Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Aprūpes centrā Sedā iestājas gados aizvien vecāki cilvēki 3

Sedas veco ļaužu aprūpes un invalīdu rehabilitācijas centrā valda mājīgs klusums. Daži iemītnieki, apsēdušies atpūtas stūrīti, klusi tērzē, citi skatās televizoru.

 

Ar dzīvi pansionātā visi ir apmierināti."Man te klājas labi. Nekā netrūkst. Ir silti un garšīgi ēdieni. Ko tad vēl vairāk vēlēties," stāsta iemītnieks Vladimirs Latiševs.

To, ka dzīves apstākļi ir ļoti labi, atzīst arī iemītniece Tamāra Jansone. "Varu izlasīt visādus žurnālus un laikrakstus. Ir arī draudzenes, ar kurām satiekos un parunājos. Par aprūpēšanu tiešām nevar sūdzēties," atzīst T. Jansone.

 

Pagaidām brīvas vietas irIestādes vadībai gan šogad problēmu vairāk un lielākoties tās saistītas ar finansēm. Ekonomiskā krīze liek sevi manīt arī pansionātā. Centra direktore Meta Spale stāsta, ka pansionātā iestājas gados aizvien vecāki cilvēki. "Vairākiem, kuri te ierodas, ir pāri 90 gadiem, tādēļ lielāka kļuvusi arī mirstība. Mūsu iestādē ir 45 vietas, pagaidām brīvas ir piecas, jo daži aizgājuši aizsaulē," stāsta M. Stale.

Citviet valstī klientu skaits ir samazinājies vēl krasāk. Vairākviet tuvinieki izņem gados vecos radiniekus, jo nespēj vairs samaksāt par viņu aprūpi. Kā raksta laikraksts "Zemgales Ziņas", šī iemesla dēļ, piemēram, Ozolnieku sociālās aprūpes centrs "Zemgale" šogad ir samazinājis uzturēšanas maksu no 306 līdz 250 latiem.

M. Spale atzīst, ka Sedas veco ļaužu aprūpes centrā iemītnieku trūkums vēl nedraud. Uz iestāšanos pansionātā joprojām ir rinda.

Pagaidām gan aprūpes centra vadība vēl nezina, cik maksās viena iemītnieka uzturēšana mēnesī. "Šobrīd vēl nav skaidrs, kāds būs mūsu budžets. Pagaidām dzīvojam no pērnā gada ietaupījumiem.

 

Pašlaik esam aprēķinājuši, ka viena cilvēka uzturēšana mēnesī izmaksā 350 latu. Tā esam rēķinājuši, ievērojot pērn izlietotos līdzekļus viena cilvēka aprūpei. Strenču novada dome gan vēl domā, cik lielu piemaksu varēs atļauties pie vientuļo veco cilvēku pensijām, lai šī summa sanāktu," saka M. Spale.

 

Noteicošais būs budžetsDirektore pieļauj, ka summa varētu būt arī mazāka, jo pērn vairāk naudas vajadzēja remonta veikšanai un jaunu mēbeļu iegādei. "Tagad tas un vēl daudz kas cits iemītnieku dzīves apstākļu uzlabošanai ir izdarīts, tādēļ, ievērojot to, ka ir krīze un daudziem rocība kļuvusi šaurāka, mēs varētu atļauties noteikt arī mazāku maksu," spriež M. Spale.

 

 Galavārdu cenas noteikšanā gan teiks novada lēmējvara, kad tai būs zināms, cik lielu summu tā varēs atļauties starpības segšanai. Pēc viņas domām, iemītnieku tuviniekiem vairāk kā pērn nebūs jāmaksā. Daudz kas arī būs atkarīgs no iemītnieku pensijas lieluma. "Ir radinieki, kuriem jāpiemaksā 44 vai 47 lati, bet ir arī tādi, kuri piemaksā 92 latus," saka M. Spale.

Šomēnes no jauna pansionātā neviens nav iestājies, bet M. Spale uzskata, ka tas ir pagaidu klusums, jo pieteikumi jaunu iemītnieku uzņemšanai jau ir. "Lielāka maksa par minētajiem 350 latiem nebūs. Vai to varēs samazināt, tas atkarīgs būs no tā, kāds būs budžets," apliecina M. Spale.

Strenču novada domes priekšsēdētājs Jānis Pētersons stāsta, ka pagaidām, kamēr deputāti nav pieņēmušo lēmumu, vēl nevarot konkrēti pateikt, cik naudas pansionāta budžetam atvēlēs pašvaldība. "Par to vēl tiek spriests komisijās. Domāju, ka mazāk līdzekļu kā agrāk nebūs, bet precīzāku informāciju varēšu sniegt tikai pēc lēmuma pieņemšanas," saka J. Pētersons.

Komentāri 3

Jelizaveta

Labdien! Gribeju pajautat,man vajag palidzet vienam cilvecinam iekartot Jusu pansionata vai ira iespeja tada. ar cienu gaidisu atbildi.

pirms 8 gadiem, 2012.03.21 17:57

anna

Es gribu teikt, ka ļoti priec;ajos,ka ir nomainīta vadība šim veco ļaužu namam. Jo ceru,ka jaunā direktore būs ar tīru sirdi un sirdsapziņu atšķirībā no iepriekšējās. Man sāpīga šī tēma, bet šķiet , ka dažiem vecajiem cilvēciņiem aizsaulē aiziet ir kāds palīdzējis. Arī kapiņi šiem cilvēkiem tiek ilgi stāv bez piemiņas plāksnītēm un kapu apmalītēm. Vislabāk klāsies tiem kuri nesūdzēsies , tādēļ viņi klusēs un izliksies laimīgi. Cik gan laimes tur var būt jo vairākums tur nonākušo ir vientuļnieki.

pirms 8 gadiem, 2012.05.01 20:06

simourg

Manuprāt aizdevums biznesam ir ātrākais veids ka paplašināt biznesu un veikt tā izaugsmi. Citi veidi arī ir ļoti efektīvi, bet aizņem lielāku laiku.

pirms 3 gadiem, 2017.04.27 17:01

Novados