Strenču pilsētas centrā – augļu dārzs

Strenču pilsētas centrā, publiski pieejamā skvērā ienākas persiku, ābolu, ķiršu, riekstu un citu gardumu raža.

“Ziemeļlatvija” jau rakstīja, ka 2018. gadā Meža dienās par godu gaidāmajai Latvijas simtgadei Strenču pašvaldības darbinieki kopā ar iedzīvotājiem iestādīja augļu kokus un krūmus, radot dārzu Strenču pilsētas centrā, nosaucot to par “zaļo oāzi”. Projekta finansētājs toreiz bija Meža attīstības fonds, bet idejas autore – strencēniete, diplomēta dārzniece Indra Lielkāja.

Augļu kociņu un krūmu stādījumi atrodas Jāņa Ziemeļnieka ielas malā, netālu no krustojuma ar Rīgas ielu. “Zaļajā oāzē” aug ābeles, bumbieres, plūmes, ķirši, persiki, ēdamie sausserži un citi augļu koki un krūmi. Jau pagājušajā gadā daži stādījumi deva pirmo ražu – tika nogaršoti rieksti, ēdamie sausserži un persiki. Šovasar atkal briest jaunā raža – sarkanajās lazdās izveidojušies riekstu čemuri, sārtojas ķirši un gatavojas saldie persiki.

Dārza ražu, kad tā ienāksies, varēs nogaršot ikviens pilsētas iedzīvotājs un viesis, kurš vēlēsies. Pašvaldība vienīgi aicina neplūkt negatavus augļus, bet pagaidīt, kad tie nobriedīs.

Skvēram tuvējā novada domes ēkā strādājošā pašvaldības speciāliste Iveta Ence ievērojusi, ka persiki pagaidām tikai aizmetušies, bet gatavi tie būs augustā. Augļu kociņi vēl tikai sāk ražot, tāpēc augļu ir maz, piemēram, pagājušajā vasarā esot ienākušies vien divi persiku šķirnes ‘Maira’ augļi, mīksti un saldi.

Tie strencēnieši, kuri pērn nogaršoja “zaļās oāzes” ražu, uzteic arī ēdamo sausseržu ogas. Tās ir zilā krāsā, garenas, saldas un garšīgas. Novērtējot šādu labumu, vienam otram iedzīvotājam jau radusies doma iestādīt ēdamo sausserdi arī savā dārzā.
Augļu dārzu jeb “zaļo oāzi” Strenču novada pašvaldība ierīkojusi uz savas zemes, kur agrāk atradās slīkšņa un divi veci šķūņi, kas šogad nojaukti.

Novados