Palsmanes pamatskola palīdz saklāt Ziemassvētku galdu

Smiltenes baptistu draudzes zupas virtuve darbojas daudzus gadus, bez maksas ēdinot vientuļos un maznodrošinātos pensionārus, un tai šajā labajā darbā ir atbalstītāji un ziedotāji, bet otru tādu dāvanu, kādu virtuve šonedēļ saņēma no Palsmanes pamatskolas, pavāres Anita Rīdere un Gundega Liepiņa neatceras piedzīvojušas.

Jau rakstījām, ka Palsmanes pamatskolas kolektīvs šajā Ziemassvētku gaidīšanas laikā nolēma palīdzēt Smiltenes baptistu draudzes zupas virtuvei un sarīkoja labdarības akciju. Tai atsaucās izglītības iestādes pedagogi, tehniskie darbinieki, skolēni un viņu ģimenes.

Korī skandē skaļu paldies

Pateicoties viņu ziedojumiem, šo otrdien Palsmanes pamatskolas delegācija ar busiņu uz Smiltenes zupas virtuvi aizveda dāsnu kravu – vairāk nekā 150 burciņas ar ievārījumiem, kompotiem, dārzeņu asorti un sīrupiem, turklāt skolēnu glīti noformētas kā dāvanas zupas virtuves klientiem. Dāvanām tika sarūpēti arī šķīvji un citi galda piederumi, skolas virtuvē pašu ceptas piparkūkas un pašu cepta maize no pagasta pārvaldnieces Tignas Podnieces sagatavotās mīklas, un arī Rankas pagasta zemnieku saimniecības “Ķelmēni” ziedotā maizīte. Savukārt Smiltenes uzņēmums “Ozolu maize” ziedoja piparkūku mīklu.

“Paldies visiem, kuri mūs atbalstīja un iesaistījās skolas labdarības akcijā! Paldies SIA “Ozolu maize”, zemnieku saimniecībai “Ķelmēni” un Palsmanes pagasta pārvaldei par atsaucību, paldies skolēnu ģimenēm, jo šādi mācām bērnus būt dāsniem,” teic Palsmanes pamatskolas direktore Dace Pērle.

Tie  pusaudži, kuri aizveda skolas dāvanas zupas virtuvei, paši savām acīm redzēja, cik ļoti tobrīd uz pusdienām sanākušie seniori priecājās par dāvanām, – vecie cilvēki sirsnīgi pateicās un korī skandēja paldies. “Tagad ir ļoti laba sajūta, jo iepriecinājām cilvēkus, kuri nevar atļauties katru dienu labi paēst. Sajūsma viņu acīs bija liela,” ievēroja Annija Blumberga, viena no tiem Palsmanes pamatskolas skolēniem, kuri aizveda dāvanas Smiltenes zupas virtuvei.

Līdz šim Annija bija dzirdējusi par zupas virtuvēm Rīgā, bet tas, ka tāda ir arī Smiltenē, viņai ir jaunums.

Smiltenes baptistu draudzes  organizētā zupas virtuve ir atvērta divas reizes nedēļā – otrdienās un piektdienās, tās klienti ir vientuļie un maznodrošinātie pensionāri, kuri saņēmuši Smiltenes novada domes Sociālā dienesta izziņu (personu atzīst par maznodrošinātu, ja ģimenē (mājsaimniecībā) dzīvo tikai nestrādājošs pensionārs (-i) un/vai persona ar invaliditāti, un/vai ar tiem kopā dzīvo nepilngadīgi bērni un ģimenes vidējie ienākumi katram ģimenes loceklim mēnesī pēdējo triju  mēnešu laikā nepārsniedz 306 eiro).

Kā ir tad, kad nav ēsts trīs dienas

Uz vietas Smiltenes baptistu draudzes zupas virtuvē pusdieno 15 cilvēki (vairāk vietas pie galda nav), bet pārējie ēdienu savos traukos ņem līdzi nešanai uz mājām.

Katru reizi ēdienkartē ir zupa un saldais ēdiens, piemēram, šo otrdien tā bija skābeņu zupa un  mannas putra ar brūkleņu un melleņu ķīseli. “Mēģinājām vārīt kartupeļus ar mērcītēm, bet vecie cilvēki tomēr grib zupu – siltu un šķidru ēdienu,” novērojušas abas pavāres Anita un Gundega.  

Savu darbu viņas dara  no sirds (tā pavārītes cildina viņu klientes), jo redz, cik ļoti tas ir vajadzīgs. Piemēram, reiz pavāres ievērojušas kādu pensionāri, kura ienākusi un klusītēm stāvējusi virtuves koptelpas stūrī un uzrunāta bildusi, ka nav ēdusi jau trešo dienu.
Iespēja divas reizes nedēļā bez maksas un piedevām gardi paēst zupas virtuvē ir ļoti liela palīdzība, “Ziemeļlatvijai” atzīst visas tur satiktās seniores, arī vientuļā pensionāre Inta (uzvārdu sieviete lūdza laikrakstā neminēt).

“Es zupu ņemu uz mājām litra termosā,  un no vienas reizes man sanāk pusdienas divām dienām.  Divreiz nedēļā –  tās ir četras dienas, kad man nevajag izdot pensiju pārtikai. Es vienmēr vispirms samaksāju visus komunālos maksājumus, bet ēšanai  sanāk tik, cik paliek pāri. Veikalā skatos lētākos produktus, lētāko akcijas maizīti,” stāsta Inta. Taujāta, ko gribētu Ziemassvētku galdā, seniore  atteic, ka nav kārumniece, bet  tortes gabaliņu  tomēr vēlētos.

Smiltenes baptistu draudzei uzturēt zupas virtuvi palīdz ziedotāji un pašvaldība. Savulaik finansiālu atbalstu sniedzis Borisa un Ināras Teterevu fonds, kam pateicoties tika nopirktas virtuves iekārtas un tika izremontētas virtuves un kopgalda telpas.

Novados