Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Gada sākums nav iepriecinošs

Tiem graudaudzētājiem, kuri daļu ražas rudenī novietoja glabāšanā, lai tos par lielāku cenu pārdotu šāgada sākumā, pagaidām cerības nav piepildījušās.

Kaut parasti, sākot ar janvāri, kviešiem cenas pacēlās, šogad tas nav noticis. Pašlaik kviešu cena svārstās no 72 līdz 76 latiem par tonnu. Vidzemes agrokooperatīvās sabiedrības direktors Indulis Jansons atzīst, ka, pārdodot pērnā rudens ražas pārpalikumu, zemnieki no zaudējumiem neizvairīsies.

"Diemžēl tā ir. Pēdējie divi bija labas ražas gadi, un tagad graudu pasaulē pietiek. Tā kā Latvija ir graudu eksportētājvalsts, tad to izjūtam arī mēs. Tomēr mums nav sliktākā situācija. Gada beigās un janvārī, kad graudu cena bija augstāka, veiksmīgi noslēdzām vairākus līgumus par ražas realizāciju. Pašlaik pārpalikums nav īpaši liels.

Tiem zemniekiem, kuri joprojām daļu graudu glabā saimniecībās, jāseko līdzi cenām tirgū. Iespējams, marta beigās un aprīlī cena pieaugs. Tā ir bijis agrāk, un mēs arī uz to ceram. Tomēr zaudējumi būs, jo arī decembrī un janvārī noteiktā cena neatbilda ražas novākšanā ieguldīto līdzekļu daudzumam," saka I. Jansons.

Trikātas pagasta zemnieks Rihards Circenis arī uzskata, ka gada sākums zemniekiem nav iepriecinošs. "Mazliet lielākas graudu cenas ir nekā rudenī, bet ar šo paaugstinājumu var tikai nosegt glabāšanas izdevumus. Man vēl noliktavā stāv vairāk nekā 1000 tonnas graudu. Es pats mazliet vēl nogaidīšu. Varbūt pavasarī cenas paaugstināsies, jo tad naudu vajadzēs pavasara lauku darbiem," saka R. Circenis.

Novados