Smiltene dzīvo ar cerību, ka vīrusu izdosies apturēt

No vakardienas, 2. novembra, Smiltene sākusi dzīvot tādā režīmā, lai pēc iespējas maksimāli ierobežotu “Covid-19” izplatību.

Līdz 10. novembrim Smiltenes novada pašvaldības iestādēs, struktūrvienībās un pašvaldības kapitālsabiedrībās tiek pārtraukta apmeklētāju pieņemšana klātienē.

Līdz 10. novembrim atcelti vai pārcelti visi plānotie pašvaldības iestāžu un struktūrvienību organizētie kultūras, sporta un citi publiskie pasākumi Smiltenes novadā.

Smiltenes vidusskolas pirmsskolas izglītības divām grupām – “Pūcītēm” un “Taurenīšiem” – noteikta mājas karantīna, bet “Mārīšu” grupas bērniem ir attālinātais mācīšanās process.

Smiltenes mūzikas skola līdz 10. novembrim pārgājusi uz attālinātajām mācībām, tas attiecas uz visiem audzēkņiem – gan uz individuālajām, gan uz grupu nodarbībām.
 
Lai nodotu analīzes, gaidīja vairākas dienas

Viss sākās aizvadītajā nedēļā ar saslimšanas gadījumu kādā Smiltenes novada ģimenē. Šajā ģimenē abi pieaugušie strādā (vīrs – vienā no Smiltenes novada domes nodaļām, sieva – Smiltenes skaistumkopšanas salonā “Tom Džī”), bet viņu abi bērni ir Smiltenes vidusskolas pirmsskolas grupiņu audzēkņi.

Visa ģimene šobrīd atrodas mājas karantīnā. Oficiāli tests ir veikts tikai vīrietim, un tas ir pozitīvs, bet sieviete un abi bērni analīzes nodos šodien, 3. novembrī.  

“Ziemeļlatvija” vakar sazinājās ar saslimušo Smiltenes novada pašvaldības darbinieku, kurš pastāstīja par notikušo (viņa vārdu pēc lūguma nenorādām) un pieļauj, ka ar “Covid-19” ir inficējies Smiltenes novadā. Konkrēts inficēšanās avots epidemioloģiski nav izsekots, bet vīrietis pieļauj, ka  “Covid-19” ir kaut kur tepat, Smiltenē. Nekāda liela saskarsme ar cilvēkiem viņam nav bijusi – pārsvarā tik, cik darbā, taču vīrieša darba pienākumi nav saistīti ar klientu apkalpošanu. Te jāpiebilst, ka abi dzīvesbiedri slimības pazīmes izjuta gandrīz vienlaicīgi, līdz ar to pateikt, kurš saslima pirmais, simtprocentīgi droši nevar.

Vīrietis stāsta, ka pirmdienas, 26. oktobra, vakarā viņam parādījās paaugstināta temperatūra – 38,4 grādi. Otrajā dienā viņš uz darbu nedevās. Pieteica “Covid-19” testu ar ģimenes ārsta nosūtījumu. “Analīzes nodevu Valmierā, bet bija jāgaida rindā. Mana kārta pienāca tikai piektdien, 30. oktobrī, pulksten 18. Tests bija pozitīvs. Lai  analīzes nodotu pārējie ģimenes locekļi, sieva pirmdien (2. novembrī) zvanīja uz Valmieru, tur pateica, ka tuvākā rinda ir 10. novembrī. Tad  sievai un bērniem izdevās pieteikties uz analīzēm Valkā otrdienas (3. novembra) pēcpusdienā,” stāsta vīrietis. “Ziemeļlatvija” jau rakstīja, ka Valkā, Rūjienas ielā 3B, no 21. septembra darbu uzsācis Centrālās laboratorijas “Covid-19” analīžu nodošanas punkts.

Aprakstot, kā viņa ģimenē izpaudies “Covid-19”, vīrietis stāsta, ka otrdien, 27. oktobrī, pa dienu viņam vēl bija paaugstināta temperatūra (37,6 grādi), bet vakarā temperatūra atgriezās normas robežās un vairs nepaaugstinājās. Sieva 27. oktobrī izjuta tikai nogurumu, viņai paaugstinātas temperatūras nebija. Vienam no bērniem naktī kļuva nelabi, dienā mazajam kādu brīdi bija nedaudz paaugstināta temperatūra.

“Tas arī viss. Un vēl pazūd oža – nejūt smaržas. Pazūd arī garša. Man vēl tagad garšas sajūtas nav un arī smaržas vēl kārtīgi nejūtu,” stāsta vīrietis.

Masveida testēšana vēl priekšā

Ziņu, ka pašvaldības darbiniekam ir  apstiprināts pozitīvs “Covid-19” tests, Smiltenes novada dome saņēma sestdienas, 31. oktobra rītā.  Pašvaldības vadība lūgusi visām kontaktpersonām, kuras bija saskarē ar darbinieku 26. oktobrī, strādāt attālināti un vērot veselību turpmākās 10 dienas. Pēc “Ziemeļlatvijas” rīcībā esošās neoficiālās informācijas, Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) sākotnēji pašvaldībā ir noteicis vismaz četras kontaktpersonas.

“Novada dome ir sazinājusies ar SPKC. Tiem pašvaldības darbiniekiem, kuri ir noteikti par kontaktpersonām, ir karantīna, bet visiem dotas instrukcijas, kā rīkoties. Centīsimies pēc iespējas ātrāk atrisināt jautājumu par “Covid-19” testēšanu pēc iespējas plašākam pašvaldības darbinieku lokam. Saraksti ir sagatavoti un iesniegti SPKC. Tagad gaidām atbildi,” vakar, 2. novembrī, “Ziemeļlatviju” informēja Smiltenes novada domes izpilddirektors Andris Lapiņš.

Kontaktpersonas ir apzinātas arī Smiltenes skaistumkopšanas salonā “Tom Džī”. Salons jau nedēļas nogalē sociālā tīkla tīmekļa vietnē “Facebook” ievietoja paziņojumu, norādot, ka nolūkā mazināt baumas un nepatiesas informācijas izplatīšanos, vēlas informēt par to, ka “Tom Džī” darbiniece ar aizdomām par  saslimšanu ar “Covid-19” pašizolācijā devās 28. oktobrī. Meistari, kuri nebija tiešā kontaktā ar šo darbinieci, skaistumkopšanas salonā darbu turpina.

Skaistumkopšanas salona “Tom Džī” īpašniece Evita Ozoliņa-Brence “Ziemeļlatvijai” vakar pastāstīja, ka pašizolācijā atrodas viņa pati, kā arī salona manikīre un divas frizieres, kuras strādāja 27. oktobrī, savukārt darbiniece, kura, iespējams, ir saslimusi ar “Covid-19”, strādā salona administrācijā.

“Pārējiem meistariem nevienam nav aizdomu par “Covid-19”, jo nevienam nav bijusi saskarsme ar šo darbinieci. Salona 10 gadu jubileja notika 24. oktobrī, vairākas dienas pirms 27. oktobra. Meistari strādā. Salonā apstākļi ir droši, tiek dezinficēti rokturi un virsmas. Testi darbiniekiem, arī man, vēl tikai tiks veikti, jo pirmās sešas dienas mums bija jābūt novērošanā. Tagad (2. novembrī – redakcijas piezīme) šīs sešas dienas ir pagājušas. Sazināšos ar ģimenes ārstu un noskaidrošu, kā mums tālāk rīkoties. Sākumā slimību centrs ieminējās par siekalu testiem, bet vairāk nav zvanījis,” stāsta Evita Ozoliņa-Brence.

Evita teic, ka pašsajūta viņai ir laba, un atzīst, ka, personīgi tik tuvu saskaroties ar “Covid-19”,  viņas attieksme ir mainījusies.

“Kamēr pats neesi saskāries ar šo vīrusu, tas šķiet tālu. Es arī līdz šim visu laiku jokoju un domāju, ai, tas jau ir tāpat kā gripa. Bet, kad nonāc situācijā, kad tiec izolēts no sabiedrības, tas sakārto tavu dzīvi citādāk. Pirmā reakcija ir šoks, ko man tagad darīt? Neko. Vienkārši domā par citiem! Nekur neej, lai neizplatītu vīrusu tālāk. Kad sazinos ar savu darbinieci, kura atrodas izolācijā, es viņu uzmundrinu. Viņas ģimene ir malači! Ļoti augstu vērtēju to, ka cilvēks neslēpj un pasaka, ka viņam ir aizdomas par saslimšanu ar “Covid-19”. Cits baidās minēt savu vārdu, jo, nedod Dievs, ja kāds uzzinās! Tāpēc, manuprāt, vīrusa izplatība arī aiziet pa ķēdi, jo ir, kas baidās, kas nesaka, ka ir slims,” savu viedokli pauž Evita Ozoliņa-Brence.

Pēc SPKC sniegtās informācijas, pēc datiem uz 1. novembri, Smiltenes novadā ir konstatēti astoņi saslimšanas gadījumi ar “Covid-19”. Tas var neatspoguļot patieso situāciju, jo masveida testēšana  vēl ir tikai priekšā. Tāpēc Smiltenes novada dome aicina novada iedzīvotājus un darba devējus izturēties atbildīgi un ievērot visus epidemioloģiskos drošības pasākumus, lai ierobežotu  “Covid-19” izplatību darba kolektīvos, ģimenes un draugu lokā.  

Pašvaldība reaģē nekavējoties

Smiltenes novada dome uz saņemto informāciju par tās darbinieka saslimšanu ar “Covid-19” reaģēja operatīvi.

Jau svētdien, 1. novembrī, attālināti, izmantojot videokonferenču rīku “Zoom”, notika Smiltenes novada domes sēde. Ievērojot SPKC epidemiologu rekomendācijas, pašvaldība ir noteikusi stingrākus ierobežojumus slimības izplatības ierobežošanai Smiltenes novadā.
Līdz 10. novembrim Smiltenes novada pašvaldība pakalpojumu sniegšanu nodrošinās, izmantojot attālinātās iespējas (telefoniski, elektroniski), savukārt vietās, kur darba specifikas dēļ nav iespējams nodrošināt attālinātu pakalpojumu sniegšanu iedzīvotājiem (piemēram, Sociālais dienests, Dzimtsarakstu nodaļa, SIA “Sarkanā Krusta Smiltenes slimnīca”) apmeklētāju pieņemšanu klātienē organizēs tikai pēc iepriekšēja pieraksta (telefoniski, e-pastā) un izvairoties no tieša kontakta darbiniekam ar apmeklētāju.
Pašvaldībai adresētos iesniegumus un dokumentus ir iespējams iesniegt, nosūtot elektroniski uz e-pastu [email protected] vai nogādājot tos papīra veidā speciālajās pastkastītēs pie pašvaldības administrācijas vai pagastu pārvalžu ēkām.
Līdz 10. novembrim tiek atcelti vai pārcelti visi plānotie pašvaldības iestāžu un struktūrvienību organizētie kultūras, sporta un citi publiskie pasākumi Smiltenes novadā.

Smiltenes novada izglītības iestāžu vadītāji, ņemot vērā konkrētus “Covid-19” infekcijas izplatīšanās draudus iestādē un SPKC epidemiologu rekomendācijas par turpmāko rīcību, var pieņemt lēmumu par daļēju vai pilnībā attālinātu izglītības procesa organizēšanu iestādē, saskaņojot to ar domes priekšsēdētāju.

Ja pirmsskolas izglītības iestādēs tiek nolemts organizēt pilnībā attālinātu mācību procesu, izglītības iestādei ir jānodrošina dežūrgrupu darbība, nosakot maksimālo bērnu skaitu ne vairāk kā 10 vienā dežūrgrupā.  
 
Skolas uzdevums – noturēt klātienes mācību procesu

Jau sestdien, 31. oktobrī, apzinot saslimušās personas potenciālās kontaktpersonas, tika noskaidrots, ka pastāv risks “Covid-19” izplatībai Smiltenes vidusskolas divās pirmsskolas grupiņās “Pūcītes” un “Taurenīši”, tāpēc 1. novembrī Smiltenes vidusskolas un Smiltenes novada domes vadība nolēma šīm grupām noteikt mājas karantīnu.  

Skola aicina šo grupiņu vecākus turpmāko laiku sekot gan savu bērnu, gan savam veselības stāvoklim un vērot, vai neparādās tādas elpceļu infekcijas slimības pazīmes, kā paaugstināta ķermeņa temperatūra, klepus, rīkles iekaisums, apgrūtināta elpošana. Kontaktpersonām mājas karantīnas (medicīniskās novērošanas) laikā ir jāpaliek mājās, viņas nevar doties uz darbu, izglītības iestādēm un apmeklēt sabiedriskas vietas.

Pašvaldība atgādina, ka kontaktpersonas mājas karantīnas un medicīniskās novērošanas ilgums ir 14 dienas pēc pēdējā kontakta ar apstiprinātu “Covid-19” infekcijas gadījumu. Mājas karantīnu kontaktpersonas var pārtraukt, veicot testu 10. dienā un saņemot negatīvu rezultātu.

Smiltenes vidusskolas pirmsskolas izglītības grupas atrodas ēkā Rīgas ielā, tur mācās arī vidusskolas 1.– 4. klašu skolēni.  Ņemot vērā to, ka pirmsskolas izglītības grupa “Mārītes” atrodas vienā ēkas daļā ar “Pūcītēm” un “Taurenīšiem” un ir viena ieeja un koplietošanas telpas ar karantīnā noteiktajām grupām, tad no 2. novembra “Mārīšu” grupas bērniem tiek noteikts attālinātais mācību process. 

Pārējo pirmsskolas grupu bērnu vecāki ir aicināti izvērtēt bērnudārza apmeklējumu šajā laikā. Tas attiecas arī uz 1.–4. klašu skolēnu vecākiem, piebilst Smiltenes vidusskolas direktore Ilze Vergina.  Šobrīd Smiltenes vidusskolā attālināti mācās tikai 7.–12. klases atbilstoši valdības noteikumiem, bet pārējām klasēm mācības notiek klātienē. 

Ilze Vergina uzsver, ka skolas galvenais uzdevums šobrīd ir pēc iespējas ilgāk nodrošināt mācību procesu klātienē jaunākajām klasēm un tam ir nepieciešama visas sabiedrības palīdzība.

“Situācija  ar “Covid-19” izplatību šobrīd nav laba, mēs nenovērtējam riskus. Taču demokrātiskā valstī mums pašiem ir jāuzņemas atbildība par savu rīcību. Dzīvojam sabiedrībā, kur viens otram uzticamies, bet diemžēl šī uzticība brīžiem ir apšaubāma. Šobrīd pats galvenais ir noturēt uzņemējdarbību, lai cilvēkiem ir darbs un ienākumi, lai valstij tiek maksāti nodokļi un būtu finansējums medicīnai un citām jomām. Mums pašiem ir jāuzmanās, jānovērtē savs veselības stāvoklis. Mani uztrauc tie cilvēki, kuri saka, ka “Covid-19” ir izdomāts un tas viss ir muļķības. Taču, ja  kaut kas notiks, tie paši cilvēki pārmetīs, – “kur jūs bijāt, ko jūs darījāt, lai tā nenotiktu?”,” savu viedokli pauž Ilze Vergina.

Novados