Smiltenē pie Vidusezera akmeņi pārtop gulbjos

Kopš šās otrdienas Smiltenē, Vecajā parkā pie Vidusezera, ir jauns vides objekts, kas lieliski iekļaujas ainavā, – trīs graciozi metāla un akmens gulbji, kuriem aiz muguras ezerā peld īsti, dzīvi “sugas brāļi”.

Jau pirmajās dienās jaunais vides objekts izpelnījies cilvēku atzinību, tiek apjūsmots un fotografēts, arī lai sirsnīgi iepriecinātu citus. “Pagaidi, nofotografēšu omei,” šo kāda pusaudža teikto savam draugam nejauši dzirdēju, kad pati iemūžināju gulbjus “Ziemeļlatvijai”.
 
Fantastiska ideja un izpildījums

Jauno vides objektu Vidusezera krastā pēc Smiltenes novada domes pasūtījuma izgatavojis un uzstādījis Smiltenes novada uzņēmums “Metāldekors”. Metāla gulbju darinātājs, SIA “Metāldekors” darbnīcas vadītājs Mārtiņš Kalns sociālajos tīklos saņēmis cildinošas atsauksmes, piemēram, “tev ir izdevies atdzīvināt akmeņus”, “fantastiska ideja un izpildījums arī ideāls”.

Ideja par metāla un akmens gulbjiem pieder Smiltenes novada domes teritorijas apsaimniekošanas speciālistei Agijai Kukainei. Sākotnēji viņa gulbjiem noskatīja vietu Tepera ezera krastā, pie laipām, un jau sāka domāt, no kurienes atvest piemērotus akmeņus, līdz Vecā parka rekonstrukcijas laikā akmeņi uzradās paši Vidusezera tuvumā, proti, tie tika uzieti būvdarbu laikā. Līdz ar to daba “uz paplātes” pasniedza vietu, kur atrasties jaunajam vides dekoram.

“Kad vide ir labiekārtota, tad tajā jau var plānot un ievietot vides objektus. Šajā gadījumā finansiālais ieguldījums nebija tik liels, jo akmeņi bija uz vietas,” piebilst Agija Kukaine un uzteic  uzņēmumu “Metāldekors” par kvalitatīvo pasūtījuma izpildi.

Tas ir komandas darbs

Mārtiņš Kalns uzsver, ka metāla un akmens gulbji ir komandas darbs, – Agijas Kukaines ideja, viņa izpildījums un SIA “Metāldekors” darbinieku Edija Roznieka un Jāņa Seipuļa paveiktais, uzstādot vides dekoru ezera krastā (cinkotā un krāsotā metāla izstrādājumi akmenī ir ieborēti un ielīmēti).

“Man vienmēr darbā ir paticis  radošais process. Agija jau agrāk nākusi pie manis ar savām idejām, un mēs kopā meklējam risinājumu,” “Ziemeļlatvijai” teic Mārtiņš Kalns. Tā Smiltenes Vecajā parkā ir tapuši, piemēram, dekoratīvi elementi laternām un soliņiem, nožogojumi ar ķēdēm gājēju celiņu malās.

Lai metāla izstrādājumi būtu kvalitatīvi, meistaram ir jāiegulda darbs. Piemēram, Smiltenes jaunā vides objekta – gulbju – metāla daļas ir cinkotas. “Metāls ar laiku rūsē, atgriežoties savā dabiskajā rūdas stāvoklī. Lai tas tik ātri nenotiktu, tad metālu iemērc vannā, 400 līdz 500 grādos izkausētā cinkā, un metāls trīs slāņos pārklājas ar cinku. Pirmais tad noārdās cinka slānis,” skaidro Mārtiņš Kalns.

Viņam patīk strādāt gan ar metālu, gan ar koku, jo savulaik mācījies pie mēbeļu galdnieka un kokgriezēja  Igurda Baņķa, ko raksturo kā Skolotāju ar lielo burtu. “Viņš saviem audzēkņiem teica, – jūs visi nekad nebūsit galdnieki  un koktēlnieki, bet strādāt ar materiālu es jums iemācīšu,” atceras Mārtiņš.

Novados