Zāģezera pludmalei izmētātus atkritumus nevajag 2

Jau otro nedēļu Latvijā bieži līst, ir vasaras vidum diezgan vēss laiks, tāpēc atpūtnieku pie Zāģezera Valkas pievārtē nav tik daudz kā karstajās dienās.

Līdz ar to mazāk ir arī pie ezera atstāto atkritumu. Tomēr, domājot par nākamo šās vasaras siltuma vilni, kāda valcēniete rosina pašvaldību pie Zāģezera uzstādīt lielāku atkritumu tvertni.

Turpinās regulāri iztukšot

Pēdējās karstajās brīvdienās pludmalē esošās mazās atkritumu urnas bijušas pārpildītas, draza līdz ar to izmētāta pa zemi, vārdu sakot, skats bijis nepievilcīgs, turklāt starptautiskā pludmalē, – lielākā daļa atpūtnieku pie Zāģezera ir tuvējās Igaunijas iedzīvotāji.
Piedevām, kopš pie Zāģezera atvērts pārtikas kiosks, cilvēki tiešām var nokļūt dilemmas priekšā, kur likt apēstā saldējuma un citu našķu iepakojumu, ja urnas jau ir pilnas, – vest līdzi uz mājām vai nomest zemē.

Citāda aina pie Zāģezera “Ziemeļlatvijai” pavērās šo trešdien, iespējams, vēsā laika dēļ, kas nevilina doties peldēties. Visas trīs atkritumu urnas bija iztukšotas, atkritumi zemē nemētājās, vien pie vienas no urnām bija nolikts liels maiss.

Pieļaujot, ka šādu sakoptību izdosies saglabāt tikai līdz nākamajam lielajam atpūtnieku pieplūdumam, “Ziemeļlatvija” taujāja Valkas novada pašvaldībā, vai ir apsvērta iespēja  ezera pludmalē uzstādīt atkritumu konteineru ar lielāku ietilpību.

Izrādās, šis jautājums pašvaldībā apspriests jau iepriekš un noraidīts bēdīgās pieredzes dēļ. Valkas novada domes Pilsētas teritorijas apsaimniekošanas nodaļas vadītājs Gints Stālmeisters stāsta, ka savulaik pie Zāģezera jau bijis uzstādīts lielais atkritumu konteiners, taču cilvēki to ātri vien piemetuši pilnu ar sadzīves atkritumiem, ko atveduši no mājām, un vēl vienu daļu zemē nolikuši, bet pašvaldībai regulāri nācies atvērt maku, lai samaksātu par atkritumu izvešanu. Tāpēc arī ir ticis pieņemts lēmums lielo konteineru aizvākt.

“Klāt neviens nav stāvējis, bet lielākā daļa atpūtnieku pie Zāģezera ir Igaunijas iedzīvotāji. Lai izliktu brīdinošus uzrakstus nemēslot, tas jau būtu jādara vairākās valodās,” secina Gints Stālmeisters.  

Valkas novada pašvaldība pie Zāģezera turpinās praksi regulāri (trīs reizes nedēļā) iztukšot mazās urnas, kā arī ir ieplānojusi izvietot vēl dažas jaunas urnas papildu esošajām.

Līdzīgi rīkojas citviet

Tas, ka lielu atkritumu konteineru novietošana publiskās vietās vienai daļai cilvēku ir magnēts steigties uz turieni izmest savus sadzīves atkritumus, novērots arī citviet. Piemēram, jau pirms vairākiem gadiem akciju sabiedrība “Latvijas valsts meži” (LVM) atteicās no lielā konteinera pie Niedrāja ezera Smiltenes novadā.

“Secinājām, ka cilvēki šo konteineru izmanto, lai tajā izmestu līdzi atvestus sadzīves atkritumus, riepas, būvgružus un tamlīdzīgi, bet par izvešanu maksāja “Latvijas valsts meži”. Tagad gan pie Niedrāja, gan citās LVM atpūtas vietās ir tikai mazās atkritumu urnas. Ir svarīgi, lai atpūtas vietās šādu urnu skaits būtu pietiekams un lai tās regulāri tiktu iztukšotas,” uzsver LVM Austrumvidzemes reģiona Silvas iecirkņa mežkopis Normunds Vīksna.

Piemēram, pie Niedrāja ezera esot aptuveni 10 urnas, kuru saturu izved divas līdz trīs reizes nedēļā, karstajā laikā tam pievēršot pastiprinātu uzmanību.

Viss ir atkarīgs no cilvēku disciplinētības, ir pārliecināts Normunds Vīksna. Diemžēl cilvēki ir dažādi, piemēram, urnās pie Niedrāja ezera apsaimniekotājs jau vairākas reizes konstatējis sapakotas izlietotas autiņbiksītes, pēc tā secinot, ka tās atvestas ar nolūku, nevis kādam bērnam peldvietā gadījusies ķeza.

“Arī Valkā parādījusies šī sērga,” teic Gints Stālmeisters. Viena no atkritumu urnām atrodas pie avotiņa Zāģezera tuvumā, un nesen pie šās urnas bija noliktas vairākas izlietotas pieaugušo autiņbiksītes. “Biju šokā. Vai tad pilsētā nav konteineru, kur tādus atkritumus izmest? Vai tas tiešām jādara pie ezera?” cilvēku rīcību neizprot pašvaldības speciālists.

Komentāri 2

duksis4x4

Piekrītu, ka lielo konteineri uzliekot, turpat izveidotos izgāztuve. Cilvēki vestu maisu maisiem no mājas atkritumus. Cik esmi novērojis, tad tādās atpūtas vietās liek mazos konteinerus, lai nevar neko lielu iestūķēt un par cik lieli atkritumu urnu revizori ir putni, tad arī jādomā par modeli, lai tie nevarētu plucināt un vilkt ārā. Pretējā gadījumā, savlaicīgi neiztukšojot, atkritumi būtu izmētāti un vējš tos aizpūstu tālāk.

pirms 9 mēnešiem, 2020.07.12 20:30

bezugunsnavdumu

Tas jau kretīnisma kalngals, lai miskasti vest kautkur. Jēga kur? Rēķins mazāk būs?

pirms 9 mēnešiem, 2020.07.15 16:34

Novados