uz robežas? Pilnīga bezatbildība, varētu pat teikt, noziedzīga rīcība.

pirms gada, 2020.03.18 16:36

bezugunsnavdumu

Masveidā tā sāksies tik tad, ja cilvēki vazāsies apkārt. Pēc maizes aizskrien un sēdi pie loga mājās, nevis lūko apkārt pie veikaliem. Ko konkrēti tu aizmirsi pie topa un pie maximas, lai ievērot abas situacijas? Tātad vismaz stundu uzturoties ielās.
Dēļ tādu ka tu arī saksies viss.

pirms gada, 2020.03.18 22:01

duksis4x4

Ja tu esi jauns un stiprs, atceries, ka ar savu vieglprātību un bezatbildību tu vari inficēt kādu, kuram vīrusa infekcija var būt letāla!

pirms gada, 2020.03.18 19:00

bezugunsnavdumu

Nav ko vazāties apkārt ja nav veselības. Ko 80 gadīga tante aizmirsa veikalā, kad ir izsludināta īpaša situācija? Radu un draugu viņai nav lai atnestu maizi?

pirms gada, 2020.03.18 21:56

Novados