Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Andrejs Kalniņš atzīst, ka jādzīvo būs taupīgāk, bet galā tikšot

Tāpat kā daudzviet, arī Valkas pagasta budžets šogad ir plānāks kā pērn. Pagasta pārvaldes vadītājs Andrejs Kalniņš uzskata, ka taupīgāk vajadzēs dzīvot, tomēr ar paredzētajām funkcijām pārvalde tikšot galā.

Pēc pārvaldnieka domām, būšot iespējama arī tālāka attīstība."Pēc skaitļiem vien budžetu nevar salīdzināt, jo daļa agrākās pagasta padomes funkciju savā kompetencē pārņēmusi novada dome. Pagasta attīstību turpinām un ceram, ka iesāktos projektus īstenosim," saka A. Kalniņš.

Saieta namu pabeigs pavasarīViens no apjomīgākajiem darbiem pašlaik ir Lugažu muižas ēkas rekonstrukcija. "Darbus plānojam pabeigt aprīlī. Tas būs iedzīvotājiem saieta nams un vienlaikus kultūras centrs. Beidzot mums būs sava aktu un konferenču zāle, dienas centrs un interneta punkts, kā arī telpas pārvaldes darbiniekiem. Te, kur pašlaik atrodamies, pārvaldes vairs nebūs.

Uz saieta namu pārcelsies arī Lugažu bibliotēka. Sadarbībā ar nevalstisko organizāciju "Mēs paši" esam iecerējuši pie muižas veikt apkārtnes un dīķa labiekārtošanu. Ar nevalstiskās organizācijas starpniecību plānojam šiem darbiem iegūt Eiropas Savienības finansējumu," skaidro A. Kalniņš. Kad saieta nams būs pabeigts, notikšot konkurss par kultūras dzīves vadītāja pieņemšanu darbā.

Pārvaldnieks ir gandarīts, ka, pateicoties tirgus konkurencei, ir izdevies projekta par ūdenssaimniecības sakārtošanu un attīstību 1. kārtu pabeigt par mazākām izmaksām, kā bija paredzēts. Ietaupītā nauda ļaus ātrāk sākt 2. kārtas īstenošanu. "Ekonomiskais pamatojums mums jau izstrādāts, tas tikai jāprecizē un jāsāk gatavot tehniskais projekts," skaidro A. Kalniņš.

Ikdienas pienākumu virknē pašlaik pagasta pārvaldei lielākais darbs ir ceļu uzturēšana braukšana kārtībā.

"Pagasta teritorija ir izstiepta un liela, bet tas nozīmē, ka arī ceļu daudz. Pārvaldes pārraudzībā reģistrēto ceļu garums ir 60 kilometru, bet patiesībā sniega šķūrēšana aptver apmēram 100 kilometru, jo daudzviet, palīdzot iedzīvotājiem, iztīrām arī pievedceļus uz viņu mājām," stāsta pārvaldes vadītājs.

Iepriekšējos gados pagasta padome par ceļu tīrīšanu slēdz līgumus ar zemniekiem, bet šogad, lai šis darbs iznāktu lētāks, pārvalde lielāko daļu ceļu cenšas notīrīt ar savu traktoru. "Šī iemesla dēļ darbs gan norit nedaudz ilgāk - kādas divas trīs dienas, bet izdošanu ir mazāk un beigu beigās ar visu tiekam galā. Tikai kādas divas reizes, kad sniega bija pārlieku daudz, palīdzību lūdzām citiem tehnikas īpašniekiem," stāsta A. Kalniņš.

Visvairāk darba ceļu tīrīšanāDaži iedzīvotāji pirms reformas neslēpa bažas, vai turpmāk arī pārvalde, tāpat kā iepriekšējā pašvaldība, palīdzēs ar tehniku zemes apstrādē.

"Arī šopavasar palīgsaimniecību īpašniekiem sniegsim šos pakalpojumus. Izcenojumi ir apstiprināti, un šis darbs turpināsies. Maksa par zemes apstrādi nemainīsies, kaut jāatzīst, ka itin bieži šie pakalpojumi pielīdzināmi labdarībai, jo daži iedzīvotāji dzīvo patālu, bet viņiem apstrādājamā zeme nav liela. Tas nozīmē, ka tehnikas izmantošana nav rentabla," atzīst pārvaldnieks.

Ikdienā parasti A. Kalniņu var sazvanīt tikai pa mobilo tālruni, jo pārvaldnieka pienākumi liek atrasties daudzās vietās. "Daļēji tāds režīms ir tādēļ, ka pagasta teritorija ir ļoti liela un tagad, kad sniega netrūkst, jābrauc un jāskatās, kur kāds ceļa posms jānotīra.

Plaša ir arī komunālā saimniecība. Pagastā ir divi palieli ciemati, kuros kopā dzīvo apmēram 650 iedzīvotāju. Kamēr ūdenssaimniecības sakārtošana vēl nav pabeigta, jāraugās, vai nav traucējumu ūdens piegādē, kā darbojas kanalizācijas sistēmas. Šodien pat Sēļos strādnieki novērš vienu bojājumu. Notiek arī pārvaldei piederošo ēku remonti un apsaimniekošana, tādēļ kabinetā sēdēt nav laika," apliecina A. Kalniņš.

Masu medijos vairāku citu pārvalžu vadītāji ir izteikuši šaubas par iedzīvotāju spēju nomaksāt jauno mājokļa nodokli. A. Kalniņš pagaidām atturas no prognozēm, minot, ka lielāka skaidrība būs septembrī, kad nodokļa aprēķināšana būs precīzi noteikta.

"Skaidrs ir tikai tas, ka palielināsies pasta izdevumi, jo šogad īpašniekiem vajadzēs piesūtīt divus rēķinus. Gribu piebilst, ka no marta dati par pagasta teritoriju būs arī Valkas novada domes norēķinu centrā. Tas nozīmē, ka pagasta iedzīvotāji maksājumus varēs veikt arī tur," informē pārvaldnieks.

Pirms Valkas rajona sadalīšanas novados daļa lauku iedzīvotāju pauda satraukumu, ka vietējā pašvaldība labi zinājusi katra vajadzības, bet diezin vai tā būs pie novada varas. "Tagad jau redzams, ka nekas īpaši nav mainījies un uztraukumam nav pamata. Izpildfunkcijas pārvaldei ir tās pašas, turklāt gan es, gan iestādes darbinieki labi zinām pagastu un esam gatavi katru uzklausīt un vajadzības gadījumā palīdzēt," saka A. Kalniņš.

Novados