Valkā diviem bērniem ir pozitīvs “Covid-19” tests

Vakar Latvijā pirmajā noteiktās ārkārtas situācijas dienā uz mācībām klātienē nedevās Valkas Jāņa Cimzes ģimnāzijas 69 otrās klases skolēni, viņu brāļi un māsas, kā arī 17 pirmsskolas grupas audzēkņi, 12 pedagogi un viens tehniskais darbinieks. Līdz 20. novembrim šīm personām noteikts karantīnas režīms, jo 2.c klasē un pirmsskolas grupā diviem bērniem ir konstatēts pozitīvs “Covid-19” tests.

Aizvadītās svētdienas pēcpusdienā Valkas Jāņa Cimzes ģimnāzija sociālajos tīklos publicēja Valkas novada domes priekšsēdētāja Venta Armanda Kraukļa rīkojumu, kurā teikts: “Ņemot vērā, ka Valkas Jāņa Cimzes ģimnāzijas 2.c klasē un pirmsskolas grupā ir konstatēti divi skolēni ar pozitīvu “Covid-19” testu, nosaku, ka ar 9. novembri mācības visās 2. klasēs un pirmsskolas grupā notiek attālināti, visiem šo klašu audzēkņiem, viņu brāļiem un māsām, kuri mācās Valkas Jāņa Cimzes ģimnāzijā un citās novada izglītības iestādēs, jāievēro karantīnas režīms. Karantīnas režīms tiek noteikts arī iesaistītajiem skolotājiem un skolas darbiniekiem. Tas tiek noteikts uz 14 dienām – līdz 20. novembrim. Vecākiem šajā situācijā jārīkojas atbilstoši valstī noteiktajam. Aicinu vecākus sazināties ar saviem darba devējiem un, ja iespējams, veikt darbu attālināti.” 

Mācību process 2. klasēs un pirmsskolas grupā, kā arī brāļiem un māsām no citām klasēm notiek attālinātā režīmā, saziņai izmantojot e-klasi. 

Pašvaldības vadītājs V. A. Krau­klis “Ziemeļlatvijai” atzīst, ka situācija nav patīkama, bet, redzot, kas notiek kaimiņu pašvaldībās, kaut kas līdzīgs bijis gaidāms. Viņam, sazinoties ar pašvaldību vadītājiem, kuru teritorijās esošajās izglītības iestādēs arī ir konstatēti saslimšanas gadījumi ar “Covid-19”, un Slimību profilakses un kontroles centru (SPKC), kopā ar ģimnāzijas direktori Lilitu Kreicbergu izlemts tomēr neslēgt ģimnāzijas ēku Ausekļa ielā 5. Pieņemts lēmums – izolēt 2. klašu skolēnus, viņu brāļus un māsas, kā arī pedagogus un priekšmetu skolotājus, kuri strādāja ar šiem bērniem. Aizvadītajā svētdienā skolas telpas tika dezinficētas. Bijusi arī iecere visā skolā veikt siekalu testus, bet, sazinoties ar atbildīgajām amatpersonām, noskaidrots, ka pašlaik Latvijā šo metodi nav iespējams izmantot, jo trūkst speciālistu un aprīkojuma. Līdz ar to no šīs ieceres bija jāatsakās. “Ziemeļlatvija” atgādina, ka, lai lielos kolektīvos noteiktu iespējamās inficētās personas, Latvijā veica arī siekalu testus.  

V. A. Krauklis aicina skolēnu vecākus atbildīgi izturēties pret ierobežojumiem, bet ģimenes ārstus – vajadzības gadījumā sniegt atbalstu vecākiem, izsniedzot darba nespējas lapu. Pašvaldības vadītājs skaidro, ka ne visiem bērniem ir abi vecāki, tāpēc, ja vecākiem ar pirmsskolas vecuma bērnu vai otrklasnieku jādzīvo mājās, viņiem vairumā gadījumu būs jāstrādā attālināti. Taču ir darbavietas, kur tas nav iespējams, tāpēc, lai ģimene nezaudētu iztikas līdzekļus, ģimenes ārstam šajā situācijā būtu jāizsniedz darba nespējas lapa.

Valkas Jāņa Cimzes ģimnāzijas direktores vietniece Ausekļa ielā 5 Anda Kušķe atzīst, ka vairumam pedagogu ir iekšējs satraukums par iespējamo inficēšanos, bet, saglabājot vēsu prātu, turpina mācības klātienē, jo tās ir daudz svarīgākas un nozīmīgākas. Vakar skolas administrācija lūgusi klašu audzinātājus apzināt, cik bērnu vēl neapmeklē mācības klātienē, jo ir daļa vecāku, kuri piesardzības dēļ bērnus nelaiž uz skolu, bet mācību vielu apgūst mājās attālinātā režīmā. Lai mācību process klātienē notiktu pēc iespējas ilgāk, pieņemts lēmums, ka 1., 3. un 4. klašu grupas mācīsies katra savā stāvā ar atsevišķu ieeju un sanitārajām telpām. Savukārt 5. un 6. klašu grupu mācības tiek pārceltas uz atsevišķiem stāviem ģimnāzijas ēkā Raiņa ielā 28A. Šo kārtību iespējams īstenot, jo Raiņa ielas ēkā klātienes stundas nenotiek, jo no 7. līdz 12. klasei mācības tiek organizētas attālināti. 

Ģimnāzijas direktore L. Kreicberga uzsver, ka pagaidām viss tiek darīts, ņemot vērā SPKC ieteikumus un ar mērķi skolā pēc iespējas ilgāk saglabāt mācības klātienē. Viņa pēc SPKC speciālistu teiktā secinājusi, ka šī trešdiena un ceturtdiena būs tās dienas, kurās, iespējams, varētu uzrasties vēl kāds inficētais. Viņa aicina ģimenes ar skolas vecuma bērniem sargāt savus vecvecākus, nevest bērnus uz laukiem un neaicināt uz mājām seniorus. Tā ir riska grupa saslimšanā ar “Covid-19”. Direktore atzīst, ka skolā valda satraukums. Turklāt viņa saņēmusi kāda vecāka telefona zvanu, kurš informējis, ka aizvadītajā sestdienā veikalā redzējis ģimeni, kurā konstatēta saslimšana ar “Covid-19”. L. Kreicberga atgādina, ka Valka ir maza pilsēta un viens par otru zina, tāpēc runas – gan patiesas, gan reizēm arī nepatiesas – izplatās vēja spārniem. Viņa aicina ģimeni, kurā konstatēta saslimšana ar “Covid-19”, stingri ievērot karantīnas režīmu, lai pasargātu līdzcilvēkus no iespējamās inficēšanās ar koronavīrusu. Turklāt direktore ir apņēmusies sazināties ar pašvaldības policiju, lai viņiem lūgtu kontrolēt saslimušo ģimeni, kā viņi ievēro noteikto karantīnu.

“Ziemeļlatvija” sociālajos tīklos sazinājās ar ģimeni, kurā konstatēta saslimšana ar “Covid-19”. Bērnu mamma atbildēja, ka viņa nevēlas par šo tēmu publiski runāt, jo “katram tas viss notiek citādāk. Domāju, ka tas nevienam īsti nepalīdzēs. Tāpat jau Valka ir maza pilsēta, visi par visiem visu zina. Jebkurā gadījumā jūtamies daudzmaz labi, ar pārtiku palīdz draugi. Tas, ka mūs apvaino, ka esam redzēti veikalā, nav taisnība”.

UZZIŅAI

Ja “Covid-19” tests ir pozitīvs:

ir jāpaliek mājās – nedrīkst doties uz darbu, veikalu vai citām sabiedriskām vietām. Jāsazinās ar cilvēkiem, ar kuriem dzīvo kopā – ja viņi devušies uz darbu vai skolu, jālūdz atgriezties mājās, jo, iespējams, šie cilvēki ir tuvās kontaktpersonas. Uzzinot atbildi par pozitīvu “Covid-19” testu, jāpiezvana savam ģimenes ārstam, lai konsultētos par veselības stāvokli un jāseko ārsta norādījumiem.
www.spkc.lv

Novados