Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Grundzāliešus uztrauc piesārņotā upe 14

"Ziemeļlatvija" saņēmusi vairāku cilvēku sūdzības par Grundzāles pagastam cauri tekošās Palsas upes piesārņojumu. Jau vairākas nedēļas ūdens tajā esot duļķains. Reģionālā vides pārvalde veiks pārbaudi.

 

"Mums nezināmu iemeslu dēļ Grundzāles pagastam cauri tekošajā upē Palsā bieži ir ļoti piesārņots ūdens. Izskatās, ka ir kāda saistība ar dolomītu karjeru Vizlas pusē. Vēžus var lasīt gar upes krastu. Diemžēl. Dabas draugus tas nesatrauc," portālā www.ziemellatvija.lv forumā raksta lietotājs ar niku Breksis.

 

"Ziemeļlatvija" devās uz Grundzāles pagastu, lai pārliecinātos, kā īsti ir. Apdzīvotajā vietā Dzeņi upe bija nedaudz duļķaina, tāpat arī pagasta centrā. Tur upes dibenu nevarēja saskatīt. Sastaptie iedzīvotāji uzskata, ka tas saistīts ar dolomītu spridzināšanu netālu no Vizlas. Norādīja virzienu uz karjerām un piekodināja, lai darot kaut ko lietas labā.

 

 

"Ik pārnedēļas te spridzina, mazbērni un znots stāsta, kā upe tagad izskatās. Galīgi duļķaina. Znots jau teica, ka jāzvana zaļajiem," stāsta kāda grundzāliete.

 

Starp Dzeņiem un Vizlu patiešām atrodas iedzīvotāju teiktās karjeras jeb atradnes "Dzeņi". Darbi rit pilnā sparā, un pamatīgs troksnis dzirdams pat no attāluma. Blakus esošo māju saimnieks stāsta, ka darbi notiekot līdz pat naktij.

 

 

"Te cauru diennakti urbj. Arī spridzina. Kad uzspridzina, tad uzreiz ūdens nāk augšā. Vienā pusē tas ir dzidrs, otrā duļķains. Visi vēzīši, kas ir upē, būs beigti," stāsta vīrietis. Viņš novērojis, ka cilvēki izrāda lielu interesi. Pie strādniekiem pat ziņkārīgo rinda izveidojas. Arī viņam no pagasta centra pēc kārtējā sprādziena zvana un prasa, vai māja vēl uz vietas.

 

Nenožogotajā teritorijā patiešām notiek darbi, tiek ražots dolomīts. Pēc grundzālieša teiktā, sagatavota vieta arī nākamajiem spridzināšanas darbiem.

 

Noskaidrojām, ka zeme, kur atrodas aptuveni divus hektārus lielās atradnes "Dzeņi", pieder pagasta iedzīvotājai Vizmai Lejniecei un viņa tās iznomā SIA "Rumbulas autodaļas".

 

 

"Atradnēs ražo dolomītu, zeme no virskārtas ir atbrīvota. Kad stipri lija, ūdens sāka plūst. Tas traucēja. Tāpēc izrakām vēl vairākus nostiprinošus dīķus. Tās ir baumas, ka upi varētu piesārņot dolomīts. Tad jau tā būtu piena balta. Jūlijā te pārbaudīja vides pārvalde, viss kārtībā," stāsta V. Lejniece.

 

Viņa uzskata, ka klaigā tie, kuriem skauž. "Tā ir skaudība, visiem liekas, ka dabūju baigo naudu. Bet tā nav. Drīzāk cilvēkiem būtu jāpriecājas, ka kāds kaut ko dara. Tās ir jaunas darba vietas un ienākumi pagastam," uzskata V. Lejniece.

 

Par piesārņojumu Palsā sūdzības saņēmusi arī Valmieras reģionālā vides pārvalde. To apstiprina pārvaldes direktora vietnieks, kontroles daļas vadītājs Aivars Liepa. "Cilvēki vairākkārt ir zvanījuši un sūdzējušies. Šajās dienās brauksim pārbaudīt, un tad varēsim sniegt atbildi," saka A. Liepa.

 

 

Viņš noliedz, ka Valmieras reģionālā vides pārvalde būtu veikusi pārbaudi atradnēs, saistībā ar upes piesārņojumu, kā to iepriekš apgalvoja V. Lejniece. "Iespējams, toreiz tas bija saistībā ar tehniskajiem noteikumiem, bet ne upes piesārņojumu," tā A. Liepa.

Komentāri 14

...

jāpriecājas protams, upē tagad kafija tek , ka tik bizness plaukst. Un baumas tās točna nav

pirms 11 gadiem, 2009.08.18 22:38

DZenis

Galvenais lai cilvēkiem būtu darbs. Žēl tikai vēzīši. Skauģi pilnas malas, jo tak skauž, ka var kādu lieku kapeiku atraut.

pirms 11 gadiem, 2009.08.19 16:25

vaira

metam Vizmu tajā netīrajā žampā peldēties........

pirms 11 gadiem, 2009.08.19 19:51

madafiks

Nu jā sviests, vienu laiku atpakaļ, kad aptuveni no kādiem 9.00 gāju pār tiltiņu, ūdens bija pilnībā oranžš, to Vizmu varētu čista žampā pamērcēt..

pirms 11 gadiem, 2009.08.20 16:29

mona

Katru gadu braucu uz Palsmanes kapiem,ūdens Palsā NEKAD nav bijis tīrs,kapēc tad NEVIENAM tas neinteresēja,atliek vien kādam cilvēkam ko pasākt suņi sāk riet,novēlu lai karavāna iet tālāk!

pirms 11 gadiem, 2009.08.20 19:53

Jā, lai bizness plaukst, un ja ūdens bija netīrs, tad vajag pataisīt vēl netīrāku, monas kundze, tādi jau ir tie ļautiņi, ja viens papīrīts ceļmalā nomests, tad vajag nomest vēl kādus simts, jo tur taču bija jau netīrs. Dzīvoju Dzeņos un kādu reizi gribas arī vēl pamakšķerēt upē. Starp citu upē dzīvo vēži, un tas liecina, ka ūdens bija tīrs, kas būs tagad

pirms 11 gadiem, 2009.08.21 18:44

Zivs

Palsā ir bijis arī ļoti tīrs ūdens, citādi tur nedzīvotu vēži. Un kas tagad būs pēc šīs publikācijas - vai kaut kas mainīsies? Tas, ka kāda darboņa ienākumi skauž visiem, ir pārspīlēti teikts. Man personīgi ir pilnīgi vienalga, vai Vizma dabū baigo naudu vai gūst tikai prieku no spridzināšanas. Žēl vienīgi līdz šim tīrās upes, kur nu vairs akmeņus cauri nevar redzēt. Varbūt varam parunāt par patriotismu?

pirms 11 gadiem, 2009.08.24 21:22

valdis

Pilnīga latvišu rakstura īpašība- KĀ UPĒ var nonāk duļķains ūdens, ja upe ir aptuveni 600-700 metru no karjera, kurā Dzeņu cilvēki gāja peldēties dēļ dzidrā ūdens.......?????

pirms 11 gadiem, 2009.08.26 10:53

Ģirts

Tā upes vieta ir vispār 3.5km no karjera, pat ja tur nokļūtu duļķis, tad jebkuram ir skaidrs ka pēc tāda attāluma sen būtu dzidrs ūdens. Skauģi vai nelabvēļi vienkārši nofotogrāfēje upi pēc lietus, kāda viņa pēc lietus ir VIENMĒR.

pirms 11 gadiem, 2009.08.26 11:14

nu vispār jau ūdens duļķains tad, kad no karjerām pumpē to duļķi ārā, Ģirts un valdis vispirms varēja painteresēties, pēc lietus obligāti, jo karjera pilna ar ūdeni, kaut kur taču tas ir jāpumpē, vai ne

pirms 11 gadiem, 2009.08.26 19:57

Zintis

Es no drošiem avotiem varu pateikt, ka DRĪZUMĀ uz šo vietu dosies vides faktu komanda. Vietējie jau ir nofilmējuši vairākus videomateriālus, kur SKAIDRI redzams kā no dolomīta raktuvēm ieplūst kafijas krāsas ūdens, tā kā nekur jau vairs neglābsies.
Un vot tas duļķis nenosēžas upei tekot, duļķis ir nofilmēts arī 20-30 kilometrus lejup pa upi no iepludināšanas vietas, visticamāk ka tāds pats ūdens arī ietek Gaujā.

pirms 11 gadiem, 2009.08.26 23:37

Zintis

+ vēl Palsa vienmēr ir bijusi lašupe, un kā zināms laši nārsto tikai tīrā ūdenī, kā arī Palsa ir viena no upēm kur mājo viena no vērtīgākajām Latvijas zivīm - Alata. Ja tas turpināsies, šīs retās zivju sugas pavisam noteikti vairs nedzīvos Palsā, un kārtējā upe tiks sagandēta.

Un pilnīgi var atmest muļķīgos komentārus par to, ka tas ir no lietus. Cilvēki, jūs neesiet redzējuši cik ļoti netīrs ir ūdens, tīrie upes gultnes akmeņi tagad ir apsūnojuši un jau apauguši ar dubļu kārtu.
Ir ļoti labi redzams kāds ir ūdens pirms vietas, kur iepludina netīro ūdeni - ļoti tīrs un dzidrs, bet uz leju vienkārši necaurredzams, pat grāvjos ir tīrāks ūdens.

pirms 11 gadiem, 2009.08.26 23:57

fufelis

Mierīgāk,Jūs metēji,varbūt pašus vajag izpeldināt!!!Lai strādā....

pirms 11 gadiem, 2009.08.31 13:36

Edgars

Nu ta jau ir kad apspriezsana bija visiem bij Ok tagad aiz skaudibas traki paliek!
Bildes ari gadu vecas saliekat un tagad vavulojat

pirms 10 gadiem, 2010.07.02 11:29

Novados