Bilskas centra puķu dobes daiļo neparasta mārīšu ģimene un gliemezis

Bilskā, dodoties uz vietējo pasta nodaļu, pārvaldi un bibliotēku, nevar nepamanīt puķu dobju jaunos iemītniekus. Tā ir mārīšu ģimene ar četriem mazuļiem un gliemezis, ko no vienkāršiem akmeņiem ar otas un krāsu palīdzību pārvērta simts latu stipendiātu vadītāja Regīna Čerņikovska kopā ar saviem palīgiem.

"Bilskā vienmēr ir skaistas puķu dobes, taču šopavasar tām ir īpaša odziņa. Apgleznotie akmeņi ir brīnišķīgs akcents, uzreiz ir košāk un jautrāk. Patīkami skatīties, arī iedzīvotājiem pie savām mājām ir skaistas un puķu dobes. Pagastā daudzi sakopj savas sētas, arī man dārzā katru dienu ir daudz darāmā," saka Bilskas pasta nodaļas vadītāja Sandra Bezdelīga.

Sieviete apbrīno Regīnas īstenos ideju par mārītēm. "Viņai ir ļoti daudz kolosālu ideju, galvenais, lai ir kas palīdz tās īstenot," bilst pasta nodaļas vadītāja.

No dobēm uz ezermalu un atpakaļ

Dzīvespriecīgo Regīnu sastopu ezermalā, kur viņa kopā ar simt latu stipendiāti Lauru Janiķi sakopj teritoriju. Pavasarī darāmā ir ļoti daudz. "Pagaidām puķu dobēs līdzās pērn iestādītajiem skujeņiem neko jaunu neesam stādījušas.

Vakar saulītē pirmo reizi iznesām puķu stādus, ko cītīgi piķēja Laura. Kad stādīsim, tad gan mums būs daudz un dažādu ziedu. Arī uz Mēriem vedīsim stādus, lai varētu tos iestādīt pie muižas un kultūras nama," enerģiski stāsta Bilskas simts latu stipendiātu vadītāja.

Viņa saviem strādniekiem neļauj atpūsties ne mirkli. Jau pavasara sākumā Regīna simts latu stipendiātiem piekodināja, ka nekāda slinkošana nesanāks. Taisnība vien izrādījās. Lai īstenotu Regīnas ideju par apgleznotajiem akmeņiem, simtlatnieki ņēma otas, guaša krāsu sajauca ar PVA līmi un ķērās klāt gleznošanai.

Daži akmeņi iepretim pagasta pārvaldei esošajās puķu dobēs klusībā snauda gadiem. Tagad tie ieguvuši pavisam citu nozīmi - divi pārvērsti par mārīšu māmiņu un tēti, bet četri mazākie par to mazuļiem. Netālu no tiem garāmgājējus uzlūko gliemezis, vēl citi akmeņi ieguvuši dzeltenu, zilu krāsu. "Agrāk tepat pie ceļa bija liels akmens.

Gribējām to nokrāsot kopā ar bērnudārzu audzēkņiem, bet izrādījās, ka tas ir pazudis. Interesantākais ir tas, ka neviens nepamanīja, kurā brīdī un uz kurieni aizvests. Droši lielajām mašīnām traucēja iebraukt pa šauro ceļu," spriež Regīna.

Visskaistāk ir jūlijā

Čakla rosība ir arī pie Bilskas pamatskolas. Tur sesto gadu rūpes par ziediem un dobēm uzņemas skolas dežurante, ģērbtuves strādniece Nora Tūce. "Šogad uz skolas palodzēm esmu izaudzējusi leduspuķes, vasaras dālijas, krustenītes, petūnijas, atraitnītes un trīs šķirņu samtenes. Būs arī saulespuķes. Katru gadu cenšos puķu dobēs stādīt ko citu, lai ir interesantāk. Katram ziedam ir savs skaistums, bet kopā tie visskaistāk izskatās jūlijā," teic Nora.

Bilskā katrai puķu dobei ir savs stāsts. Piemēram, pie pamatskolas vienā no dobēm ik gadu bērnudārza absolventi kā jauku apliecinājumu iestāda vienu rozi. Šovasar trīs esošajām klāt piepulcēsies ceturtā. Paveikti ir pirmie darbi, Bilska košos un raibos toņos vēl tikai uzziedēs.

Novados