Valsts policija pašizolēšanās procesu nekontrolē. Situāciju komentē VP Valkas iecirkņa Kārtības policijas nodaļas priekšnieks Vilnis Būce 7

Repatriantiem, kuri atgriežas Latvijā no jebkuras pasaules valsts,  jāaizpilda anketa, kurā cita starpā būs jāapsola ievērot 14 dienas ilgu pašizolāciju, lai mazinātu koronavīrusa izraisītās slimības “Covid-19” plašākas izplatības riskus. 

Atgriežas tūkstoši, un daudziem Latvijas iedzīvotājiem ir bažas, ka ne visi ievēro pašizolāciju. No daudzām vietām tiek saņemta informācija par to, ka sabiedriskās vietās uzturas cilvēki, kuri nesen atgriezušies no ārvalstīm.  Taču pašizolācija ir obligāta, citādi var draudēt administratīvā vai kriminālatbildība atkarībā no pāridarījuma apmēra. 

Par līdzcilvēku inficēšanu ar koronavīrusa izraisīto slimību “Covid-19” vai citām infekcijas slimībām ir paredzēts sods atbilstoši  Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksa 176.2 pantam, proti, par “Ārkārtējas situācijas un izņēmuma stāvokļa laikā noteikto ierobežojumu un aizliegumu pārkāpšanu” uzliek naudas sodu līdz 350 eiro. Ja inficēšana ir izraisījusi smagas sekas (epidēmiju), tad atbildība jau paredzēta Latvijas Republikas Krimināllikuma140. pantā par sanitāri higiēniskās un epidemioloģiskās drošības noteikumu pārkāpšanu. Sodīt vainīgo personu var ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz vienam gadam vai ar īslaicīgu brīvības atņemšanu, vai ar piespiedu darbu, vai ar naudas sodu.  Taču kriminālatbildība pie minētajiem apstākļiem var iestāties tikai tad, ja sanitāri higiēniskās un epidemioloģiskās drošības noteikumu pārkāpšana ir izraisījusi epidēmiju, turklāt, jākonstatē, ka epidēmiju izraisījusi tieši attiecīgās personas (nevis kādas citas personas) prettiesiskā rīcība.  

Taču daudz efektīvāka par sodīšanu ir katra paša cilvēka atbildība par sabiedrības veselību un dzīvību, jo nevar paļauties uz to, ka gan jau valsts institūcijas kontrolēs no “Covid-19” skartajām ārvalstīm atbraukušos Latvijas iedzīvotājus. Valsts policijai nav datu bāzes par repatriantu vārdiem, uzvārdiem un dzīvesvietu.

“Pirmkārt, Valsts policijai arī nav jākontrolē, vai no ārzemēm atbraukušie cilvēki ievēro mājas karantīnu. Otrkārt, mēs  nezinām, kuri cilvēki ir atbraukuši no ārzemēm. Valsts policijai tādas informācijas nav,” intervijā “Ziemeļlatvijai” atzīst Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes Valkas iecirkņa Kārtības policijas nodaļas priekšnieks Vilnis Būce. 

Vilnis Būce: – No Valsts robežsardzes šādu informāciju saņemt nav iespējams, jo Latvija ir viena no tām 26 Eiropas valstīm, ko aptver Šengenas zona, kurā var ceļot bez robežkontroles. Datus par repatriantiem, kuri atgriežas Latvijā, apkopo Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC), taču tā ir medicīnas iestāde un šīm iestādēm nav pienākums izpaust policijai ziņas par saviem pacientiem, izņemot, ja pacients guvis krimināltraumu. SPKC prasa ziņas, lai gadījumā, ja cilvēks ir inficējies ar “Covid-19”, varētu viņu informēt un arīdzan konstatēt, ar kādām personām pa šo laiku viņš ir kontaktējies, lai arī  šiem cilvēkiem varētu paziņot, ka viņas kontaktējušās ar inficēto personu.  Būtu muļķīgi, ja policists ietu klāt katram cilvēkam un teiktu –  “rādi izziņu, vai tev ir “Covid-19” vai nav.  

– Tātad faktiski vienīgais informācijas avots, no kā Valsts policija var uzzināt, vai no ārvalstīm atbraukušie ievēro pašizolēšanos dzīvesvietā, ir citi sabiedrības locekļi. Vai Valsts policija ir saņēmusi sūdzības par pašizolēšanās  neievērošanu?

–   Jā, un jānorāda, ka līdz šim, saņemot informāciju par personām, kuras, atgriežoties no ārzemēm, neievēro pašizolāciju, policija uz to attiecīgi reaģē un pārbauda. Katrs gadījums ir vērtējams individuāli un policijas primārais mērķis nav sodīt, tiek veikts arī skaidrojošais darbs.

Tomēr ir arī gadījumi, kad policija ir saņēmusi informāciju par personām, kuras atkārtoti un apzināti neievēro pašizolācijas noteikumus, un šādos gadījumos, ja iedzīvotāji turpinās bezatbildīgi attiekties pret ierobežojumiem, būs sods. Atgādinām – ja esi atgriezies no ārzemēm, ir jāievēro pašizolācija! Esi atbildīgs un paliec mājās. Šajā laikā uzturies savā dzīvesvietā, nedodies uz darbu, sabiedriskām, publiskām un citām vietām, kur uzturas liels skaits cilvēku. Bet, ja ir neatliekama nepieciešamība doties, piemēram, uz veikalu, ievēro visas drošības prasības. Ir jāsaprot, ka šie pašizolācijas noteikumi ir mūsu visu veselības un drošības interesēs–sociāla distancēšanās būtiski palīdz samazināt slimības izplatību. Ja pamanāt, ka kāds neievēro šos noteikumus, par to var droši ziņot policijai, zvanot 110. Ja ziņo par pārkāpumu, esi konkrēts un nosauc pēc iespējās precīzāku informāciju!

– Vai lietas pēc Krimināllikuma 140. panta par sanitāri higiēniskās un epidemioloģiskās drošības noteikumu pārkāpšanu Latvijā kādreiz jau ir bijušas ierosinātas?

– To 25 gadu laikā, kopš strādāju Valsts policijā, neesmu saskāries ar šo likuma pantu. Latvijā trūkst tādas juridiskas pieredzes.

– Vai Valsts policijai ir doti norādījumi strādāt pastiprinātā režīmā?

– Norādījumi ir kā jau visiem – ievērot piesardzību, bet tādu atsevišķu rīkojumu nav. Policistiem ir izdalītas sejas aizsargmaskas  un dezinfekcijas līdzekļi. Mēģinām strādāt tā, lai pēc iespējas mazāk satiktos ar cilvēkiem. Lēmumi iespēju robežās jāpieņem bez cilvēku klātbūtnes. Policija un mediķi ir pirmās riska grupas, un mums nevajag apdraudēt vēl citus cilvēkus.

Komentāri 7

kurkulis13

"Mēģinām strādāt tā, lai pēc iespējas mazāk satiktos ar cilvēkiem" Šitais ir labi pateikts.Sēdēsim savos kabinetos un rakstīsim protokolus. Nez kurš patrulēs un rūpēsies par iedzīvotāju drošibu, kas būtu primārais policijas darbs, it sevišķi tagaad, ārkārtas situācijā? Teiciens no sērijas-domādams neizdomāsi.

pirms gada, 2020.03.24 12:13

bezugunsnavdumu

Tak logiski, visi Valkas bomži bez problēmām tiek Valgā, un atpakaļ. Iznesā slimības. Katru var ņemt pie dziesmas. Valgā patruļi brauc krustam šķērsam, Valkā neviena.

Žēl, ka nevar, bet Valku būtu labi, ja palika viens novads bārenītis, pievienot Valgai. Tur kārtība jebkurā posmā.

pirms gada, 2020.03.24 12:20

bezugunsnavdumu

Banānvalstī viss pa vecam. Gan robežā neviena pārstāvja nav, gan neko nezin un nekontrolē. Igaunijā, pat mazā Valgā, cilvēks nepaspēja atbraukt un izkrāmēt koferi, devies pēc maizes, bet pretī jau policijas pārstāvji. Un patreiz zem logiem staigā. Nekur neaiziesi pat ja kaimiņiem viss vienalga.

Es nemaz nebrīnījos, kad veselā Valdība saņēma karantīnu, jo viens idiots izceļoja, un neviens viņam neko neteica, jo Latvijā var, un neas par to nebūs, bet Igaunijā viss smuki.

Ir vērts doties kamiņzemē kopēt sistēmu, lai nākotnē izmantot.

pirms gada, 2020.03.24 12:16

bezugunsnavdumu

Igaunijā no 25. datuma vairāk pa diviem pulcēties nedrīkst. Vienam no otra 2 metru distance.
no 27. tiks slēgti visi tirzdniecības centri, izņemot pārtikas un aptiekas.

Ko Latvijā slēgs? A neko, visi tēlos ka nekas nenotiek, un cerēs, ka varbūt viss pats no sevis kautkā izbeigsies.

pirms gada, 2020.03.24 19:58

bezugunsnavdumu

Vistuvakā laikā Igaunija plāno striktāk kontrolēt cilvēkus karantinā. Katram ap roku būs gps aproce.

Mācies banānvalsts.

pirms gada, 2020.03.24 20:27

lukiasmi

Ja par Tavu muldēšanu, kāds iedotu Tev pa seju, tad gan kunkstēdams skrietu pie sliktās Latvijas tiesībsargiem?! Vai ne, idiņ?

pirms gada, 2020.03.25 08:02

bezugunsnavdumu

Nesanāks, tev jāievēro 2 metru distanci, tuvosies un saņemsi super jauko gāzes balona plūsmu. Super jauka. Metāsies uz zemes un raudāsi vismaz pusstundu.

pirms gada, 2020.03.25 19:41

Novados