Smiltenē praktizējoša ģimenes ārste Evita Zušmane: Izmaiņas ģimenes ārstu prakšu darbā prasījušas pacientu izglītošanu un informēšanu

Kopš ārkārtējās situācijas izsludināšanas Latvijā ir pagājuši vairāk nekā divi mēneši, tajos būtiski mainījās veselības aprūpes pakalpojumu sniegšanas kārtība. Jauni rīkojumi un kārtība, būtiskas nianses veselības jomā joprojām mainās ik nedēļu, ko pacients informācijas gūzmā var palaist garām. To nedrīkst atļauties mediķi. “Ziemeļlatvija” uz sarunu aicināja Smiltenē praktizējošo ģimenes ārsti Evitu Zušmani, kura stāsta, kā mainījies darbs laikā, kad mūsu visu dienaskārtībā ir “Covid-19” infekcijas samazināšana un ierobežošana Latvijā.

Ģimenes ārstu prakses darbību viņa nepārtrauca un turpina, saglabājot piejamību un drošību prakses darbā. “Izmaiņas ģimenes ārstu prakšu darbā prasījušas pacientu izglītošanu un informēšanu. Īpaši martā pacientiem bija  sarežģītāk ne tikai pielāgoties, bet arī izprast un izpildīt jaunās prasības. Pacienti pēc ieraduma mēdza ierasties praksē bez pieraksta, tā apgrūtinot drošības pasākumu izpildi. Pašreiz pacienti godprātīgi ievēro noteikumus, bet jāņem vērā, ka tie būs ilgtermiņā attiecībā uz iepriekšēju pierakstu, apmeklējot praksi klātienē, un recepšu medikamentu pagarināšanu telefoniski,” laikrakstam stāsta ģimenes ārste E. Zušmane.

Attālinātas konsultācijas kvalitāti nemazina

E. Zušmane joprojām lūdz uz ģimenes ārsta praksi nenākt, ja ir elpceļu simptomi (paaugstināta temperatūra, iesnas, klepus, rīkles iekaisums) vai iespējams kontakts ar “Covid-19” slimnieku. “Ģimenes ārstu prakšu darba apjoms nav samazinājies, turpinās bērnu profilaktiskās apskates un vakcinācijas. Daudz laika tiek veltīts konsultācijām pa tālruni, īpaši hronisko pacientu aprūpe attālināti, izvērtējot pieejamos izmeklējumu rezultātus un izrakstot e-receptes. Uzskatu, ka attālinātās konsultācijas medicīnas aprūpes kvalitāti nesamazināja, jo mēs pazīstam savus pacientus, zinām viņu problēmas. Telefoniski konsultējoties, ārstam ir jāsaprot, vai pietiek ar telefona konsultāciju, bet, ja ir vismazākās aizdomas un neskaidrības, pacients tiek aicināts uz praksi, kur var izvērtēt, kādas pārbaudes ir nepieciešamas. Pacientus ar pārvietošanās traucējumiem apmeklēju mājās. Iespējams, ka ir pacienti, kas ir sabijušies vai nevēlas zvanīt mediķiem. Pacientiem, ne tikai hroniski slimojošiem, bet arī citiem, nevēršoties pēc palīdzības pie ārsta, mazāk sūdzoties par pašsajūtu, ilgtermiņā var rasties veselībai nelabvēlīgas sekas,” atklāj E. Zušmane.

Pašreiz tiek atjaunotas speciālistu konsultācijas un izmeklējumi poliklīnikās un slimnīcās. Līdz ar to ģimenes ārstiem ir iespēja telefoniski uzklausīt pacienta sūdzības, iztaujāt viņu un nepieciešamības gadījumā (attālināti E-veselība sistēmā gan ir tehniskas problēmas, bet var izmantot WatssApp, e-pastu) izrakstīt nepieciešamo nosūtījumu pie speciālista vai uz izmeklējumu, savukārt ģimenes ārstam, balstoties uz rezultātiem, nozīmēt ārstēšanu.

Neatbalsta ideju par “Covid-19” testēšanu ģimenes ārsta praksē

Ģimenes ārstiem ir iespēja savus pacientus nosūtīt uz “Covid-19” testēšanu atbilstoši Veselības ministrijas noteiktajai kārtībai. E. Zušmanes ģimenes ārsta praksē pacientiem uz vietas neveiks “Covid-19” testus, jo ģimenes ārsta pamatuzdevums ir pacientu veselības aprūpe. 

“Drošības riskam nevar pakļaut ģimenes ārsta prakses darbiniekus, jo arī ar visiem ierobežojumiem ir iespējama inficēšanās, kas nozīmētu – prakse ir jāslēdz ciet un visiem prakses darbiniekiem un pacientiem, kas ar ārsta prakses darbiniekiem kontaktējušies, jāatrodas karantīnā. Savukārt, lai nodrošinātu šīs prakses pacientu aprūpi, kādam citam ģimenes ārstam būtu uz vismaz 28 dienām jāpārņem citas prakses pacientu veselības aprūpe jau tā paaugstinātas slodzes laikā,” paskaidro ģimenes ārste.

Smiltene un tās apkārtne ir brīnišķīga, īpaši pavasarī. E. Zušmane aicina iedzīvotājus pavadīt laiku dabā, skaistajos mazdārziņos un rūpēties par savu un tuvinieku veselību, bet veselības problēmu gadījumā sazināties ar savu ģimenes ārstu, lai rastu atbilstošu risinājumu. Vienlaikus ģimenes ārste atgādina, ka valstī pakāpeniski tiek atcelti ierobežojumi pulcēties, ceļot, apmeklēt izglītības iestādes, bet joprojām svarīgi ir ievērot divu metru distanci, mazgāt un dezinficēt rokas, lietot sejas maskas  sabiedriskajā transportā, atceroties, ka, lietojot sejas masku, jūs aizsargājat apkārtējos.

“Covid-19” testēšanas kārtība 

Ar ģimenes ārsta nosūtījumu izmeklē:

 • visas personas, kurām ir pneimonijas klīniskās pazīmes;
 • personas ar akūtas elpceļu infekcijas slimības pazīmēm;
 • personas, kurām ir hroniska slimība (cukura diabēts, hroniskas elpceļu slimības, sirds asinsvadu slimības, onkoloģiskas slimības u.tml.);
 • personas, kurām ir imūndeficīts, tai skaitā, kuras lieto imūnsupresīvu terapiju;
 • pacientus, kuri saņem orgānu aizstājterapiju;
 • “Covid-19” pacienta kontaktpersonas;
 • “Covid-19” pacientus (kontroles testus);
 • personas, kam plānota operācija vai invazīvas manipulācijas dienas stacionārā.


Stacionārā uz “Covid-19” infekciju izmeklē:

 • visus uzņemšanas nodaļā hospitalizētos pacientus, tajā skaitā pacientus ar smagu akūtu respiratoru infekciju bez cita iemesla, kas pilnībā izskaidro klīniskās izpausmes, pacientus, kuriem ir nepieciešama intensīvā terapija, pacientus ar neskaidras etioloģijas abpusēju pneimoniju;
 • hospitalizētos pacientus ar akūtas elpceļu infekcijas slimības simptomiem, ja inficēšanās notikusi stacionārā;
 • personas ar neskaidras izcelsmes drudzi;
 • grūtnieces un dzemdētājas ar augšējo elpošanas ceļu infekcijas simptomiem;
 • personas, kam nepieciešama dzīvību glābjoša vai neatliekama operācija


Ar darba devēja norīkojumu izmeklē:

 • ārstniecības personas, farmaceitus un farmaceitu palīgus, sociālās aprūpes iestāžu un patversmju darbiniekus, operatīvo dienestu darbiniekus (policistus, ugunsdzēsējus, robežsargus, muitas darbiniekus, Valsts vides dienesta inspektorus), Latvijas Nacionālo bruņoto spēku aktīvā militārā dienesta pārstāvjus, Pārtikas un veterinārā dienesta darbiniekus, ziņu žurnālistus, TV un skaņu operatorus, fotoreportierus, mazumtirdzniecības nozarē strādājošos darbiniekus un valsts akciju sabiedrības “Latvijas Pasts” darbiniekus.


Ar iestādes vadītāja norīkojumu: 

 • sociālās aprūpes institūciju un patversmju klientus.


Ar darba devēja rīkojumu:

 • starptautisku transporta pārvadājumu pakalpojumu sniedzēju darbiniekus.


Ar iestādes vadītāja rīkojumu:

 • pirmsskolas izglītības iestāžu darbiniekus.

Novados