Valkas puses mežos vēl var atrast dažādas sēnes, bet purvos – dzērvenes

Lai izvēdinātu galvu pēc saspringtās darba nedēļas un kaut nedaudz aizmirstos no informācijas par “Covid-19” straujo izplatību, aizvadītajās brīvdienās kaislīgākie sēņotāji devās uz mežu, lai raudzītos, ko vēl var salasīt sēņu grozos.

Dažu stundu sēņošana vainagojās panākumiem – čaklākie pielasīja gandrīz pilnu spaini ar gailenēm. Savukārt tie, kuri sēņošanu izbauda, nevis skrien pa galvu, pa kaklu, pielasīja gan gailenes, gan alksnenes, gan arī vēlīnās brūklenes. 

Zvārtavas puses mežos atrodamas arī diezgan reti sastopamās rudens sēnes – vēršmēlenes. Šīs sēnes ir vidēja izmēra, lielas un pat ļoti lielas adateņsēnes ar samērā mīkstu, bet pasīkstu konsistenci. Sēnēm raksturīga ir zvīņās saplaisājusi augļķermeņa augšpuse. Pirms cepšanas vēršmēlenēm jānotīra adatiņas cepurītes iekšpusē. Cepot sēnes, izdalās ļoti īpatnēja, pat pikanta smarža. Sēņu mīļi apgalvo, ka vēršmēlene ir viena no garšīgākajām rudens sēnēm. Valkas puses mežos vēl aug arī poķīši, bērzlapes, baravikas un apšu bekas.
Valkā joprojām darbojas sēņu un ogu iepirkšanas punkti. “Ziemeļlatvija” novēroja, ka Valkas pilsētas tirgus teritorijā pieejamais iepirkšanas punkts pieņem ne tikai sēnes, bet arī dzērvenes. Vairums cilvēku nodeva gailenes. Tās iepērk par pieciem eiro kilogramā. Kāds vīrietis nodeva gailenes, nopelnīdams 20 eiro. Viņš stāsta, ka sēņu lasīšana viņam nav peļņas gūšanas veids, bet gan atpūta pēc noslogotas darba nedēļas. Iepircēji labprāt pieņem arī alksnenes – kilograms cepurīšu maksā vienu eiro un divdesmit centus, bet novārītu alksneņu kilograms – vienu eiro un septiņdesmit centus. Sēņotāji novērojuši, ka pašlaik alksnenes ir atrodamas pārsvarā tikai jaunaudzēs. Apgalvojums, ka šīs sēnes nemīl tārpi, neatbilst patiesībai, jo šoruden ir tārpainas arī alksnenes, tāpat kā vēršmēlenes.  
Iepirkšanas punkta saimnieks Igors stāsta, ka cilvēki joprojām čakli sēņo un Valkas apkārtnes purvos lasa dzērvenes. Viņš atklāj, ka zinošākie un drosmīgākie valcēnieši dodas uz teritorijas ziņā plašo Pukšu purvu, kur ienākusies bagātīga dzērveņu raža. Sākotnēji šīs veselīgās ogas iepirka par 2,50 eiro kilogramā, pašlaik – par diviem eiro kilogramā. Čaklākie ogu lasītāji, purvā pavadot pāris stundas, nopelna vidēji līdz 40 eiro dienā.

Novados