VIDEO: Valkā vietējie aizsalušo ezeru izmanto auto sacīkstēm; vāc parakstus pret to

Atšķirībā no vairākām pašvaldībām, kas liedz ar automašīnām braukt pa aizsalušām ūdenstilpēm, Valkas novada noteikumi šādu aizliegumu neparedz. Tāpēc autovadītāji, arī igauņi tuvējo ezeru izmanto kā sacīkšu norises vietu. Vietēji iedzīvotāji ar to nav mierā un sākuši parakstu vākšanu par aizlieguma pieņemšanu.

 

Pirms divām nedēļām Zāģezerā pēc agresīvas braukšanas pa ezeru ledū ielūza BMW markas automašīna. Lai to izvilktu, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD) strādāja divas dienas.

Daudzi Valkas novada iedzīvotāji uzskata, ka pašvaldībai šādas aktivitātes uz ledus būtu jāaizliedz, jo tās ir bīstamas ne tikai autovadītājiem, bet kaitē arī apkārtējai videi.

“Mēs paši tur peldamies, ejam tur pastaigāties, ņemam avota ūdeni dzeršanai, mēs tur makšķerējam, neesam jau vienīgie,” saka valcēniete Keitija. Viņa norāda, ka pēc braukšanas pa ledu ezerā un tā apkārtnē paliek ne tikai sadzīves atkritumi, kurus cilvēki nesavāc, bet arī dažādas automašīnu detaļas, mehānisko transportlīdzekļu šķidrumi un citas vielas.

Pret to iebilduši arī citi valcēnieši, tāpēc kopā ar dzīvesbiedru Keitija uzsāka parakstu vākšanu, lai rosinātu pašvaldībai pieņemt noteikumus, kas aizliedz ar mehāniskajiem transportlīdzekļiem braukt pa aizsalušām ūdenstilpēm. Par šo izmaiņu iekļaušanu Valkas novada pašvaldības saistošajos noteikumos iedzīvotāji var parakstīties vairākās vietās pilsētā, arī aptiekā. Līdz šim to izdarījuši 250 cilvēki.

Tikmēr vairākas pašvaldības Latvijā jau ieviesušas aizliegumu braukt pa aizsalušām ūdenstilpēm. Pirms dažiem gadiem šādus noteikumus pieņēma, piemēram, Jūrmalā, Talsos, Limbažu un Kocēnu novadā.

Šāds liegums ir spēkā arī aizsargājamās dabas teritorijās un dabas liegumos. “Ja transportlīdzeklis iekrīt ūdenī, jāsaprot, ka no mašīnas var būt eļļas noplūdes. Tās nokļūst ūdenī un vidē, līdz ar to saindē un kaitē dabai. Tas ir tas pats, kas jebkurā ūdenstilpē ieliet kaut kādu zināmu daudzumu degvielas,” skaidro Dabas aizsardzības pārvaldes ģenerāldirektora vietniece dabas aizsardzības jomā Gunta Gabrāne.

Valkas novada pašvaldībā teic, ka visdrīzāk saistošie noteikumi tiks papildināti - nevis pilnībā aizliedzot braukšanu pa aizsalušām ūdenstilpēm, bet nosakot, kad un kādas aktivitātes uz ledus ir atļautas. “Tas, ka varētu būt organizēti pasākumi uz ledus, tie notiek faktiski visā Ziemeļeiropā. Ir ļoti labi, ka skaidri zini, kas ir atbildīgais par drošību, par to, lai netiktu vide piesārņota, lai tiktu savākti visi atkritumi, ko daļa neapzinīgās sabiedrības atstāj. Tad mēs atrastu to balansu,” saka Valkas novada domes priekšsēdētājs Vents Armands Krauklis.

Iespējams, jau drīzumā braukšana pa aizsalušām ūdenstilpēm Valkas novadā tiks ierobežota, saistošajos noteikumos pārkāpējiem paredzot arī naudas sodus.

Novados