Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Balodis: Visas mājas cūkas Āfrikas cūku mēra inficētajā teritorijā Latgalē un Vidzemē tiks izkautas 14

Tā kā situācija ar Āfrikas cūku mēra (ĀCM) izplatību kļūst arvien kritiskāka, saskaņā ar iepriekš valdībā apstiprināto pasākumu plānu šonedēļ tiks sākta mājas cūku masveida izkaušana ĀCM ārkārtas zonā, šodien Latvijas Pašvaldību savienības organizētajā videokonferencē sacīja Pārtikas un veterinārā dienesta ģenerāldirektors Māris Balodis.

"Ne tikai Latgalē, bet arī Vidzemē ir aizdomas par jauniem uzliesmojumiem, tādēļ sāksim cūku nokaušanu saimniecībās. Tas izskatīsies tā, ka inspektori vienosies ar īpašnieku par kaušanas laiku, pārbaudīs cūku veselības stāvokli. Ja cūka būs vesela, tās gaļu pēc nokaušanas varēs lietot uzturā. 

Saimnieks saņems kompensāciju, parakstot vienošanos, ka gadu cūkas šajā saimniecībā neturēs. Par vaislas cūku kompensācija būs 115 eiro, par nobarojamo cūku - 65 eiro, par piena sivēniem 25 eiro. Tas ir vienīgais veids, kā apturēt slimību," sacīja Balodis.Viņš arī sacīja, ka cūku īpašniekiem racionālāk būtu mainīt saimniecības profilu un ar cūku audzēšanu vairs nenodarboties."Neievērojot ļoti stingru biodrošību, agri vai vēlu ĀCM atkal būs klāt. 

Tāpēc labāk pāriet uz aitu, trušu, vistu vai govju turēšanu," sacīja PVD vadītājs.Kā ziņots, pagājušajā gadā Latvijā turēti vairāk nekā 350 000 cūku, savukārt Latgalē, kur noteikta ĀCM ārkārtas zona, tiek turēti apmēram 40 000 cūku.Latvijā ĀCM līdz šim konstatēts 30 mežacūkām un 28 mājas cūkām 14 piemājas saimniecībās, savukārt iznīcinātas 198 mājas cūkas.

Tikmēr Dūklavs šodien paziņojis, ka Latvijas teritorijā, kur noteikts ārkārtas stāvoklis, tiks rosināts izkaut aptuveni 40 000 mājas cūku, jo ir jānodrošina, lai slimība neizplatītos tālāk Latvijā, kā arī citās valstīs. Vienīgais izņēmums - cūkas neizkaus saimniecībās, kurās ir nodrošināta augstākā līmeņa biodrošība. 

Par katru nogalināto, bet iepriekš reģistrēto cūku saimniecības saņems kompensāciju.ĀCM Latvijā tika konstatēts 26.jūnijā trim mežacūkām dažus metrus no Baltkrievijas robežas.

Pēc nedēļas, slimībai izplatoties, Saeima izsludināja ārkārtas situāciju, kas no 2.jūlija līdz 1.oktobrim noteikta Aglonas, Krāslavas, Dagdas, Zilupes un Ciblas novadā, Daugavpils novada Ambeļu, Biķernieku, Demenes, Dubnas, Laucesas, Maļinovas, Naujenes, Salienas, Skrudalienas, Tabores, Vecsalienas un Višķu pagastā, Rēzeknes novada Kaunatas, Mākoņkalna un Pušas pagastā un Ludzas novada Brigu, Isnaudas, Istras, Nirzas, Ņukšu, Pildas un Rundēnu pagastā.

Pēc ĀCM gadījuma konstatēšanas Valkas novadā ārkārtas situācijas zona 22.jūlijā izsludināta arī Rēzeknes, Ludzas, Alojas, Mazsalacas, Rūjienas, Naukšēnu, Valkas, Burtnieku, Kocēnu, Beverīnas, Strenču, Priekuļu, Raunas, Smiltenes, Apes, Alūksnes, Viļakas, Balvu, Rugāju, Baltinavas, Kārsavas, Preiļu un Riebiņu novadā.

Komentāri 14

yy

nu tad mednieki lai arī pārceļas uz mežu un nevazājas rinķī ar cūku mēra bacīļiem, ne jau nu viņi ievēro visus dezinfekcijas pasākumus sev un savām mašīnām, tie ir vislielākais bieds cūkaudzētājiem

pirms 4 gadiem, 2014.07.29 11:26

.....

Mednieki domā kā un ko....bet, malu mednieku našķu rijēji gan nē......

pirms 4 gadiem, 2014.07.29 16:29

Vai tiešām?

Te jau nu gan vajadzētu cienījamiem žurnālistiem precizēt, ka ārkārtas zona vismaz pagaidām Vidzemes pusē ir tikai pierobežas joslā, kur ĀCM tika konstatēts, pārējos novados ir noteikts gatavības stāvoklis gadījumam. Lūdzu žurnālisti, neceļat paniku...

pirms 4 gadiem, 2014.07.29 11:44

panika

No 22. jūlija ĀCM izsludināta arī Smiltenes novadā. Ministru kabineta rīkojums Nr. 322, kurš grozīts 22. jūlijā ar rīkojumu Nr. 362. Grozījumi ir papildinājumi ar Vidzemes novadiem.
http://www.mk.gov.lv/aktuali/zinas/2014-gads/junijs/22072014-zm-08/?print

pirms 4 gadiem, 2014.07.29 13:19

rr

un meža izstrādes traktorus vajag dezinficēt, kas pa bīstamajiem reģioniem braukā un tiek pārvesti uz citām vietām!
Nevar būt, ka nav nekādas vakcīnas, kas pasargātu no ĀCM.

pirms 4 gadiem, 2014.07.29 12:23

nazis

Visi pasākumi līdz šim nav bijuši efektīvi. Vai Dūklava k-gam nevajadzētu atlaist PVD ģenerāldirektoru Balodi un pašam rakstīt demisijas rakstu? Tas, kas līdz šim ir darīts, ir tikai runāšana. PVD ar saviem inspektoriem nekad nespēs apkarot slimību, ja netiks iesaistīta visa sabiedrība. Cilvēki vienkārši nezina, ko darīt un ko varētu vēl darīt, lai maksimāli pasargātu savus dzīvniekus. Mājas cūkas var izkaut. Kur liks šo veselu lērumu gaļas? Ko darīs ar meža cūkām?

pirms 4 gadiem, 2014.07.29 12:40

zazu

Piekrītu,Dūklava k-gam ir jādemisionē-nevar muļķot mūs,ka visi ir informēti par aizsardzības pasākumiem.Informācija nav pieejama.Gatavojoties vēlēšanām būs tik daudz lapeļu-makulatūras maisi pildīsies!Vai mednieku svētki 1.2.aug.Višķos nav rīkoti ar domu,lai mēs visi turpmāk ēstu tikai ES un ASV ķimizētās vistas?Saskatu diversiju-palikušo latviešu novešana pilnīgā iznīcībā.KO LOBĒJAM? PAR CIK?

pirms 4 gadiem, 2014.07.29 13:34

baltkrievs

Ja jau mēris sākās pierobežā, kāpēc nedzird, ka baltkrievu pusē būtu mēris, jeb šiem neķer? Kaut kas tur nelīmējas kopā.

pirms 4 gadiem, 2014.07.29 16:58

Autors

Tāpēc, ka mēs esam Eiropā kur ir savas prasības. Šiem nekā tāda nav. Nu ir slima cūka nu un. Gan jau izveseļosies ja ne tad ne,

pirms 4 gadiem, 2014.07.29 17:28

Kārlis

Un kā tad būs ar jauno graudaugu ražu? Tās mežacūkas pa labības laukiem arī šiverējas.

pirms 4 gadiem, 2014.07.30 20:38

,,

visu dedzināt, cūkas,labību,kūtis.... visu sadedzināt

pirms 4 gadiem, 2014.07.30 22:53

anna

Skatos Baltkrievu ziņas,viss klusu,karo tikai ar spaisu.Jā pirmo mežacūku Latvijā atrada slimu, dažus metrus no Baltkrievu robežas....

pirms 4 gadiem, 2014.08.04 22:08

speķis

Neatteicāties no žāvētās gaļas,tagad piespiedīsim izkaut,ja nepakļausaties uzliksim tādu sodu,maz neliksies.

pirms 4 gadiem, 2014.08.04 22:14

vepris

Man blakus graudu lauks,jau veselu nedēļu mednieki medī,salikuši āžus, sēž un ar binokli skatās man pa logu.Vairākus gadus atpaļ vajadzēja medīt,nevis kad mēris klāt.Kartupeļus stādīt nevar,jo nolasa,sūdzības neuzklausa,reiz redzēju, kādas 30 cūkas skrēja no viena meža uz otru.

pirms 4 gadiem, 2014.08.04 22:22

Novados