Pie Kokšu ezeriem pamana divus lāčus

Jau rakstījām par jūlija nogalē Strenču puses mežos notikušo kādas ogotājas un liela lāča sastapšanos. Savukārt šonedēļ cilvēki redzējuši divus lācēnus mežā pie Kokšu ezeriem, Valkas pagastā.

Trešdien, 5. augustā, Valkas pagasta zemnieku saimniecības “Vekši” saimniece Sanita Āboliņa ievietoja sociālā tīkla tīmekļa vietnē Facebook video un fotogrāfijas ar piebildi – “šodien divi mazi lāču bērni pusdieno mellenēs pie Kokšu ezeriem”.

Lācēnus uzfilmējis un nofotografējis Sanitas vīrs, “Vekšu” saimnieks Ainis Āboliņš no sava traktora, drošības apsvērumu dēļ ārā no transportlīdzekļa neizkāpjot. 

“Ziemeļlatvija” sazinājās ar Sanitu Āboliņu, kura pastāstīja, ka vīrs, braucot uz siena pļavu, abus lāča bērnus ieraudzījis meža ceļa malā pie Dibena ezera – pēdējā Kokšu ezeru virknē.  

Taču jau pirms tam viņu, apturot traktoru, par gaidāmo sastapšanos brīdinājuši ogotāji – kāds vīrietis un divas sievietes. Vīrietis vēl parādījis fotogrāfijas, kurās redzams, kā  lācēni uz ceļa spēlējas. Ogotāji sākumā esot dzirdējuši urkšķēšanu un nodomājuši, ka  tuvumā ir mežacūka, bet izrādījies, – divi lāča bērni ēd mellenes, spēlējas un “sarunājas”.

“Vīrs braucis tālāk un pēc kādiem 50 metriem mežā pie priedēm ieraudzījis divus lācēnus. Ēduši mellenes un urkšķējuši.  Kad ieraudzījuši traktoru, tā kā nobijušies, viens  lācēns pat uzkāpis kokā, tad atkal kāpis lejā. Abi bijuši ziņkārīgi, ēdot mellenes, nākuši uz  traktora pusi. Tad braukusi kāda vieglā automašīna, un lāči no mašīnas trokšņa  iebēguši mežā,” stāsta Sanita Āboliņa. 

Meži pie Kokšu ezeriem ir iecienīta ogošanas un sēņošanas vieta gan Latvijas, gan tuvējās Igaunijas iedzīvotāju vidū. “Ziemeļlatvija” sazinājās ar Valgas puses laikrakstu “Lõuna-Eesti Postimees”, lai brīdinātu igauņus par iespēju Valkas puses mežos satikt lāčus.

Jau rakstījām, kādi ir speciālistu ieteikumi, ko darīt, ja mežā gadās sastapt lāci – netuvoties, nefotografēt, atkāpties, neskriet. Lāča skriešanas ātrums var būt pat 60 kilometri stundā. Kāpt kokā arī nav lielas jēgas, jo lācim tas nav šķērslis. Mežā lasot ogas vai sēņojot, ieteicams uzvesties dzirdami skaļi, kaut vai runāt ar sevi, ja cilvēks mežā ir viens, jo tad, visticamāk, dzīvnieku diezin vai varēs ieraudzīt, lācis laicīgi sadzirdēs un dosies projām.

Novados