Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Akciju sabiedrība “Seda” kūdru eksportē uz Eiropu

Lai gan Sedas purvos kūdras ieguve turpināsies līdz pat mēneša beigām, tomēr jau tagad uzņēmuma vadība apstiprina - šī sezona noslēgsies itin veiksmīgi.

 

"Kūdras rūpniecība, salīdzinot ar citām nozarēm, tik ļoti nepakļaujas ekonomikas līmeņa svārstībām. 99 procentus iegūtās kūdras eksportējam, tāpēc mums Sedā klājas vieglāk," atzīst valdes priekšsēdētājs Sergejs Cepeļevs. Lielākais ietekmētājs ir laika apstākļi - ja bieži un stipri līst, tad uzņēmumam ir dīkstāve.

 

Izmaiņas uzņēmuma struktūrā Sedēnieši produkciju eksportē galvenokārt uz Eiropas valstīm - Spāniju, Grieķiju, Itāliju un Holandi. Šobrīd no plānotā daudzuma jau iegūts 80 procentu kūdras, pērn šajā laikā - tikai 69 procenti. Sezonas laikā uzņēmumā ir nodarbināti gandrīz 400 strādnieku.

 

 

Viens no jauninājumiem ir tas, ka akciju sabiedrībā notikušas strukturālas izmaiņas - uzņēmums vairs nenodarbina sezonas darbiniekus, bet savas kūdras ieguves tehnoloģijas un tehniku uztic apakšuzņēmējiem, kuri strādā purvos. Šī iemesla dēļ pašlaik uzņēmumā strādā tikai 25 darbinieki, kuri pārsvarā nodarbināti administratīvajā darbā.

 

 

S. Cepeļevs atzīst, ka strukturālās izmaiņas ļāvušas samazināt administratīvos izdevumus un jau septembra beigās uzņēmuma bilance rādīja, ka šajā sezonā saimniekots veiksmīgi. Ja pērnais gads uzņēmumam nesa zaudējumus ap 600 tūkstošus latu, tad pašlaik strādā ar 150 tūkstošu latu lielu peļņu.

 

Akciju sabiedrībai ir mainījušies arī īpašnieki - šobrīd uzņēmums pilnībā pieder Somijas koncernam "Vapo", kurā 51 procents akciju pieder Somijas valstij.

 

Nesadarbojas ar pašvaldību Sedas purvos iegūst galvenokārt lauksaimniecisko kūdru, nedaudz arī kūdru apkurei, kuru eksportē uz Somiju. Diemžēl Sedas pašvaldība vairs neizmanto vietējo kurināmo, jo katlumāja ir rekonstruēta un apkurei izmanto akmeņogles.

 

"Šodien valda tirgus attiecības. Pilsētas domes deputāti izrēķināja, ka poļu ogles ir lētāks kurināmais," atklāj S. Cepeļevs. Viņš atzīst, ka pirma kāda laika uzņēmumam bijuši projekti sadarbībai ar pašvaldību. Uzņēmums gribējis, izmantojot mūsdienīgas somu tehnoloģijas, finansēt katlumājas izbūvi, bet projekts palicis vien ieceres stadijā. Igaunijā pēc šāda principa strādā jau astoņas katlumājas, Latvijā - nav nevienas.

Novados