Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Bērniem vasarā nav garlaicīgi

Ekonomiskās krīzes laikā valsts skolēniem nevar nodrošināt darba iespējas vasarā. Bērniem, lai būtu iespēja nopelnīt un vasarā nebūtu garlaicīgi, iespēja pastrādāt jāmeklē pašiem.

Nodarbinātības Valsts aģentūras (NVA) Valkas filiāles vecākā inspektore Dagnija Diūra informē, ka NVA aktivitāte - pasākums "Skolēnu nodarbinātība vasarā", sakarā ar pieaugošo bezdarba palielināšanos, netiek realizēta jau otro gadu.

Viņa norāda, ka gan maijā, gan jūnijā skolēni ir interesējušies par iespējām strādāt vasarā. "Interesentu skaits gan ir neliels, jo skolēni ir informēti un zina, kāda ir kopējā situācija darba tirgū. Daudzās ģimenēs vecāki ir bez darba, un bērni redz, ka šobrīd iespējas atrast darbu ir ierobežotākas nekā pirms pāris gadiem," skaidro D. Diūra.

Viņa pieļauj - ja darba devējam šobrīd ir iespēja piedāvāt bērniem pa vasaru darbu, tad viņi strādniekus meklē paši.

Kāda situācija būs nākamajā vasarā, nav zināms, taču, ja šādu pasākumu īstenos, tad par to būs zināms jau pavasarī, lai skolēni, kuri vēlas strādāt, varētu laicīgi apdomāt iespēju iesaistīties šajā projektā.

Tā kā valsts šobrīd nespēj skolēniem nodrošināt darba iespējas vasarā, bērni tās meklē paši. Blomes pagastā dzīvojošā Petrovu ģimene ar bērniem un arī viņu kaimiņu bērni atraduši sev vasarai nodarbi - kartupeļu rakšanu. Kartupeļu talkas sākās uzreiz pēc Jāņiem, un uz lauka parasti rosās ap 12 cilvēkiem.

"Jo vairāk cilvēku, jo ātrāk varam tikt galā ar darbiem. Galvenais ir saulainajā laikā dabūt kartupeļus nost no tīruma. Bērni labprāt nāk palīgā - čaklākie mums ir palīgā visas lasīšanas reizes, citi neiztur līdz galam, bet kopumā bērni ir ļoti labi palīgi," stāsta Inga Petrova.

Viņa norāda, ka bērni par kartupeļu lasīšanu nopelna kādu dāvaniņu un katru dienu arī braucienu uz ezeru. Kaimiņu bērniem tiek arī jaunie kartupeļi un piens. I. Petrova atzīmē, ka netālajā kaimiņu zemnieku saimniecībā tiekot algoti strādnieki, un tur strādāt braucot pat skolēni no Variņiem.

Petrovu saimniecībā kartupeļus lasa bērni vecumā no astoņu līdz piecpadsmit gadu vecumam. Ir arī daži pieaugušie.

Ceturtdien ģimene novāca agros kartupeļus "Solists". Kopējā lauku platība ir trīs hektāri. Kartupeļi pārsvarā tiek audzēti pārdošanai. Ģimene audzē vēl lopbarībai graudus, ir vēl arī mazdārziņš, kurā aug zaļumi un dārzeņi.

Vecākais no puikām Dāvis ar traktoru izar kartupeļus. Viņš būs īpašumu jaunais saimnieks. Dāvi saista dažādas tehniskas lietas, tāpēc viņš nolēmis mācīties Jāņmuižas profesionālajā vidusskolā, lai iegūtu lauku apsaimniekotāja kvalifikāciju. Braukšanu ar traktoru viņš uzskata par vieglāku darbu nekā kartupeļu lasīšanu. Arī desmitgadīgais Sandis vēlas vadīt traktoru, taču Dāvis norāda, ka Sandim vēl jāpaaugas.

Novados