Par cik tika iztirgota Sēlijas iela un “sakārtots” tās apgaismojums?

(marta spēles turpinājums)

“Nu i jautājums, kaut ko tādu vēl neesam ne dzirdējuši, ne redzējuši, kā var privātīpašnieks nopirkt pilsētas ielu??? Kas mēs būtu par bagātniekiem, ja varētu Rīgā nopirkt vienus 30 metrus no Brīvības ielas!” ķiķināja bērni. Jā, Rīgā tas laikam nav iespējams, bet Valkā iespējams, jo tieši tā notika. “Jā, tagad atceros, ka mana mamma un tētis stāstīja ‒ pa Sēlijas ielu esot bijis iespējams nokļūt skolā. Ziemā vēl taisnāk, pāri pļaviņai. Jauki un, galvenais, droši, salīdzinot ar tagadējo piespiedu nogriešanos pa Smilšu ielu, kur ziemā nereti ietve nav tīrīta un mums jālavierē starp braucošām mašīnām,” ieminējās kāds sārtvaidzis. Un te nu tikai gāja vaļā, bērni sacēla tādu troksni: “Kas nopirka? Kurš pārdeva? Par cik, vai naudu iebāza savā kabatā? Vai nebija citas iespējas?”, ka spēles vadītājs spalgi noteica: “Klusu!” Redziet, šādās lietās preses konferences (ne iedzīvotāju aptaujas) netiek rīkotas, tās tiek rīkotas, kad blēžiem ūdens smeļas mutē. Tie pārdevēji tepat vien jau ir un pareizāk jau būtu viņiem šos jautājumus uzdot, bet, ja viņi ir cilvēki, “kam acis ir, bet tie neredz, ausis ir, bet tie nedzird” ‒ tad viss velti... Te pastāv tikai divas iespējas – vai nu viņu politika ir bērnudārza līmenī, vai korumpēta. Abas šīs var būt arī apvienotas, bet, pats galvenais, netiek saimniekots ar Dieva palīgu. Biežā sūdzēšanās – nav naudas – tikai par to liecina un tiek nevis saimniekots, bet izsaimniekots. Cietēji tad ir mazāk aizsargātie, bērni, viņu vecāki, vecvecāki, knapi vilkdami galus kopā.

“Vai ciešanām ir tikai slikta ietekme?” ieminējās kāda maza meitenīte. Ne gluži, ciešanām jābūt, lai cilvēks izaugtu par Cilvēku. “Tad jau šie pircēji un pārdevēji ir labi rīkojušies, nogriezdami mums taisno, drošo ceļu uz skolu?”

Nē, ciešanām jābūt cilvēcīgām, nepazemojošām, ne mākslīgi radītām, citādi tas ir grēks, par ko tā darītāji agri vai vēlu saņems pelnīto sodu. “Vai no šī soda iespējams izvairīties?” Jā, tas jānožēlo un jāatjauno grēka postošās sekas. “Vai to apgaismojumu “sakārtoja” tā Valkas “gaisma”? Uz šo jautājumu atbilde nesekoja, jo spēles laiks bija iztecējis...

Sarunu pierakstīja Uldis Muižarājs 2019. gada maijā

Novados