Valkā un Valgā – septiņu baznīcu mūzikas festivāls

Jūlijā dvīņu pilsētās Valkā un Valgā notiks septiņu baznīcu vasaras mūzikas festivāls, ko klasiskās mūzikas cienītājiem prezentē Valgas pilsētas dome un Igaunijas mūziķu fonds “PLMF”.

No 9. līdz 28. jūlijam sešās baznīcās Igaunijā, Valgas pagastā, un arī Valkas–Lugažu evaņģēliski luteriskajā baznīcā klausītājiem tiks piedāvāti klasiskās un garīgās mūzikas koncerti.

Aktīvāki klausītāji – igauņi

Biļetes būs pieejamas uz vietas vienu stundu pirms koncertu sākuma.

Valkas–Lugažu evaņģēliski luteriskās  draudzes priekšniece Ligita Sīmane “Ziemeļlatvijai” stāsta, ka šāds septiņu baznīcu vasaras mūzikas festivāls Valkā un Valgā notiek katru gadu.

“Esmu bijusi uz koncertiem mūsu baznīcā. Ir vērts tos apmeklēt, jo uz šo festivālu uzstāties brauc augstas klases mākslinieki – vijolnieki, solisti, ērģelnieki. No Latvijas cilvēki gan maz nāk uz koncertiem, pārsvarā ierodas igauņi. Informācija ir, afišas ir izliktas, bet laikam mūsu pusē visi pieraduši, ka pasākumi ir bez maksas,” spriež L. Sīmane.

Pirmais no šā gada festivāla koncertiem – atklāšanas koncerts “Caro mio ben” – gaidāms nākamo otrdien, 9. jūlijā, pulksten 19 Valgas Jāņa baznīcā. Uzstāsies viens no ievērojamākajiem Igaunijas Nacionālās operas solistiem Āre Sāls (baritons) un Pirets Aidulo (ērģeles).
Apskates vērta ir arī pati Jāņa baznīca Valgas pilsētas centrā. Igaunijas oficiālā tūrisma informācijas vietne www.visitestonia.com vēsta, ka Jāņa baznīca Valgā uzbūvēta 1816. gadā pēc arhitekta K. Haberlanda projekta un ir vienīgā baznīca ar ovālu pamatu plānu Igaunijā.

Unikālās ērģeles ir saglabājušās oriģinālā veidolā, un ir Igaunijā vienīgais apskatāmais meistara Fridriha Ladegasta būvētais instruments.
Valga ir bagāta ar baznīcām, un nākamais koncerts “Baznīcu klasika” piektdien, 12. jūlijā, pulksten 19 notiks Valgas Romas katoļu Svētā gara baznīcā. Uzstāsies Kristina Krīta (vijole) un Levi-Danels Megila (čells).

14. jūlijā pulksten 19 Harglas baznīcā sāksies koncerts “Trompešu parāde” (muzicēs Nēme Otss, Ārne Otss, Villems Endels Tīts un Laurs Kellers).

Valkā muzicēs jauni, talantīgi akordeonisti

Savukārt 17. jūlijā festivāls pārkāps Latvijas un Igaunijas valstu robežu un Valkas-Lugažu evaņģēliski luteriskajā baznīcā piedāvās koncertu “Ar akordeonu izstādē” (sākums pulksten 19). Uzstāsies akordeonistu duets Miks Langeprons un Henri Zibo.

Sadarbībā ar Igaunijas lielāko koncertaģentūru “Eesti Kontsert” šo jauno, talantīgo un atraktīvo mūziķu koncertu jau agrāk sarīkojis Alūksnes Kultūras centrs, un pēc koncerta sociālajos tīklos  klausītāji sajūsminājās par igauņu mūziķu sniegumu.

Atlikušie trīs septiņu baznīcu mūzikas festivāla koncerti notiks baznīcās Valgas pagastā.

20. jūlijā pulksten 17 Valgas Svētā Izidora apustuliskajā pareizticīgo baznīcā muzicēs vokālais kvartets “Katedrāle” (Krievija). Programmā būs ikdienas pareizticīgo dievkalpojumu dziesmas.

21. jūlijā pulksten 11 Karulas Marijas baznīcā koncertā “Ave Maria” uzstāsies Kristina Vehi (soprāns) un Tīna Kerblane (klavieres). Dzeju tekstus lasīs Marguss Prangels.

Festivāla noslēguma koncerts “Čells ir mūsu draugs” notiks 28. jūlijā pulksten 18 Lātres baznīcā. Uzstāsies čellu duets Andreass Lends un Johanness Sarapū.

Novados