Top par plostu un motociklu pilsētu

“Ak, tā būs jūsu jaunā māja? Maziņa, bet tīri neko,” teicu Strenču novada biedrības “Vēja brāļu ordenis Stakeln” valdes priekšsēdētājam Mārim Ozolam, skatoties uz mazu, baltu namiņu Strenčos blakus dzelzceļa sliedēm.

Tas izrādījās kļūdains pieņēmums. Īstā māja, ko nopirkuši vietējie motociklisti, ir turpat tuvumā, Trikātas ielas malā, esošais grausts – no baltiem ķieģeļiem mūrēta vienstāva māja bez logiem un durvīm, ar grafiti apzīmētām sienām, tikai nudien prātā neienāca, ka tieši šo būvi nopircis “Vēja brāļu ordenis Stakeln”. Kādreiz šajā mazajā namiņā atradās dzelzceļnieku veikals, vēlāk – autoserviss, bet jau ilgāku laiku tas stāvēja tukšs un pamests.

Norādei jāskatās motocikls uz ozola stumbra

“Vēja brāļu ordenis” ir viens no Latvijā zināmākajiem motoklubiem un pats vecākais mūsu valstī. Tam ir vairāki atzari, viens no tiem atrodas Strenčos,  pateicoties vietējo motociklistu aktivitātei.

Savai biedrībai viņi devuši vārdu “Stakeln”, lai būtu piesaiste Strenčiem, proti, par nozīmīgu apdzīvoto vietu Strenči sāka veidoties pēc Stakles stacijas (vācu valodā Stakeln) atklāšanas 1889. gadā uz dzelzceļa līnijas Rīga–Pleskava.

Tuvāko nedēļu laikā “Vēja brāļu ordenis Stakeln” sevi pieteiks strencēniešiem un garāmbraucējiem ar iespaidīgu norādi uz savu motokluba māju Trikātas ielas malā. Norāde būs motocikls “Triumph”, ko novietos uz koka stumbra  uz betona pamatiem. Motociklu labi redzēs pa Strenču tranzītielu braucošie, jo norāde atradīsies klajā vietā blakus Valkas un Trikātas ielu krustojumam.

Koks norādei tālu nebija jāmeklē – šās vasaras vēja brāzmās nogāzās varens ozols, kas auga Stacijas ielas malā netālu no Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta depo ēkas. Tas tad arī kalpos par “stuti” motociklam jeb norādei uz biedrības “Vēja brāļu ordenis Stakeln” motokluba māju Trikātas ielā.

Jau rakstījām, ka norādes izgatavošanu un uzstādīšanu finansiāli nolēma atbalstīt Strenču novada dome, piešķirot vietējai motociklistu biedrībai 535 eiro projektu konkursā “Sabiedrība ar dvēseli 2019”. Tas ir Strenču novada pašvaldības izsludinātais un administrētais ikgadējais atbalsta konkurss iedzīvotāju iniciatīvām.

Mājvietu būvēs no grausta
Ja norādes izgatavošana un uzstādīšana būs samērā ātrs process, tad  vienstāva ēkas atjaunošana Trikātas ielā prasīs ilgāku laiku. Darba tur būs daudz. “Vēja brāļi” iecerējuši izbūvēt otro stāvu, kur atrastos četras istabiņas, kur ciemiņiem pārnakšņot.

Būves lielākā vērtība ir ārsienas, bet vairāk nekā arī tur nav. Ne velti iepriekšējais īpašnieks pārdeva biedrībai “Vēja brāļu ordenis Stakeln” šo ēku un tai piegulošo zemi par vienu eiro.

Biedrības biedri jau sarīkojuši pirmo talku –  sakopuši ārpusi un iekštelpas, nojaucot starpsienas un  savācot ēkā izmestos atkritumus. To apjomu Māris Ozols salīdzina ar kalnu. Pirms talkas iekšpusē izskatījies kā izgāztuvē, bet ārpusē ēka bijusi ieaugusi krūmos, ko talcinieki novāca.

“Šogad mājai saliksim durvis un logus, ieliksim vienu apkures krāsni, ieliesim grīdas, savilksim santehnikas mezglus un pieslēgumu ūdensvadam un kanalizācijai. Nākamgad skatīsimies, cik daudz varēsim atļauties izdarīt, jo māju atjaunosim par mūsu biedru naudām. Ideja  ir tāda, ka pirmajā stāvā būs banketu zāle, tualete un duša, bet otrajā  stāvā – četras istabiņas, kur izguldīt viesus,” stāsta Māris Ozols.

Biedrības izvēle par labu šās ēkas pirkumam bijusi tāpēc, ka tā atrodas nost no acīm un tai blakus ir asfaltēts laukums, kur novietot motociklus. Netālu ir pašvaldībai piederoša zeme, ko Māris Ozols noskatījis kā piemērotu vietu bērnu mototrasei, ja pašvaldība piekritīs šo zemes gabalu iznomāt vai pārdot.
 
Strenčos ieradīsies turpat vai tūkstotis

Pirmais pasākums, ar ko sevi pieteiks biedrība “Vēja brāļu ordenis Stakeln” sadarbībā ar Latvijas Motoklubu asociāciju, būs grandiozs, jo 24. augustā sapulcinās Strenčos vismaz 1000 motociklistu no Latvijas, Lietuvas un Igaunijas.

Baltijas valstu motociklistiem reizi 10 gados notiek pasākums “Baltic Chain Run”, simboliski atzīmējot Baltijas ceļu, kad 1989. gada 23. augustā apmēram divi miljoni cilvēku, sadevušies rokās, vismaz 15 minūtes veidoja gandrīz 600 kilometru garu dzīvo ķēdi, kas savienoja Baltijas valstu galvaspilsētas Tallinu, Rīgu un Viļņu. Šogad aprit 30 gadi kopš nozīmīgā notikuma.

Baltijas valstu motociklisti ieradīsies Strenčos 24. augustā no pulksten 15 līdz pulksten 17, pulcējoties stāvlaukumos pilsētas centrā. Pulksten 17 sāksies parādes brauciens “Strenči –Seda–Strenči”, bet pulksten 18 – moto šovs Strenču centrā.

Tās pašas dienas vakarā, pulksten 21, Strenču brīvdabas estrādē sāksies koncerts “Baltijas ceļam – 30”, bet pulksten 22 – balle, kurā spēlēs “Līvi”. Visticamāk, estrādē ballēsies arī motociklisti, jo viņi pārnakšņos turpat netālu, telšu pilsētiņā Gaujas krastā.

Novados