Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Valkas mērs: Bez valsts pārvaldes reformas «plika novadu apvienošana» nebūs efektīva 3

Reģionālo attīstības centru apvienības priekšsēdētājs, Valkas mērs Vents Armands Krauklis (Vidzemes partija) uzskata, ka novadu reformas veiksmi noteiks tas, vai visu nozaru ministri līdzdarbosies un kopā ar pašvaldību apvienošanu notiks arī valsts pārvaldes reforma.

Krauklis intervijā Latvijas Radio atzina, ka ideja par novadu reformu ir pareiza un vajadzīga, jo iepriekš reformas laikā bija daudz politisko kompromisu, pašvaldību mērogos un loģikā, kā novadus izveidoja, bija daudz kļūdu, un “kļūdu labojums vien bija vajadzīgs”.

Viņš atturējās nosaukt konkrētu optimālo pašvaldību skaitu, jo pie tā jānonāk, izvērtējot kritērijus, ekonomiskos un ģeogrāfiskos apstākļus, bet tas būtu, “visticamāk, divreiz mazāk nekā līdz šim”.

Taču reformas jautājums ir, vai mēs skatāmies tikai uz pašvaldībām vai reģionu kopumā, norādīja Krauklis.

Viņaprāt, skatīties tikai uz pašvaldībām būtu kļūda, jo paralēli būtu jānotiek arī valsts pārvaldes reformai, lai valsts pakalpojumi būtu tādās pašās robežās pieejami iedzīvotājiem, lai sabiedriskais transports būtu pieejams, lai būtu laba ceļu kvalitāte.

Ja starp divām pašvaldībām, kas būs saliktas kopā, ir slikts ceļš, tas jau būs pamats tam, ka iedzīvotāji būs neapmierināti, norādīja Krauklis.

Viņam ir bažas tieši par šo sadaļu, jo pašvaldību ministrs ir gatavs runāt par loģiskiem kritērijiem pašvaldību robežām, bet vai būs atbalsts no pārējiem citu nozaru ministriem, “vai viņi būs gatavi līdzdarboties”.

Kraukļa ieskatā, ja reformu īstenos ne tikai pašvaldībās, bet “ejot solī ar valsti”, var panākt labus rezultātus un, prātīgi saimniekojot, teritorijas varētu attīstīties, bet “plika apvienošana” tik labus rezultātus nedos.

Viņš arī sprieda, ka pašvaldībām ir “nolemtības sajūta”, jo jaunajā valdības koalīcijā ir maz pārstāvēti pašvaldību vadītāji, kas varētu koalīciju ietekmēt, un daļa no to pašvaldību vadītājiem, kas būtu apvienojamas, saprot, ka agri vai vēlu tas notiks.

Bet, kad reformu vērtēs iedzīvotāji, kuriem būs bažas, “kas būs ar manu ciemu un pilsētiņu, tik viegli un klusi tas viss nebūs”, prognozēja Krauklis.

Viņš gan uzskata, ka pašlaik izvēlētais reformas temps, kas paredz izstrādāt reformas likumu līdz jūnijam, ir pareizs, “jo ilgāk stieps garumā, jo sarežģītāk būs”.


KONTEKSTS:

Pašreizējā valdība plāno jauno administratīvi teritoriālo reformu pabeigt līdz nākamajām pašvaldību vēlēšanām, lai jau 2021. gada vēlēšanās iedzīvotāji varētu ievēlēt jauno pašvaldību deputātus. Tādēļ likums par reformu jāizstrādā vēl šogad, bet Saeimai jāpaspēj to pieņemt līdz nākamā gada vidum.  

Valdība ir apņēmības pilna samazināt pašvaldību skaitu. Projektu plāno apspriest ar iedzīvotājiem visā Latvijā. Kritēriji pašvaldību apvienošanai būšot zināmi šā gada maijā.

Tikmēr Pašvaldības savienība skeptiska par iespēju ātri pabeigt reformu.


Komentāri 3

bezugunsnavdumu

Novadus ar zemāk nekā 15000 cilvēku jāpievieno lielākām. Valkas novadu var droši pievienot Valmierai, izdalot nevairāk kā 3 speciālistus pārvaldei. Kam Valkas novadā atsevišķa būvvalde. Nebūvē tak katru idenu, bet cilvēki saņem algu. Pašsaprotāmi ka jāizmet kraukļa vietu.
Vietā jāizvieto novada pārvaldītāju, kā tas patreiz notiek ar pagastiem.

Viens lielākais pluss, pārvaldnieks nespēs zagt budžetu un kur nu vēl aizņemties Valstij, bez saimnieka akcepta, kā to tagad dara pašvaldību priekšsedētāji. Pamodās no rīta un aiziet piepildīt naktī redzēto. Nav naudas? Paņemsim no Valsts. Kāda reāli var būt attīstība mazos novados, ka ir vērts ieguldīt miljonus?

Labāk nebūvēt internātus un skolas Valkā, bet labāk Valmierā par Valkas novada nodokļu naudu, tuvāk civilizācijai.

Patreiz tādi ka krauklis, sargājot savu algas vietu, domā plaknē, kad visi brauca ar zirgiem, un pēc 20 km vajadzēja krogu un zirgu maiņas punktu. Nav jābūt katrā pilsētā kur ap 5000 cilvēku pa vidusskolai, savai būvvaldei un kaudzei ierēdņu. Bērni tāpat pametīs savus ciemus un aizies pasaulē.

Tā domāt var, bet nedrīkst lūkot Valsts kases virzienā, kad dodiet mums subsīdijas. Lūdzot krauklis apstiprina faktu, ka mazpilsētas spēkos nav iespējams pašai īstenot savu eksistenci.
Tikai apvienojoties un vismaz 10 kārtīgi mazinot ierēdņu skaitu.

Laikā kad pilsētu var 'sakrāmēt' 10 autobusos lai doties Valmierā uz kādiem ko[īgiem svētkiem, domāt lokāli ir noziegums pret attīstību. Bet krauklim pāsaprotāmi tuvāk savs krēsls, nevis attīstība.

pirms gada, 2019.02.13 17:29

bezugunsnavdumu

Kam Valkā tik daudz ierēdņu, ja neviens neprot nopirkt asfaltu maisos, gāzes degli ar propānas balonu, Cramo paņemt blietētāju, ja nu pašiem nav un nauda sen notriekta projektos putekļainam plauktam, un aizpildīt bedres?

Nevienam nav kauns, ka iebraucot pa Rīgas ielu bedre jau tik liela, ka to apbrauc pa pretējo pusi?

Laikam nav kauna, kā tik sēdēt un algas saņemt un nedod dievs apvienoties ar lielākām civilizācijām.

Valka ir nevis pilsēta kur sakās Latvija, bet ciems kur sākas bedrē.

pirms gada, 2019.02.13 17:35

bezugunsnavdumu

Nemaz nebrīnīšos ka pārdesmit maisiem jālūdz kre dītu Valsts kasē.

Valgā gan visu prot, laikam tāpēc ka tur domā par attīstību. Ir bedre aizpilda uzreiz, nevis gaida, ka varbūt viņa pati kautkā pazudīs.

Protams ka vajag apvienoties, lai atbrauc pārvaldītājs no Valmieras, saņemot simtiem bildes no sabiedrības cik viss nolaists, visiem sadod, un aizbrauc lai pēc trīm dienām atbraukt un sadot vēlreiz.

Ja nav pa spēkam pašiem, atrodiet ārpakalpojumus. Bet pašsaprotams, darbu darīt, nav tas pats kā projektos lidināties un par investoriem sapņot.

pirms gada, 2019.02.13 17:40

Novados