Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Jautrība rūķu piparkūku darbnīcā

Vai zināt, cik aizraujoša ekskursija ir pa piparkūku pasaules vēsturiskajām takām? To ikviens var uzzināt pie rūķītes Bumbulītes Blomes pusē. Tuvākajā apkaimē lauku mājas "Donas" ir vienīgā vieta, kur cep laimes piparkūkas, jautrojoties un blēņojoties rūķu gaumē.

 

Šoziem lauku mājas "Donas" pārvērtušās rūķu pasaku namiņā. Saimniece Ilze Briede kļuvusi par rūķīti Bumbulīti. Namamāte saviem ciemiņiem jautrojoties māca cept gardas laimes piparkūkas. Bet pirms tam rūķis Čiekuriņš rūķu bērnus un pieaugušos ieved piparkūku valstībā. Tā tas notika arī dienā, kad uz "Donām" devās "Ziemeļlatvija".

 

Rūķu valstībā ciemiņiAtverot rūķu namiņa durvis, lustīgais Čiekuriņš gādāja par 19 mazo Smiltenes Centra vidusskolas rūķu un viņu skolotājas labklājību.

"Jau sen izdomājām, ka Ziemassvētkus klasē šogad svinēsim citādāk. Roberta māmiņa ieteica "Donas". Pārējie bērnu vecāki atbalstīja. Kopš skolēni uzzināja, ka dosimies uz rūķu piparkūku darbnīcu, viņi šo dienu gaidīja ar nepacietību.

 

Parasti pirms ekskursijām, pulcējoties pie autobusa, kāds ir aizkavējies. Sanāk gaidīt. Šoreiz notika pretējais, skolēni ieradās ļoti laicīgi, lai ātrāk varētu doties aizraujošajā piedzīvojumā. Paķērām līdzi rūķu cepures un priekšautus un varējām doties ceļā," stāsta Smiltenes Centra vidusskolas 3.a klases audzinātāja Regīna Zariņa.

Rūķu namiņā Čiekuriņš ar savu palīgu smilteniešiem mācīja daudzas interesantas lietas no savas dzīves. Bērni uzzināja, kādās dejās un rotaļās iet rūķi. Rūķu valstībā gaidām pārnākam pašu Bumbulīti, bērni aizrautīgi centās viņu uzzīmēt. Te pēkšņi pa sniegotajiem laukiem viņa nāca. Pārkāpjot pāri lauku mājas slieksnim, Bumbulīte ar visiem sasveicinājās rūķu gaumē - paberzējoties ar deguniem. Pēc tam viņa aicināja visus sev līdzi.

 

Top laimes piparkūkasKamēr krāsnī sprakšķ malkas pagales, virtuvē ap lielo galdu sapulcējušies jaunie rūķi. Pēc mirklīša iet karsti. Jautrajā darbnīcā Bumbulīte ciemiņus aicina gatavot laimes piparkūkas. "Tās ir īpašas piparkūkas, kuras veidojot katrs domā labas domiņas. Tas ir svarīgi, jo, ja mēs būsim dusmīgi, nikni un uztraukti, tad piparkūkas sanāks negaršīgas.

 

Par to esam pārliecinājušies iepriekšējos gados maizes darbnīcā. Cilvēks izcep divus maizes kukulīšus. Ja cepot tos, katru reizi domā citādākas domas, tad tie atšķīras pēc garšas. Pēc tam bērni piparkūku varēs aizvest mājās un dalīties ar laimīti ar saviem mīļajiem," stāsta "Donu" saimniece Ilze Briede.

Mīcot piparkūku mīklu, skolnieces Elīza Būda un Liene Emīlija Ķūrena atklāj, ka "Donas" ir pārsteigumu pilnas. "Šeit ir tik pasakaini. Tagad iedomājamies katra savu vēlēšanos un cepsim piparkūkas. Krāsns jau laikam ir gatava," teic meitenes.

 

Rūķi "Donās" šiverē otro gadu"Donās" rūķu piparkūku darbnīca darbojas otro gadu. Iepriekš saimnieki ciemiņus uzņēma maizes darbnīcā, kur bija iespējams katram pašam izcept savu maizes kukulīti. "Pagājušajā gadā pēc cilvēku pieprasījuma izsludinājām piparkūku darbnīcu.

 

Patstāvīgie klienti teica, ka vēlas izbaudīt mūsu virtuvi. Šogad vēl nebijām izsludinājuši piparkūku darbnīcu, kad pa kluso tautā viss bija aizgājis. Cilvēki zvanīja un prasīja, kad var braukt ciemos. Pagājušajā gadā mēs paši ar visu tikām galā. Bet šogad mums palīdz Gulbenes novada Kāzu muzeja īpašniece," teic lauku māju saimniece.

Viņa stāsta, ka piparkūku valstībā bērniem vislabāk patīk nepiespiestā gaisotne. Te viņi var brīvi izpausties, rotaļāties un blēņoties.

Kad izceptas piparkūkas, darbnīcā visi kopīgi mielojas ar rūķu zupu un veselības dzērienu. Bet pēc tam zīlē nākotni dzēriena biezumos.

Novados