Sākusies Strenču brīvdabas estrādes pārbūve

Šonedēļ sākusies Strenču brīvdabas estrādes pārbūve, ko paredzēts pabeigt līdz šā gada novembra nogalei.

Estrādes pārbūves vērienīgo projektu īsteno Strenču novada dome. Jauno skatuvi būvēs no betona, bet zemes uzbērumu ar 416 skatītāju sēdvietām ir paredzēts veidot amfiteātra formā.

Naudu ieguva, izstrādājot mežus

Jau rakstījām, ka Strenču estrādes skatuve atrodas applūstošā teritorijā un regulāri tiek pakļauta Gaujas plūdu ietekmei. Līdz ar to skatuve ir bēdīgā stāvoklī, jo plūdu dēļ turpina nemitīgi bojāties.  

Strenču brīvdabas estrādes pārbūves, būvuzraudzības, projektēšanas un ar to saistīto papilddarbu kopējās izmaksas ir 347 000 eiro. Lielāko daļu no šās summas finansēs vietējā pašvaldība, bet 18 tūkstoši eiro ir Eiropas Lauksaimniecības fonda lauku attīstībai (ELFLA) atbalsts.

Strenču novada domes priekšsēdētājs Jānis Pētersons “Ziemeļlatvijai” uzsver, ka pašvaldība uz estrādes pārbūvi virzījās mērķtiecīgi un ilgtermiņā, apzinoties, ka šī kultūras infrastruktūras būve savu laiku ir nokalpojusi.

“Sākotnēji estrādes pārbūves kontroltāme bija daudz lielāka, ko izdevās samazināt par 100 tūkstošiem, kas mūs ļoti iepriecina. Lai finansiāli neciestu pārējās pašvaldības iestādes, pārbūvei finansējumu piesaistījām, pārdodot īpašumus, kuriem pienācis laiks izstrādei, – izstrādājām mežus  atbilstoši apsaimniekošanas plāniem, iekrājām naudu un tagad būvējam jaunu estrādi ilgam laikam un tādu, lai novērstu ikgadējo ietekmi uz pašvaldības budžetu, kas radās, remontējot plūdu nodarītos bojājumus. Mūsu novadā darbojas amatiermākslas kolektīvi, un ir vajadzīga vieta, kur cilvēkiem parādīt sabiedrībai to, ko viņi iemācās, tāpat arī vajadzīga vieta atpūtai, izklaidei un viesmākslinieku uzaicināšanai vasaras periodā,” uzsver Jānis Pētersons.

Novada domes izsludinātajā iepirkumā par Strenču brīvdabas estrādes pārbūvi uzvarēja uzņēmums SIA “Woltec”, kas darbus veiks atbilstoši SIA “DR arhitekti” izstrādātajiem būvprojektiem. Būvuzraudzību veiks sertificēts būvuzraugs Valdis Valainis.

Sola labu redzamību un dzirdamību

Jaunā skatuve atradīsies vairāk uz asfaltētā stāvlaukuma pusi, salīdzinot ar veco skatuvi.

“Sekojot estrādes skatuves formai, zemes uzbērumu ar skatītāju sēdvietām ir paredzēts veidot amfiteātra formā, to radiāli iecentrējot uz estrādes būves vidus asi. Šāds skatītāju izvietojums un uzbēruma plānotais augstums nodrošinās labāko redzamību un dzirdamību ikvienam skatītājam,” skaidro Madara Ribozola, Strenču novada domes Plānošanas un attīstības nodaļas tūrisma speciāliste – starptautisko projektu vadītāja.

Apkārt estrādei un skatītāju sēdvietām ir paredzēts izveidot jaunu gājēju celiņu esošās takas vietā, kas ir savienots ar jau esošo ceļu no autostāvvietas. Gājēju celiņu estrādes sānos paredzēts savienot ar Gaujas krasta promenādi. Gar gājēju celiņu apkārt teritorijai plānots ierīkot jaunu apgaismojumu. Piekļuve sēdvietām un skatuvei tiks nodrošināta arī cilvēkiem ar kustību traucējumiem. 

Strenču novada domes projekts “Brīvdabas skatuves izveidošana Strenčos” ir saņēmis Lauku atbalsta dienesta atbalstu par projekta iesnieguma apstiprināšanu LEADER programmā, līdz ar to projekts ieguvis ELFLA līdzfinansējumu – jau pieminētos 18 000 eiro. Projektu apstiprināšanai virzīja biedrība “Lauku partnerība ZIEMEĻGAUJA”.

Jāpiebilst, ka Strenču brīvdabas estrāde atrodas skaistā vietā Gaujas krastā, teritorijā, ko pašvaldība pakāpeniski veido par atpūtas kompleksu ar apskates objektiem, piemēram, koka skulptūrām un kur gar upes krastu ir pastaigu promenāde, kas tālāk saslēdzas ar Gaujas dabas taku.

Novados