Sudraba laimes karotīšu svētki notiks, bet, visticamāk, – vēlāk

Visticamāk, ka ārkārtējās situācijas dēļ Valkas novada domes Dzimtsarakstu nodaļai būs jāpārceļ ikgadējie Starptautiskajai ģimenes dienai veltītie pasākumi – Sudraba laimes karotīšu svētki un Svinīgā laulību ceremonijas diena. Šie svētki bija plānoti 16. maijā.

Abi šie pasākumi kļuvuši par vienām no novada skaistākajām un sirsnīgākajām tradīcijām. Sudraba laimes karotīšu svētki būs veltīti novada bērniņiem, kas dzimuši 2019. gadā, viņu vecākiem un vecvecākiem. Savukārt pāri, kuri vēlas “jā” vārdu teikt, nerīkojot lielas kāzas ar daudziem viesiem, bet šo svinīgo brīdi grib pavadīt kopā tikai ar saviem vedējiem un vistuvākajiem cilvēkiem, to var izdarīt svinīgā laulību ceremonijā, samaksājot tikai valsts nodevu – 14 eiro.

Svētku ielūgumus saņems 82 novada ģimenes

Dzimtsarakstu nodaļas vadītāja Māra Zeltiņa informē, ka 2019. gadā novadā piedzimuši un dzīvo 82 bērniņi. Svētku rīkotāji ir sagatavojuši ielūgumus. Parasti tie tiek izsūtīti mēnesi pirms pasākuma, bet vai šogad tā notiks, rādīs laiks. Tallinā ir izkaltas sudraba karotītes ar Valkas novada ģerboni, tagad uz tām gravē  bērniņu vārdus. Katru gadu šiem svētkiem tiek izraudzīta vizuālā tēma. Tā ir skaidra arī šogad. Pašvaldība ir sagatavojusi dāvanas, ir arī vienošanās ar mūziķiem par svētku koncertu. Vēl pagaidām gan M. Zeltiņa neizpauž mākslinieku vārdus, kuri muzicēs šajā ģimeniskajā pasākumā. Pašvaldības darbiniece tic, ka šogad svētki notiks, bet, ja situācija ar koronavīrusa straujo izplatību nemazināsies, drošības apsvērumu dēļ pašvaldība tos pārcels uz vēlāku laiku.

Jāizmanto interneta sniegtās iespējas

Lai svinīgi reģistrētu laulību Svinīgās laulību ceremonijas dienā, pašvaldība aicinājusi pārus pieteikties līdz 15. aprīlim. Taču, ņemot vērā ārkārtējo situāciju, Dzimtsarakstu nodaļa klātienē reģistrē tikai dzimšanas un miršanas gadījumus. Aizvadītajā nedēļā Dzimtsarakstu nodaļā reģistrēti divas piedzimšanas un četri miršanas gadījumi. 

Ja laulību pieteikšanas iesniegums tiks iesūtīts elektroniski ar abu partneru drošiem elektroniskajiem parakstiem, tas tiks pieņemts. M. Zeltiņa aicina iedzīvotājus, kuriem Dzimtsarakstu nodaļā ir jānoskaidro informācija, zvanīt uz tālruni 64781556, 64781557. Daudzas lietas var nokārtot, izmantojot interneta sniegtās iespējas. 

M. Zeltiņa skaidro, ka pagaidām neviens pāris nav pieteicis svinīgo laulību reģistrāciju 16. maijā. Ja kāds pāris tomēr vēlēsies šajā dienā juridiski noslēgt laulības reģistrāciju, Dzimtsarakstu nodaļas darbinieki izskatīs šo jautājumu.

Ņemot vērā pašreizējo situāciju, Latvijā ir pagarināts pieteikto laulību termiņš. Līdz šim termiņš bija seši mēneši, šajā ārkārtas situācijā termiņš ir gads. M. Zeltiņa skaidro, ja laulību pieteikums iesniegts aizvadītā gada novembrī un ceremonija bija plānota šogad maijā, tad to varēs izdarīt vēl līdz novembrim.

Novados