Smiltenes tuvumā staigājis lācis

Pirms nedēļas “Ziemeļlatvija” rakstīja par Valkas novada Ērģemes pagasta mežos pamanītiem lāča pēdu nospiedumiem.

Tādu pašu liecību ķepainis atstājis aiz sevis arī Smiltenes novadā, taču nevis mežā, bet gan zemnieka kartupeļu laukā netālu no Smiltenes pilsētas – Smiltenes pagasta teritorijā nosacīti starp Grotūzi un bijušo Stariņu staciju, kur ir diezgan daudz viensētu un lauksaimniecībā izmantojamas zemes.

Pēdas nospiedums kartupeļu laukā

“Dīvaina sajūta pagalmā redzēt lāča pēdas... Pagājušajā naktī nācis no “Buliņu” puses Smiltenes pagastā, pie “Jenceriem” pāri Ivara Adamsona laukiem, caur “Vecnaužēniem” un devies Kaibera virzienā,” savā Facebook kontā 2. maijā ierakstījis Smiltenes pagasta iedzīvotājs An­dris Pauls-Pāvuls, kurš savā “Vec­naužēnu” īpašumā audzē buļļus. Klāt ierakstam pievienota fotogrāfija ar lāča pēdas nospiedumu. Pēc ieraksta Facebook smiltenietim zvanījuši cilvēki no Valkas novada Vijciema pagasta un stāstījuši, ka lāča pēdu nospiedumi redzēti arī viņu pagastā.

“Ziemeļlatvijai” Andris Pauls-Pāvuls stāsta, ka 2. maijā  pirmais lāču pēdu nospiedumus savā kartupeļu laukā pamanījis Jānis Blaus no “Zemlītēm”, bet vēlāk – arī viņš.

“Līgumu par medību tiesību nomu esmu noslēdzis ar mednieku kolektīvu, kuru vada Aigars Vīvuliņš. Sazvanīts viņš nekavējoties ieradās un identificēja, ka tās tiešām ir lāča pēdas,” stāsta Andris Pauls-Pāvuls.

Nav pirmā reize Smiltenes tuvumā

Mednieku kolektīva “Laiksne” vadītājs Aigars Vīvuliņš “Ziemeļlatvijai” teic, ka šogad tā ir pirmā informācija, ko “Laiksnes” mednieki saņēmuši par lāci viņu medību platībās, taču tā nav pirmā reize, kad dzīvnieks uzturējies tik tuvu Smiltenes pilsētai. “Lācis pa Smiltenes pagastu staigāja jau pirms dažiem gadiem. Mēs paši ieraudzījām pēdas nospiedumu netālu no barotavas. Lāči Latvijā nav retums, viņi šeit dzīvo,” norāda Aigars Vīvuliņš. 

Sastopot lāci savvaļā, zvēra uzmanību prognozēt ir grūti, taču, visticamāk, reakcija būs bailes un mēģinājumi izvairīties no cilvēka. “Protams, dzīvnieks var reaģēt, aizsargājot savus mazuļus, taču to darīs ne tikai lācis. Tāpat rīkosies alnis, briedis vai mežacūka,” piemērus nosauc Aigars Vīvuliņš.

Pagaidām lācis nekādus postījumus savos klejojumos Smiltenes pagasta zemniekiem nav nodarījis, vismaz par tiem informācijas nav.
“Uz maniem buļļiem viņš ir tikai paskatījies. Taču lācis nav nekāds mazais, neveiklais dzīvnieciņš, viņš var paskriet ar ātrumu līdz 50 kilometriem stundā un var  uzkāpt kokā. Ja gribētu, tad būtu  ierāpies pie buļļiem, bet varbūt tik lielus dzīvniekus lācis neaiztiek,” pieļauj Andris Pauls-Pāvuls.

Novados