Valkā spēcīgais vējš izgāž kokus un pārauj elektrības vadus

Aizvadītajā svētdienā visā Latvijā plosījās vētra. Vislielākos postījumus rudens vētra nodarījusi Vidzemes reģionā, arī Rīgas un Pierīgas apkaimē. Vējš Valkā daudzās vietās, piemēram, Cimzes ielā pie muzeja, Ausekļa ielā, Pedeles ielā un Lauktehnikas rajonā, nogāzis varenus kokus.

“Saistībā ar spēcīgā vēja radītajiem postījumiem Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests saņēma vairāk nekā 170 izsaukumu. No tiem vairāk nekā 70 saņemti Vidzemē. Vairumā gadījumu izsaukumi bija par to, ka koki ir pārkrituši pār ceļa braucamo daļu un ir nepieciešams tos sazāģēt, bet bija arī izsaukumi, ka koki nolūzuši uz automašīnām, elektrības vai apgaismes vadiem,” informē Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Prevencijas un sabiedrības informēšanas nodaļas speciāliste Inta Palkavniece.

Novada domes izpilddirektora vietnieks – Pilsētas teritorijas apsaimniekošanas nodaļas vadītājs Guntis Bašķis lēš, ka pilsētas teritorijā vēja gāzto koku sazāģēšana un aizvešana prasīs vairāku dienu darbu. Jau aizvadītās svētdienas vakarā pašvaldības dienests kopā ar ugunsdzēsējiem glābējiem vācis pār ceļiem un ielām pārkritušos kokus un sausos zarus. Vislielākie postījumi nodarīti Varoņu ielā Lauktehnikas rajonā, arī Meža un Brāļu kapu teritorijā. Savukārt Pedeles ielā vēja nogāztais varenais bērzs nodarījis skādi ne tikai iedzīvotāju īpašumam, bet arī apskādējis apgaismes laternu.

Arī “Ziemeļlatvija” apsekoja pilsētu, lai redzētu, ko vējš svētdien ir nodarījis. Varoņu ielā sagāztie koki jau bija sazāģēti, bet bērzs, kas nogāzies Pedeles ielā, gaida savu kārtu. 

Krītošais koks ir sabojājis Tālavas ielas 48. privātmājas žogu un laternas stabu. Māja atrodas uz stūra ar Pedeles ielu. Mājas saimnieks Zigurds Sviķis stāsta, ka šajā mājā dzīvo kopš bērnības un tad Pedeles ielā auguši seši lieli bērzi. Laika gaitā koki nokaltuši, palicis tikai viens, kas neizturēja svētdienas stipro pūtienu. Z. Sviķis izmērījis nolauztā bērza diametru – 62 centimetri.

Valcēnietis uzskata, ka pašvaldība pilsētas teritorijā vāji apseko kokus. Viņš stāsta, ka kaimiņiene bijusi pašvaldībā sūdzēties, lai lielajiem kokiem, kas te aug, apzāģē nokaltušos zarus, lai kaut ko beidzot sāk darīt lietas labā. Atbraukuši un nozāģējuši tikai vienu liepiņu, jo tā traucējusi ceļu satiksmei.

“Šie milzeņi aug un nevienam netraucē, tāpēc neviens neko nedara,” secina pensionārs.

Šim apgalvojumam piekrīt arī “Ziemeļlatvijas” galvenā redaktore Ingūna Johansone, kura domei iesniegusi iesniegumu ar lūgumu pie mājas Tirgus ielā 11 apsekot un nozāģēt sausos zarus lielajiem kokiem, kas rada apdraudējumu īpašumam, bet līdz pat šai dienai nav nekādas rīcības un viņa likumā noteiktā kārtībā nav saņēmusi atbildi par tālāko pašvaldības rīcību.

Iesnieguma likuma normas, kas pamatā ir saistošas valsts un pašvaldību struktūrām, paredz, ka atbildi pēc būtības sniedz saprātīgā termiņā, ņemot vērā iesniegumā minētā jautājuma risināšanas steidzamību, bet ne vēlāk kā viena mēneša laikā no iesnieguma saņemšanas.   

Akciju sabiedrība “Sadales tīkls” informē, ka aizvadītajā svētdienā Vidzemē vējš brāzmās sasniedzis 25 metrus sekundē, izraisot bojājumus arī elektrotīklā. Spēcīgā vēja ietekmē daudzviet gaisvadu elektrolīnijās ir iegāzti koki, ieķērušies nolauztie koku zari, sarauti gaisvadu elektrolīniju vadi un bojāti balsti, izraisot elektroapgādes traucējumus klientiem.

AS “Sadales tīkls” preses sekretāre Tatjana Smirnova informē, ka aizvadītajā svētdienā ap pulksten 16.30 lielākie elektroapgādes traucējumi bijuši klientiem arī Valkā un Smiltenē.

AS “Sadales tīkls” aicina iedzīvotājus būt uzmanīgiem un piesardzīgiem elektrolīniju un elektroiekārtu tuvumā, netuvoties elektrolīnijām, ja tajās ir iekārušies koki vai zari, vai zemē redzams norauts elektrolīniju vads, jo tas var apdraudēt dzīvību. Redzot šādu bīstamu situāciju, nekavējoties jāinformē AS “Sadales tīkls”, zvanot uz diennakts bezmaksas bojājumu pieteikšanas tālruni 8404 vai VUGD – 112.

Gadījumos, ja tiek traucēta elektroapgāde, iedzīvotāji aicināti informēt AS “Sadales tīkls”, zvanot uz diennakts bezmaksas bojājumu pieteikšanas tālruni 8404. Taču, ja bojājums ir vidējā sprieguma elektrotīklā un klienti ir  norādījuši savu mobilo tālruni vai e-pastu operatīvās informācijas saņemšanai, par reģistrēto elektrotīkla bojājumu un plānoto elektroenerģijas piegādes atjaunošanas laiku klienti tiks informēti ar īsziņas vai e-pasta palīdzību. Šādos gadījumos klientam pašam vairs nav jāsazinās ar AS “Sadales tīkls”.

Svarīga informācija

Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests atgādina

Gadījumā, ja ir nogāzušies koki, pārrauti vadi, notikusi avārija vai arī kāds cits negadījums, nekavējoties jāzvana ugunsdzēsējiem glābējiem, tālrunis 112.

Novados