Daudzveidīgajā liliju bagātībā Vijciemā

Vijciema centrā sešas ziedu audzētājas sarīkoja liliju izstādi. Pavisam 21 vāzē ikviens varēja aplūkot gandrīz 40 šķirņu ziedus. Izstādei savus lolojumus piedāvāja Margrieta Boša, Sniedze Ragže, Zeltīte Āboliņa, Gita Dudele, Skaidrīte Leimane un Saiva Ozoliņa.

Viss nozīmīgākais Vijciemā izdarāms ceturtdienās no rīta, jo tad pagasta centrā apgrozās daudz cilvēku. Tur notiek sava veida tirdziņš. Kāds vēlas nopirkt gaļu, cits zivis vai apģērbu. Katram savs mērķis. Tāpēc arī ziedi bija sakārtoti šajā laikā.

Tīrs, draudzīgs un vienojošs"Lilija ir cēls un karalisks zieds, taču tajā pat laikā, dāvinot to, šis zieds nav egoistiski aizņemts ar sevi. Tas ir tīrs, draudzīgs un visus vienojošs, acīmredzot daudzo ziedu zvanu dēļ," liliju emocionāli raksturo izstādes rīkošanas iniciatore Vita Bērziņa.

Savukārt Gita Dudele uzskata, ka lilijas ir vasaras skaistākie ziedi. Tiem ir tik daudz dažādu šķirņu. "Man mājās aug 17. Daļa gan jau ir noziedējusi, bet daļa vēl tikai grasās ziedēt. Vismīļākā, ar ko gribēju iepriecināt vijciemiešus, vēl nezied. Tā ir gandrīz melna. Agrāk man lilijas nepatika, taču tagad šķirņu dažādības dēļ ir ļoti iepatikušās," atzīst Gita.

Viņa uzskata, ka puķu sīpolu piedāvājums ir liels, tāpēc visu laiku gribas pamēģināt kaut ko jaunu un neredzētu. Iespēju robežās tas tiek darīts. Ziedu mīle ir pārliecināta, ka katrai lilijai ir savs skaistums.

Sniedze Ragže, jautāta par attieksmi pret šiem ziediem, atbild, ka patīkamākās vēl priekšā, jo mīļākie ziedi vēl tikai pumpuros. Sniedze šos ziedus audzē, kopš sevi atceras kā pieaugušu cilvēku.

Katrai savs aromātsTie, kas cenšas ziedu pasmaržot tuvāk, lai labāk sajustu tā aromātu, ne reti savu degunu nokrāso dzeltenu. "Gadā vienu dienu taču var atļauties staigāt ar dzeltenu degunu!" par sevi ironizē Vita, kad izstādes dalībnieki viņai aizrāda uz šo kosmētiska rakstura nepilnību. Tālāk seko dāmu saruna par liliju smaržām.

Dažām šķirnēm smaržu nejūt. Viszinošākā šajā jautājumā ir S. Ragže, kura paskaidro, ka ir trīs lielu grupu lilijas. Vispirms uzzied Āzijas lilijas. Tās ir viskošākās un neprasīgākās. "Iebāz sīpolu zemē un puķe izaugs bez jelkādas īpašas kopšanas," smaida Sniedze.

Otra grupa ir tās, ko savulaik audzēja mūsu vecmammas. Tās ir diezgan kaprīzas, bet nav diezko populāras, un kādu laiku tās uzskatīja tikai par piemērotākajām bēru gadījumos. Šīm ir asa smarža. Viskuplākās, ar daudziem ziediem ir Austrumu lilijas.

To spēcīgā un saldā smarža vislabāk jūtama puķu veikalos, kur tās arī lielākoties tirgo. Vēl savu kārtu gaida tās puķes, kas garumā sasniedz cilvēka augumu. Kopējas visiem veidiem rūpējas, lai tās nenolūztu.

Jau pirmās rudens pazīmesG. Dudele piemin arī savulaik populāros ķeizarkroņus, kas auga katrā lauku sētā. Tie gan uzzied vēlāk. Tagad, kad var nopirkt visdažādākos no ārzemēm ievestos puķu sīpolus, ķeizarkroņi uz to fona neizceļas ar savu daiļumu.

"Tie vienkārši ir, un ar tiem esam saraduši. To pašu var sacīt arī par uguns lilijām," stāsta Gita. Viņa sēro par ceriņkrāsas lilijām, kuras sabojāja pavasara aukstums, tāpēc šogad to ziedus neieraudzīt. Tik ļoti gribējies šo krāsu ieraudzīt savā dārzā.

Visas ir novērojušas, ka šogad puķu ziedēšanas kalendārs nepavisam neatbilst ierastajam. Dažu šķirņu lilijas sāka birt jau pēc divu dienu ziedēšanas. "Rozes uzziedēja 10. jūnijā. Ir jau redzētas arī uzziedējušas gladiolas un dālijas. Esmu ievērojusi, ka krāsojas kvieši. Nu nemaz vēl negribas domāt par rudeni," sērīgi bilst Sniedze.

Novados