Diskutēs par sociālo inovāciju attīstību pašvaldībās

Šodien Rīgā notiks svinīgs pasākums un diskusija "Sociālo inovāciju attīstība pašvaldībās", kurā tiks sveikti pašvaldību sociālie dienesti, kuri pirmie Latvijā savos novados izveidojuši un ieviesuši kompleksu aprūpes mājās risinājumu "Samariešu atbalsts mājās", aģentūru LETA informēja Latvijas Samariešu apvienības komunikācijas speciāliste Baiba Pare.

Pakalpojums "Samariešu atbalsts mājās" nominēts Eiropas Sociālo inovāciju konkursa ("EC Social Innovation Competition") finālam. Saskaņā ar Eiropas Komisijas atzinumu Latvija radījusi un attīstījusi vienu no desmit labākajiem inovatīvajiem sociālajiem pakalpojumiem Eiropā, norāda Pare.

Pasākumā tiks sveiktas Skrundas, Smiltenes, Balvu, Ventspils un Jelgavas novadu pašvaldības, kuras iesaistījās inovatīvās idejas realizēšanā un palīdzējušas izveidot stabilu un ilgtermiņa sociālo pakalpojumu ar atpazīstamību gan Latvijā, gan arī ar interesi to realizēt citās valstīs.

Eiropas Komisijas Sociālo inovāciju konkurss ir Diogu Vaškonseluša piemiņas balvas izcīņa, ko jau trešo gadu rīko Eiropas Komisija visās Eiropas valstīs. 2015.gadā konkursā tika iesniegti 1408 pieteikumi no 40 valstīm. Latvijas Samariešu apvienības iniciētais un sadarbībā ar pašvaldībām 2014. gadā uzsāktais aprūpes risinājums - "Samariešu atbalsts mājās" - ir atzīts par vienu no 10 finālistiem. Tas ir vienīgais projekts finālā no Baltijas valstīm un Ziemeļeiropas reģiona.

Līdzās Latvijai starp 10 finālistiem ir kļuvuši projekti no Beļģijas, Itālijas, Vācijas, Grieķijas, Horvātijas, Īrijas, Polijas, Francijas, Bosnijas un Hercegovinas. 25.novembrī Briselē plānota finālistu tikšanās un apbalvošana

"Samariešu atbalsts mājās" nodrošina aprūpi un palīdzību vientuļiem, veciem cilvēkiem lauku reģionos, kā arī cilvēkiem ar invaliditāti, komunikācijai 24 stundas diennaktī izmantojot "Drošības pogas" sistēmu. Cilvēkiem tiek palīdzēts ikdienas darbu veikšanā, kā arī nodrošināta personiskā aprūpe, izmantojot īpaši šiem mērķiem uzbūvētas un aprīkotas automašīnas, kurās ir izveidots pārvietojams aprūpes birojs, ar diviem autonomās strāvas ģeneratoriem, dušu ar silto un auksto ūdeni, tualeti, gāzes plītiņu, ledusskapi, veļas mazgājamo mašīnu, specializēto aprīkojumu pēdu kopšanai un matu griešanai. Līdz šim nevienā citā valstī vēl šāda ideja nav īstenota. Kopš pakalpojuma uzsākšanas brīža pakāpeniski minētajām piecām pašvaldībām ir pievienojušies vēl virkne novadu, kuros izmanto šos pakalpojumus.

Pasākumā piedalīsies arī labklājības ministrs Uldis Augulis un Latvijas Samariešu apvienības pārstāvji. Pasākuma otrajā daļā paredzēta diskusija par nākotnes inovācijām sociālajā jomā pašvaldībās. Pasākums notiks viesnīcā "Radisson Blu Hotel Latvija", Elizabetes ielā 55 un sāksies plkst.11.30.


Novados