Smiltenē atgriežas baznīcas gailis

Šomēnes daudzviet Latvijā, arī Smiltenē, notiks Eiropas Kultūras mantojuma dienas 2019 “Restaurācija”. To laikā Latvijā Nacionālā kultūras mantojuma pārvalde aicinās atskatīties uz restaurācijas nozares sasniegumiem kopš neatkarības atjaunošanas un popularizēs labās prakses piemērus – objektus, kuros veikta pētījumos balstīta, kvalitatīva, mūsdienu mantojuma saglabāšanas filozofijai atbilstoša restaurācija.

Smiltenē Eiropas Kultūras mantojuma dienām pamatoti ir izraudzīta evaņģēliski luteriskā baznīca. Ļaudis jau bija ievērojuši tur notiekošos baznīcas jumta atjaunošanas būvdarbus un no jumta smailes pazudušo gaili, kas tagad ir restaurēts un atgriežas savās mājās.

Šomēnes Smiltenes luterāņu baznīcā notiks vairāki pasākumi Eiropas Kultūras mantojuma dienu programmā. Pirmais no tiem gaidāms rīt, 7. septembrī, pulksten 16. Tas būs ērģeļmūzikas koncerts, kurā muzicēs ērģeļduets Jēkabs Bernāts un Lauris Šmits kopā ar koklētāju Martu Pauliņu no jauniešu mūzikas biedrība “Sforzando”. Pēc koncerta notiks foto prezentācijas par baznīcas jumta atjaunošanas darbiem un iepazīstināšana ar dažādām būvdetaļām un atklājumiem baznīcas jumta atjaunošanas darbu laikā. “Rādīsim lietas, kas atrastas baznīcas jumta konstrukcijās, tās atjaunojot,” teic Smiltenes luterāņu draudzes mācītājs Reinis Kulbergs.

Par to visu informāciju varēs iegūt arī šo svētdien, 8. septembrī, pēc dievkalpojuma, kas sāksies pulksten 11.

Savukārt nākamo sestdien, 14. septembrī, pulksten 12 Smiltenes luterāņu baznīcā gaidīs ikvienu interesentu, kurš vēlas uzzināt, kā tika  restaurēts un apzeltīts baznīcas gailis un lode. Par to stāstīs restauratore Sandra Priežčiekure. Gailis tiks novietots uz norobežota statīva un vēl apžūs. Dievnama smailē to novietos aptuveni pēc mēneša. 

No 20. līdz 22. septembrim Smiltenes luterāņu baznīcā  notiks restauratora Jura Pavlova meistarklase akmens mūra atjaunošanā (Ziemeļu puses mūra fragmenta paraugrestaurācija).

“Par baznīcas mūri saistībā ar Smiltenes centra rekonstrukciju esam panākuši mutisku vienošanos par to, ka draudzes īpašums netiek skarts ar pārbūvēm vai nojaukšanām. Draudze līdz 20. septembrim sagatavos skiču variantu, kādā veidā baznīcas dārzs varētu tikt  izmantots,” skaidro  mācītājs R. Kulbergs.

Plānojot Smiltenes centra pārbūvi, vietējā pašvaldībā izskanēja variants, ka mūri ap luterāņu baznīcas dārzu  varētu nojaukt. Mācītājs teic, ka tā tomēr nenotiks. Draudzes veiktā sabiedrības aptauja parādījusi, ka cilvēki vēlas, lai mūris ap dievnamu un tā parku tiktu saglabāts.

Novados