Publiskai vietai tas neder - Tepera ezera krastā ēdiena atliekas

Tepera promenāde Smiltenē ir viena no skaistākajām pastaigu vietām, ko iecienījuši gan vietējie iedzīvotāji, gan pilsētas viesi.

Taču nezin vai, pastaigājoties pa promenādi, kāds ar prieku noskatītos arī uz ēdiena atliekām, kas izbērtas zālē Tepera ezera krastā. Diemžēl, kā “Ziemeļlatvijai” stāsta kāda aculieciniece, tāds skats pēdējā laikā ir kļuvis ierasts. 

Netālu no apstādījumiem un soliņiem pie Tepera slūžām sieviete ik pa brīdim zemē ieraudzījusi zupas vai cita ēdiena atliekas un secina, ka kāds šādā vizuāli neestētiskā veidā vēlas pabarot pīles, kurām ezera krasts pie promenādes ir iecienīta pulcēšanās vieta, – tur ir cilvēki, viņu barotāji.

“Ja tas vēl notiktu vienu vai divas reizes, bet tāds skats redzams regulāri. Tā nav ne maizīte, ne graudi. Nu nevajag mest ēdiena atliekas sabiedriskā vietā. Pēc kā tas izskatās! It kā kāds būtu apvēmies,” sašutusi teic sieviete.

Arī es diezgan bieži eju garām Teperim pa promenādi, bet tas notiek pāris reizes dienā, tāpēc aprakstīto skatu neesmu redzējusi, – vai nu pīles ir notiesājušas savu maltīti, vai arī sētniece ir satīrījusi. Taču jāpiekrīt aculieciniecei, kura vērsās redakcijā, – šāds veids, kā pabarot putnus, galīgi nav labs risinājums, pīles un gulbji Smiltenē vasarā badā nemirst. Nevajag šos putnus papildu barot ar ēdiena atliekām un faktiski piecūkot publisku atpūtas vietu (labi, ka tās vēl netika samestas ezerā). Cerams, ka pīļu un gulbju labvēlis ņems to vērā, ja izlasīs šo aicinājumu.

Savukārt bērniem, kuriem pīles barot ir liels prieks, vecāki var sagādāt ne tikai ierasto baltmaizi, bet arī, piemēram, vārītus rīsus, graudus, sēklas, kukurūzu, auzu pārslas, zaļos zirnīšus, zaļos salātus  – šie našķi  nenodarīs ļaunumu dabai un putniem.

Novados