Smiltenes un Valkas novada bibliotēkas izvēlas dažādus ceļus, kā palīdzēt

Lai ikvienam būtu iespēja izmantot bibliotēku piedāvātos attālinātos pakalpojumus laikā, kad šīs iestādes apmeklētājiem ir slēgtas, Smiltenes novada bibliotēkas piedāvā reģistrēties bibliotēkās attālināti un kļūt par to lietotājiem, lai lasītu elektroniskās grāmatas jeb e-grāmatas.

Tādu pašu pakalpojumu piedāvā arī Valkas novada centrālā bibliotēka, kas piedevām krīzes laikā apgādā valcēniešus arī ar īstām, nevis tikai datorā lasāmām grāmatām.

Saskarsmes ar citiem nav

Valkas novada centrālās bibliotēkas direktores pienākumu izpildītāja Līga Rozīte uzsver, ka tas notiek  bezkontakta ceļā – vai nu cilvēki paši atnāk līdz bibliotēkai, kur pieteiktajā laikā durvis tiek atslēgtas un apmeklētājs  paņem priekštelpā nolikto maisiņu ar iepriekš izvēlētām grāmatām, vai arī bibliotekāres nogādā lasāmvielu līdz klienta mājām. L. Rozīte gan piebilst, – šis pakalpojums attiecas uz senioriem, kuri drošības apsvērumu labad krīzes laikā izvēlas palikt mājās.

Bibliotēka arī lūdz lasītājus grāmatas šobrīd atpakaļ nenest drošības apsvērumu dēļ. “Ja kāds tomēr atnesis, tad pretī paņemam, trīs līdz četras dienas uzglabājam telpā, kurā pašas neuzturamies, un tikai tad liekam atpakaļ plauktā,” skaidro L. Rozīte.
Arī Valkas novada centrālā bibliotēka ārkārtas stāvokļa laikā lietotājiem informāciju un pakalpojumus sniedz attālināti.

Pagaidām vai nu e-grāmatas, vai nekas

Smiltenes novada bibliotēkas iedzīvotājiem piedāvā iespēju tikai kļūt par reģistrētiem bibliotēkas lietotājiem un iegūt  piekļuves datus “3td E-GRĀMATU” bibliotēkai un datubāzei Letonika.lv.

“Kamēr ir ārkārtas stāvoklis, neizsniedzam grāmatas lasīšanai mājās. Aicinām lasītājus paciesties drošības apsvērumu dēļ, jo “Covid-19” kādu laiku var izdzīvot uz virsmām. Cilvēks var pat nezināt, ka pārnēsā vīrusu, un var nodot to tālāk,” teic Smiltenes novada bibliotēkas vadītāja Inta Mežule.

Ārkārtas stāvokļa laikā lasītāji var izmantot “3td E-GRĀMATU bibliotēku”, tas ir pakalpojums, kas reģistrētajiem pašvaldību publisko bibliotēku lietotājiem piedāvā bez maksas lasīt e-grāmatas tiešsaistē. “3td E-GRĀMATU bibliotēkā” ir pieejamas grāmatas latviešu valodā – gan latviešu oriģinālliteratūra, gan tulkotie darbi: biogrāfijas, detektīvi, dāmu romāni, dzeja, populārzinātniskā literatūra, bērnu grāmatas un citas. Savukārt Letonika.lv ir interneta pakalpojums, kas nodrošina piekļuvi enciklopēdijām, vārdnīcām, pilnteksta literatūrai, attēliem, audio un videoierakstiem, valodas uzziņām un citiem informācijas resursiem.

“Lai reģistrētos bibliotēkā attālināti, jums jānosūta uz bibliotēkas e-pastu pieteikums, norādot vārdu, uzvārdu, adresi, telefonu, e-pasta adresi un personas koda pirmo daļu. Bibliotēkas darbinieks apstrādās jūsu pieteikumu un uz jūsu e-pastu nosūtīs attālinātās piekļuves datus datubāzei Letonika.lv un “3td E-GRĀMATU” bibliotēkai. Savukārt iepriekš klātienē reģistrētos bibliotēkas lietotājus aicinām sazināties ar bibliotēku, ja ir vēlme saņemt attālinātās piekļuves datus,” informē Smiltenes novada bibliotēkas vecākā bibliotekāre Sanita Lārmane.

Ar pieaugušo apkalpošanas nodaļu var sazināties pa tālruni 26449145 vai e-pastu [email protected], bet ar bērnu  apkalpošanas nodaļu pa tālruni  20047831 vai e-pastu [email protected].

Novados