Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Smiltenes Svētā Nikolaja pareizticīgo baznīcai – svētki

Nākamajā ceturtdienā, 19. decembrī, Svētā Nikolaja dienu šā svētā vārdā nosauktā Smiltenes pareizticīgo baznīca svinēs pacilātā noskaņojumā, jo dievnams ir paglābts no bojāejas.

Pateicoties Smiltenes novada nodibinājumam “Fonds “Saules kalns””, ir īstenoti projektā “Smiltenes Svēta Nikolaja baznīcas ēkas saglabāšana” plānotie darbi – nomainīts skārda jumts virs altāra telpas un paveikts griestu kosmētiskais remonts.

Vairs netek griesti, nebojājas jumta konstrukcijas

Projekta mērķis bija glābt Smiltenes Svēta Nikolaja baznīcas ēku no bojāejas un tādējādi būt atbildīgiem par savu īpašumu sakopšanu Smiltenes novadā, skaidro fonda “Saules kalns” valdes priekšsēdētāja Ļubova Ņikiforova. 

“Bojātā jumta seguma dēļ virs altāra telpas tecēja griesti, jau sāka bojāties jumta koka konstrukcijas, tādēļ šis remonts baznīcai bija svarīgs,” viņa uzsver un priecājas par kvalitatīvi paveikto darbu sarežģītā objektā.  

Projektam ir sabiedriska nozīme, – ieguvēji ir gan Smiltenes novada iedzīvotāji, gan viesi, jo Svētā Nikolaja pareizticīgo baznīca Smiltenē atrodas tuvu pilsētas centram, Dārza ielas malā, labi pārredzamā vietā, un tagad dievnams izskatās sakoptāks.
Projektā paredzētos remontdarbus veica Smiltenes novada uzņēmums SIA “Evento”. 

Fonds “Saules kalns” finansējumu piesaistīja Latvijas Lauku atbalsta dienesta attīstības programmas 2014.–2020. gadam aktivitātē “Vietas potenciāla attīstības iniciatīvas”.

Projekta kopējās izmaksas ir 9998,73 eiro. No šās summas 8600,43 eiro finansē Eiropas Lauksaimniecības fonds lauku attīstībai. Viens tūkstotis eiro ir Smiltenes novada domes līdzfinansējums, bet 398,30 eiro ir fonda “Saules kalns” ieguldījums. 

Vēl ārpus šā projekta, pateicoties daudziem atbalstītājiem, pašu spēkiem ir paveikts kosmētiskais remonts Svētā Nikolaja pareizticīgo baznīcas otrā telpā, kurā notiek dievkalpojumi.

Drīz – trīs lieli notikumi

Smiltenes Svētā Nikolaja pareizticīgo baznīcā dievkalpojumi notiek divas reizes mēnesī, tajos kalpo priesteris Vladimirs Fedotovs no Valmieras draudzes.

Smiltenes pareizticīgo baznīca tuvākajā apkārtnē ir lielākā, uz dievkalpojumiem tajā ierodas arī citu novadu iedzīvotāji. Lielākie svētki būs 19. decembrī, kad notiks Svētā Nikolaja dienas dievkalpojums  (šim varenajam svētajam par godu nosauktas tūkstošiem baznīcu, viņa svētais attēls ir katrā baznīcā), 7. janvārī – pareizticīgo Ziemassvētkos, un 19. janvārī – Kunga Kristīšanas jeb Dieva Parādīšanās svētkos, kad visos pareizticīgo dievnamos notiek Lielā ūdens iesvētīšana.

Svētā Nikolaja pareizticīgo baznīca ir Smiltenes pilsētas ainavas neatņemams elements jau vairāk nekā 100 gadu, tās pamatakmens ielikts 1895. gadā. Zemes gabalu baznīcas draudzei uzdāvināja kādreizējais Smiltenes muižas īpašnieks firsts Pauls Līvens.
Smiltenē pareizticīgo baznīcu tolaik uzcēla Krievijas valdība, lai stiprinātu un atjaunotu slāvu tautu gara mantas, valodu, ieražas un pareizticību, un vienlaikus pie baznīcas atvēra sākumskolu, kurā 110 dažādu tautību bērnus skolotājs mācīja latviešu valodā.

Novados