Palsmanes draudze atjauno baznīcas logus

Šomēnes ir uzsākta Palsmanes luterāņu baznīcas četru logu ārējo vērtņu restaurācija un atjaunošana. Šim darbam vairāk nekā divus tūkstošus eiro ziedojuši iedzīvotāji.

Lielāko finansējumu – 10 tūkstošus eiro – Palsmanes evaņģēliski luteriskā draudze ir ieguvusi, iesniedzot projekta pieteikumu Nacionālā kultūras mantojuma pārvaldes izsludinātajā Kultūras pieminekļu konservācijas un restaurācijas programmas ārkārtas konkursā.
Projekta kopējās izmaksas ir 12202,79 eiro. No šās summas draudzes līdzfinansējums ir 2202,79 eiro, tie ir sabiedrības ziedojumi, kas savākti šovasar Annas dienā Palsmanes baznīcā sarīkotajā vakara mūzikas koncertā un palsmaniešu cepto kūku degustācijā, kapu­svētkos un dzejas vakarā, kas septembrī notika dievnamā.

“Varam būt gandarīti, ka mūsu centieni saglabāt un atjaunot Palsmanes baznīcas logus ir īstenojušies. Paldies visiem, kuri atbalstīja draudzes un nevalstisko organizāciju organizētos pasākumus un ziedojumu akcijas ar mērķi savākt nepieciešamos līdzekļus, lai varētu saglābt un atjaunot mūsu baznīcas logus. Kopā mums izdodas!” visu vārdā pateicas Palsmanes luterāņu draudzes locekle Inita Zaharčuka.

Viņa bija klāt brīdī, kad tika izņemti baznīcas vecie logi. To koka daļas bijušas zaļganīgi dzeltenā krāsā, jau apsūnojušas, – viena pamatīgāka vēja brāzma, un logu stikli varēja izbirt.

“Divi logi bija ielikti pēc kara, to vietā būs pavisam jauni, vecajiem autentiski logi, veidoti no autentiska materiāla. Pašlaik meistars strādā pie šo divu logu veidošanas, bet pēc tam ķersies klāt pie pārējo divu restaurēšanas,” piebilst Inita Zaharčuka.

Objektā strādā individuālais komersants Juris Vonda no Variņiem. Logu eņģes restaurēs Smiltenes novada uzņēmums “Metāldekors”. Darbi jāpabeidz līdz šā gada 31. decembrim.

Šogad oktobrī Palsmanes luterāņu baznīcai apritēja 203 gadi. Dievnams tiek uzskatīts par vienu no skaistākajām klasicisma stila baznīcām Latvijā. Tas uzcelts 1817. gadā astoņstūra formā ar zvana torni vienā malā.

Novados