Valcēnieši nesaprot – vai arī viņiem vajag covid testu?

Aizvadītajā nedēļā Igaunijas Ārlietu ministrija preses konferencē nāca klajā ar paziņojumu, ka no pirmdienas, 19. oktobra, personām, kuras ierodas Igaunijā no Latvijas, Lietuvas un Somijas, nebūs jāievēro pašizolācija.

Latvijas Republikas Ārlietu ministrija savā mājaslapā www.mfa.gov.lv vakar publicējusi oficiālu paziņojumu, kā jārīkojas personām, ierodoties Igaunijā. Proti, pašizolācija nebūs jāievēro, ja: 48 stundu laikā pirms ierašanās Igaunijā tiks veikts negatīvs “Covid-19” tests, kā arī persona ierodas Igaunijā, lai strādātu, šķērsotu valsti tranzītā, iegūtu izglītību, saņemtu veselības aprūpes pakalpojumus vai neatliekamu ģimenes apstākļu dēļ. Šajos gadījumos “Covid-19” tests nav jāveic. Tāpat izņēmums ir attiecināms uz Valkā un Valgā deklarēto iedzīvotāju bez “Covid-19” simptomiem pārvietošanos abu pilsētu administratīvo teritoriju robežās. 

Vakar “Ziemeļlatvija” saņēma kaimiņpilsētas Valgas iedzīvotājas Anitas telefona zvanu, kurā viņa satraukti stāstīja, ka Valgā cilvēkiem lūdz uzrādīt “Covid-19” veikto testu rezultātus. Satrauktā sieviete gan nemācēja paskaidrot, kas ir bijuši šie pārbaudītāji, tik piebilda, ka viņi norādījuši, ja cilvēks nāk iepirkties uz veikaliem Igaunijā, ir jāuzrāda negatīvs “Covid-19” tests.

Vakar “Ziemeļlatvija” sazinājās ar igauņu avīzes redaktoru Jānu Rapu. Viņš apstiprināja informāciju, ka, ierodoties Igaunijā no Latvijas, Lietuvas un Somijas, nav vairs jāievēro desmit dienu ilga pašizolācija. Viņš saka: “Latvieši, laipni lūgti Igaunijā, tikai uzrādiet negatīvus testa rezultātus!” Uz jautājumu, vai tik tiešām Valgā cilvēkiem tiek jau prasīts uzrādīt veikto “Covid-19” testa rezultātus, viņš nevarēja atbildēt, jo šādas informācijas igauņu žurnālistu rīcībā neesot.

Taču paralēli šai jaunajai informācijai par pašizolācijas atcelšanu, daļa Latvijas iedzīvotāju uzskata, ka viņiem vairs nav jāaizpilda elektroniskā anketa interneta vietnē covidpass.lv. Aizvadītajās brīvdienās “Ziemeļlatvija” saņēma vairāku cilvēku lūgumu noskaidrot, vai pēc Igaunijas Ārlietu ministrijas paziņojuma vēl ir jāaizpilda elektroniskā anketa. Pagaidām nevienā oficiālā informācijas avotā nav norādīts, ka Latvijā ieceļojošām personām nebūtu jāaizpilda šī elektroniskā anketa. Šo prasību ieviesa 12. oktobrī. Tātad, ja Valkas novada iedzīvotājs dodas uz Igauniju un pēc tam atpakaļ uz Latviju, viņam ir jāaizpilda elektroniskā anketa reizi 30 dienās.

“Ziemeļlatvija” turpinās skaidrot par radušos situāciju saistībā ar Igaunijas lēmumu atcelt pašizolāciju un Latvijā ieviest kārtību par elektroniskās anketas aizpildīšanu vietnē Covidpass.lv. Tāpat “Ziemeļlatvija” atgādina, ka joprojām Valkā, bijušās poliklīnikas telpās, iepriekš piesakoties, ir iespēja nodot “Covid-19” analīzes.

Novados