Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Septembra vidū piedzīvo krusu

Šī nedēļa Strenču novada Jērcēnos iesākās ar septembra vidum neraksturīgu dabas parādību – krusu, kas parasti veidojas vasarā, kad ir silts un karsts laiks.

“Krusas graudi bija zirņa lielumā,” pirmdienas, 10. septembra, vakarā piedzīvoto negaisu atceras jērcēniete Ginta Gailīte.

Novērota tikai Vidzemē

Citviet Strenču novadā – Strenčos, Sedā, Plāņu pusē – tovakar tikai lija, bet krusas graudi no debesīm nekrita. Arī Smiltenē un Valkā tika piedzīvots pērkona negaiss ar lietu, bez krusas, taču Valmieras pusē gan no debesīm nobirušas ledus bumbiņas.

Pirmdienas vakars Jērcēnos bija ļoti silts, atceras Ginta Gailīte. Ap pulksten 18 ciemam tuvojās melni padebeši, tad sākās spēcīgs lietus, pēc tam – krusa. Negaiss izplosījās aptuveni stundu, tad debesīs “izplauka” varavīksne un atkal uzspīdēja saule.

“Uz mana balkona aug piparmētras. Tās krusa bija pamatīgi sapluinījusi. Kad bļodā lasīju krusas graudiņus, lai nofotografētu, viss gaiss smaržoja pēc piparmētrām,” stāsta Ginta.

Savukārt otrdienas, 11. augusta, pēcpusdienā, negaiss ar pērkonu, zibeni un pamatīgu krusu tika piedzīvots Smiltenes novada Variņos. Iespējams, šāda dabas parādība turpināsies, ja saglabāsies tik silti laikapstākļi.

Krusa ir samērā neierasta septembra vidum, intervijā “Ziemeļlatvijai” atzīst LTV laika ziņu redaktors Toms Bricis. Latvijā  šās nedēļas sākumā vērojamos vasarīgos procesus viņš skaidro ar ieplūdušajām siltajām gaisa masām no Vidusjūras un Melnās jūras reģiona. Savukārt pirms dažām dienām mūsu valstij tuvojās vēsāks gaiss, abas gaisa masas sadūrās un veidojās negaisi.

“Pirmdien šis process bija ļoti dinamisks Vidzemē, taču krusa tur novērota samērā šaurā joslā. Dažās vietās ir diezgan daudz nolijis,” piebilst T. Bricis.

Krusa ir cieti nokrišņi, kas parasti ir novērojami vasarā un izkrīt no gubu lietusmākoņiem kopā ar lietu. Krusas graudiņi ir ledus lodveida bumbiņas, kas veidojas jau četru kilometru augstumā mākoņu iekšpusē, kur ir daudz ūdens pilienu. Tie sasalst zemā gaisa temperatūrā, veidojot ledus kristālus. Bieži krusa ir novērojama kopā ar spēcīgu negaisu un lietusgāzēm.

Gaidāms silts rudens

Taujāts, kāds laiks būs septembra otrajā pusē, T. Bricis prognozē, ka gaidāms silts rudens un ik pa laikam var būt lietus.

“Šobrīd galvenā tendence ir tāda, ka dominēs cikloni, bet tas nozīmē mainīgu laiku. Nevar teikt, ka būs stabili sauss vai stabili lietains, bet kopumā Latvijā, it īpaši Vidzemē, beidzot varētu būt vairāk nokrišņu nekā septembrī ierasts. Tas gan vairāk attiecas uz Vidzemes rietumu daļu un it īpaši uz Salacgrīvas novadu. Taču jebkurā gadījumā būs siltāks nekā parasti, vienīgi šajā nedēļas nogalē piektdien un sestdien naktis būs diezgan dzestras. Vietām jūsu pusē gaisa temperatūra var būt tikai aptuveni plus pieci grādi. Taču salnu iespējamība ir niecīga. Nākamajā nedēļā atkal kļūs siltāks, un gaisa temperatūra  pēcpusdienās var būt virs plus 20 grādiem,” stāsta T. Bricis.

Novados