Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Kārķos par bagātību uzskata vietējo purvu

Otrdien Ziemeļvidzemes biosfēras rezervāta dabas aizsardzības vecākā speciāliste Rūta Zepa kopā ar Valkas novada deputāti un Kārķu pagasta sabiedrisko attiecību speciālisti Sandru Pilskalni devās Kārķu purvā, lai izliktu dabas lieguma zīmes.

Abas speciālistes pavadīja labs purva zinātājs Eduards Dzilna un sabiedriskajos darbos nodarbinātais Ivars Tenters.

Iekļauts NATURA 2000 tīklāR. Zepa stāsta, ka vairāk nekā 300 hektāru lielā purva teritorija ir iekļauta Eiropas dabas aizsardzības NATURA 2000 tīklā. "Tas nozīmē, ka šajā teritorijā saimnieciskā darbība ir ierobežota. Ar lieguma zīmēm gribām pievērst purva apmeklētāju uzmanību, lai viņi zina, ka ienākuši aizsargājamā teritorijā," saka R. Zepa.

S. Pilskalne atzīst, ka purvs pagastam ir liela dabas bagātība. "Kādreiz to dēvēja par Bezdibeņa purvu, arī tagad vecie kārķēnieši to tā sauc. Īsti nezinu, bet, šķiet, ka vieta par Kārķu purvu tika nodēvēta padomju gados," spriež S. Pilskalne. Pirmo nosaukumu purvs ieguvis ezera dēļ. Tā vidū atrodas bezdibeņa ezers, kurā nav dzīvības. Pa ūdens virsmu neskraida kukaiņi, bet dzelmē nav zivju.

Noskaidrots, ka ūdens ir pārlieku skābs, tādēļ tajā dzīvība nav iespējama. S. Pilskalne gan atceras, ka kādā vasarā eksursanti gājuši pa lielu karstumu līdz ezeram un bijuši ļoti izslāpuši. Viņi nogūlušies ūdens malā un dzēruši ūdeni. Visi bijuši apmierināti.

"Purvā ir daudz ogu: dzērvenes, brūklenes un lācenes. Šovasar tās bija labs atspaids ciemata iedzīvotājiem. Purvs bija pilns ar ogotājiem," stāsta S. Pilskalne. Viņa piebilst, ka arī līdz šim purva apmeklētāji pret dabu bijuši ļoti toleranti. Sandra, staigājot pa to, neesot varējusi atrast nevienu papīru vai nomestu pudeli.

Kārķu pagasta darbinieki jau vairākus gadus pievērš lielu uzmanību apkārtējās vides sakārtošanai un dabas saudzēšanai. Nākotnē S. Pilskalne domā ar entuziastu palīdzību izveidot purvā pastaigu taku līdz bezdibeņa ezeram.

Dažreiz vajag tikai gribuMīlestība pret dabu tiek audzināta arī bērnos. Nesen R. Zepa viesojās Kārķu pamatskolā, lai pastāstītu par savvaļas putnu barošanu ziemā. "Man mērķis bija izskaidrot bērniem, ka šis darbs ir ļoti atbildīgs. Putnus var sākt barot tikai tad, ja ir skaidri zināms, ka to varēs izdarīt katru dienu. Lidoņi pierod gaidīt barību un, ja tās kādu dienu nav, bet uznāk liels sals, tie var aiziet bojā," skaidro R. Zepa.

Turpinās darbs pie Lustiņdruvas takas pilnīgošanas. Tā iestiepjas mežā tūlīt aiz pagastmājas. "Kopš esam sākuši šo taku veidot, mežā ir sākusies rosība. Ziemā redzami slēpotāji, bet vasarā atpūtnieki, kam patīk pastaigas. Tagad, kad daudz ko nevar paveikt naudas trūkuma dēļ, meklējam iespējas uzlabot apkārtējo vidi, jo šajā darbā ne vienmēr vajadzīgi lieli līdzekļi. Pietiek ar gribu un apņemšanos," saka S. Pilskalne.

Novados