Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Bail no savā vaļā staigājošiem suņiem 27

Suņa saimniece: "Jau no mazotnes viņš atzīst tikai mani, bet nikns nav."

Pērn liela auguma jauktenis, kas ir līdzīgs kaukāzietim, uzbruka kādai Grundzāles pagasta iedzīvotājai. Tagad šis pats suns, kurš pieder pagasta administratīvās komisijas locekļa Gunta Vilka ģimenei, iekodis vēl vienam pagasta iedzīvotājam. Vietējie vairs nejūtas droši.

 

"Ziemeļlatvija" jau vairākkārt rakstījusi, ka Grundzālē suņu saimnieki savus mīluļus netur piesietus. Tie brīvi pa pagastu klaiņo savā vaļā.

 

"Ziemeļlatvija" uzzināja, ka kādā aprīļa vakarā liela auguma suns sakodis grundzālieti Didzi Dobeli. Dzīvnieks it kā neesot bijis potēts pret trakumsērgu. Pēdējā laikā iedzīvotāji savu sāpi labprātāk uztic "Ziemeļlatvijai", jo Grundzāles pagasta padome viņos neieklausās.

 

Pēc suņa uzbrukuma D. Dobelis spriež, vai vispār vēl var droši pārvietoties pa ceļu uz divriteņa. Viņš 9. aprīļa vakaru atceras ar negatīvām emocijām. "Īsi pirms desmitiem vakarā braucu ar riteni no garāžas, kas atrodas pie skolas. Uz ceļa izskrēja suns un diezgan spēcīgi iekoda man dibenā. Suns tāds liels, ar biezu spalvu," atceras vīrietis.

 

 

 Viņš pēc suņa kodiena no mediķiem saņēmis vairākas potes un arī ieteikumu, ja, braucot ar divriteni, ierauga suni, labāk nokāpt no braucamā un stumt to pie rokas. Tā būšot drošāk. Koduma vietā Didzim sāpes mazliet vēl jūtamas.

 

 

Tomēr viņš dusmojas par suņu saimniekiem, kuri dzīvniekus regulāri laiž vaļā. "Pagastā ir daudz suņu, kuri brīvi pastaigājas. Suņa saimniecei pavisam ir trīs mājas sargi, un tikai viens no viņiem ir piesiets. Mājdzīvnieki brīvi skraida pa ceļu. Turpat netālu ir bērnudārzs. Ar šī suņa saimniekiem esmu runājis," apgalvo vīrietis.

 

Suņa saimniece Lija Vilka šoreiz savu vainu atzīst, jo tovakar suns neesot bijis iespundēts. "Vienkārši tā bija sanācis, ka palika ārā. To cilvēku, ko sakoda, suns neieredz. Esmu novērojusi, ka mani suņi rej tos, kuri staigā nestabili.

 

 

Šoreiz sagadījās, ka nebija piesiets, bet vienmēr suņi tiek turēti saitē. Bērniem viņi neliekas virsū. Bērni paši, garām ejot, suņus kaitina, izprovocē un met tiem ar akmeņiem," apgalvo L. Vilka. Sieviete atklāti pastāsta, ka šis suns ieredzot tikai viņu.

 

 

To, ka dzīvnieks būtu nikns, saimniece noliedz. "Didzis prasīja, lai atmaksāju viņam ātro palīdzību un sāpju naudu. To es arī grasos izdarīt, jo atzīstu savu vainu. Bet ir daudzi citi, kuri savus vēl aizvien laiž vaļā," stāsta grundzāliete.

 

Turpretī Lijas vīrs Guntis Vilks noliedz, ka viņa ģimenes suns sakodis vīrieti. "Neviens nav redzējis, ka tas ir mūsu suns. To nevar pierādīt. Tas, ka esmu administratīvajā komisijā, nenozīmē, ka kādam dodu atlaides," apgalvo G. Vilks.

 

Pagasta administratīvās komisijas vadītāja Alda Zvejniece atklāj, ka iedzīvotāji iesniegumus par klaiņojošiem suņiem raksta maz. Bet, ja tādi ir, kompromisu ir grūti rast. Agrāk komisijā darbojās trīs cilvēki, bet tagad tikai viņa un G. Vilks.

 

 

"Mēs ejam un runājam ar cilvēkiem. Viena suņa saimniece mūs tā izlamāja, ka pēc šī gadījuma sekretāre uzrakstīja atlūgumu. Citi nemaz neklausās, tikai bļauj. Sodus neesmu likusi, krasākos gadījumos iejaucas policija," atklāj sieviete.

 

"Ziemeļlatvijai" pēc vairākkārtējiem mēģinājumiem neizdevās sazvanīt pagasta padomes priekšsēdētāju Jāni Kuprišu, lai noskaidrotu viņa viedokli par administratīvās komisijas locekļa atbilstību ieņemajamam amatam.

 

Suņa saimnieku māja atrodas ceļa malā. Ceļš vienā virzienā ved uz Grundzāles pirmsskolas izglītības iestādi, bet otrā - uz pagasta centra pusi, kur atrodas arī pamatskola. Vairāki cilvēki apgalvo, ka uz šī ceļa bieži vien ir redzami suņi un garām viņiem jāiet ar bailēm.

 

 

 "Pagājušajā gadā braucu ar riteni un kājā ieķērās Vilku ģimenes suns. Pēc tam vajadzēja saņemt stingumkrampju poti. Paldies Dievam, toreiz suns bija potēts pret trakumsērgu. Tajā reizē uzrakstīju iesniegumu pagasta administratīvajai komisijai. Saimnieki apsolīja, ka suņi vairs netiks vaļā laisti un kādu brīdi tā arī bija. Bet pēc tam atkal viss aizgāja pa vecam," stāsta Grundzāles pagasta bērnudārza audzinātāja Līga Korica.

 

 

 Viņa apgalvo, ka pa ceļu, kuram blakus atrodas šī māja, staigā daudzi. "Vienreiz audzinātāja, nākot uz darbu, netikusi suņiem garām. Ja viņi ir palaisti vaļā, tad skrien virsū. Pēdējā laikā nav tā gadījies, bet agrāk, pastaigājoties ar bērniem, tie skrēja virsū. Laikam suņu saimnieki jūtas pārāk droši, ka nekas nevar notikt," saka L. Korica. Viņa atklāj, ka gājējiem būtu jāiet tieši gar māju. Bet cilvēki labāk izvēlas doties pa ceļa pretējo pusi, jo baidās no mājdzīvniekiem.

 

"Pagastā klaiņo daudzi suņi. Nezinu kāpēc tas tā ir, varbūt nav neviens, kas viņu saimniekiem piemēro sodu. Zinu, ka citos pagastos administratīvā komisija pilda izstrādātos noteikumus, bet mūsējā ne. Ja reiz suns ir, tad par viņu jārūpējas. Jāpiesien vai jātur aiz sētas, citādi nezinu, vai suns, kurš nāk pretī, iekodīs vai ne, ir izpotēts pret trakumsērgu vai nav," stāsta grundzāliete.

 

Komentāri 27

trakais

Tas jau sīkums, bet kad tepat Smiltenes centrā suņi bez uzpurņiem un pavadām tramda pa pagalmu mazus bērnus, a suņu saimnieki saka apmēram tā: no šitā suņa jau gan nav jābaidās, vai arī: viņš vēl nevienam nav iekodis.
Kādreiz jau visi suņi vēl nebija iekoduši, bet tad pienāk brīdis un Klikt.

pirms 11 gadiem, 2009.04.22 21:56

ooo

suņiem un vilkiem tāpat neviens neko neizdarīs, kā klīda tā klīdīs, ieteikums no pieredzes, pirms iet pa Grundzāles ceļiem, sastūķēt pilnas kabatas ar akmentiņiem

pirms 11 gadiem, 2009.04.22 22:44

nunu

Moška ir jāskatās kur bēni klīst un vai suņi tiešām staigā bez pavadām? Bet varbūt jāsauc pie atbildības suņu saimnieki, kuri ņem suņus paņem pēc izskata, nezinot to šķirnei rakstutrīgās iezīmes? Jo ir taču daudzas šķirnes, kuras mīl tik ļoti bērnus ka lien "bučosties" (laizīties)? Atbildība ir jādala, nevis jāvaino tikai suņu saimnieki!

pirms 11 gadiem, 2009.04.23 01:03

man arī ir suns

Ja man ir suns, tad es par viņu esmu atbildīga.

pirms 11 gadiem, 2009.04.23 07:22

trakais

Vai kāds te vēl varbūt nezina ka sunim pilsētā jāstaigā ar pavadu un uzpurni, it īpaši ja tas ir bokseris vai aitu suns. Par spalvainajām žurkām jau es te nerunāju. Un ja tāds tizlenis nostājas un rej virsū 6 gadīgam bērnam, bet saimniece mierīgi slāj tālāk un uz aizrādījumiem no malas nereaģe tad varbūt tomēr kaut kas nav ar šo lietu kārtībā?

pirms 11 gadiem, 2009.04.23 08:40

b.

Suņi jāievieto patversmē, ja par viņiem neviens nespēj uzņemties atbildību. Cilvēki vairs nevarēs pārvietoties - nestabili vai stabili. Vai tiešām jāsagaida asinis un nelaime, lai kaut kas tiktu darīts??!!

pirms 11 gadiem, 2009.04.23 08:56

...

Tādi nu esam. Savus musorus metam mežā, spļaujam virsū uz citu cilvēku drošību! Mani visvairāk pārsteidz gfakts, ka grundzālieši neko nesaka par to, ka administratīvā komisijā ir cilvēks, kurš pats pārkāpj noteikumus! Nost viņu vajag mest! Bet mēs jau vergu tauta. Kā ir tā ciešam.

pirms 11 gadiem, 2009.04.23 10:14

QQQ

Par ko rakstīs "Ziemeļlatvija", ja pēķšņi visiem suņiem būs saimnieki un tie vairs neklejos???
Ierosinu laikrakstu pārdēvēt par suņu avīzi

pirms 11 gadiem, 2009.04.23 11:26

domīgais

Neviens suns nepiedzimst agresīvs, tādi viņi kļūst nepareizas audzināšanas rezultātā, lieki piebilst, ka šiem suņa saimniekiem zināšanas kinoloģijā ir pielīdzināmas nullei...

pirms 11 gadiem, 2009.04.23 11:47

OzolaS

Skumij, ja kāds nesaprot, ka suņus pamet CILVĒKI un ka suņi uzbrūk CILVĒKIEM. Tāpēc paliek atklāts jautājums, par ko mēs rakstām...:(

pirms 11 gadiem, 2009.04.23 12:03

Laila

Cilvēki, mīļie, apdomājieties! Kāpēc lielākā? daļa no mums ir kā zvēri un visu savu agresiju veltat tiem neaizsargātākajiem - dzīvniekiem? Kāpēc tikpat enerģiski nerīkojieties un nesniedziet rakstiskus iesniegumus vietējā pašvaldībā par amatpersonām, kuri nepilda savus vistiešākos pienākumus!!!! Bet nē - ar akmentiņiem kabatās ...
Lai kā to negribētos atzīt, suņi ir daudz gudrāki par mums un pa gabalu jūt, kurš tikai domās šo akmeni pacēlis ...
Arī šim nabagam droši vien ilgu laiku daudzi tuvojās ar akmeni kabatā. Lai gan tikvien kā vajadzēja pieiet, noglaudīt un izziņot trauksmi.
http://www.dzivniekusos.lv/index.php?m=atrasts&a=suns#3676

pirms 11 gadiem, 2009.04.23 12:26

X

Lailai
Bet ja kož glāstam paceltā rokā? Kurš ir par to atbildīgs? Un kādēļ man būtu jāglāsta svešs suns? Ja nu blusains?
„Mēs esam atbildīgi par tiem, ko pieradinām” A. Sentekziperī.

pirms 11 gadiem, 2009.04.23 12:43

Laila

X, nav jāglāsta. Un ar akmeni jāmet arī nav. Atbildīgi? Protams, ka saimnieki par katru konkrēto dzīvniecīnu. Bat ja saminieki to nesaprot, tad vietējo struktūru darboņiem būtu jāpiespiež saprast. daudz viņiem var palīdzēt sabiedrība. Arī tie, kuri baidīsies no blusām. Tikai sabiedrībai ir jāzina likumi un noteikumi, lai zinātu, ko prasīt no vietvažiem. Bet tas ir grūtāk nekā iesviest ar akmeni vai uzrakstīt žultainu komentāru i-netā

pirms 11 gadiem, 2009.04.23 13:02

zane

Tu droši nevari pārvietoties par šo ceļu, jo Tu bieži neesi stabils, un priecājies ka tAVI debesu zvani ir vēl vietā!

pirms 11 gadiem, 2009.04.23 15:20

aleks

man žēl ka tev tā notika, bet labi ,ka viss beidzā laimīgi! Dupsis jau sadzīs. tas jau tāds nieks vien ir.

pirms 11 gadiem, 2009.04.23 15:23

alert

Grundzālieši, ja gribat pasargāt savus zvanus,pagriežat dupšus!

pirms 11 gadiem, 2009.04.23 16:31

didii

Nu ir jābūt atbildīgiem par saviem četrkājainajiem draugiem!
kas attiecās uz Valkas pilsētu es vēl neesmu redzējusi ,ka saimnieks vedot savu suni pastaigā uzliktu uzpurni( liela auguma) un savāktu aiz viņa...
Mazo suņuku īpašnieki vispār paver kāpņu telpas durvis,suns turpat nokārtojas un bērni tik kāpj iekšā.

pirms 11 gadiem, 2009.04.23 17:06

Laila

Saskaņā ar likumu - sunim uzpurnis NAV jāliek, ja vien viņš nav atzīts par agresīvu!!!!

pirms 11 gadiem, 2009.04.23 17:52

didii

kas tas par likumu,ja vari, uzraksti lūdzu,Laila,kur ar šādu likumu var iepazīties.

pirms 11 gadiem, 2009.04.24 13:52

didii - Lailai

SUŅU UN KAĶU TURĒŠANAS NOTEIKUMI VALKAS PILSĒTĀ
Saistošie noteikumi Nr.2.
Izdoti saskaņā ar likuma “Par pašvaldībām” 43. pantu, MK
3.1.5. nodrošināt, lai suņiem, atrodoties ārpus dzīvokļa vai mājas, būtu kaklasiksna ar tai piestiprinātu reģistrācijas žetonu. Ārpus telpām suņus turēt tikai piesietus vai izolētā teritorijā (labi iežogotos pagalmos), nepieciešamības gadījumā izlikt brīdinājuma zīmi vai uzrakstu;
3.1.6. izvest suņus pastaigā tikai pavadā un ar uzliktu uzpurni. Bez pavadas un uzpurņa suņus atļauts palaist speciāli iekārtotos pastaigu laukumos, kā arī dienesta suņus operatīvajā darbā. Uzpurni drīkst nelikt mazo dekoratīvo šķirņu suņiem un kucēniem līdz 6 mēnešu vecumam;
3.1.7. izvedot suni pastaigā, ņemt līdzi inventāru, lai nekavējoties savāktu dzīvnieka ekskrementus;

pirms 11 gadiem, 2009.04.24 14:00

Novados