Laikraksts: TP lielas summas ziedo cilvēki arī ar nelieliem ienākumiem un parādsaistībām

Tautas partijai (TP) lielas summas ziedo cilvēki arī ar nelieliem ienākumiem un pat parādsaistībām, šodien raksta laikraksts "Diena".

Kopējā TP šogad saziedotā summa pārsniedz 330 000 latu - aptuveni tikpat, cik TP dibinātājs Andris Šķēle pirms 9.Saeimas vēlēšanām ziedoja TP reklamējošu "pozitīvisma kampaņu" īstenojušajai "Sabiedrībai par vārda brīvību" (SVB), norāda laikraksts. Pēc Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) domām, šie un citi ziedojumi SVB kopsummā par aptuveni pusmiljonu latu būtu uzskatāmi par nelikumīgiem. Tos, kā arī KNAB aprēķināto TP priekšvēlēšanu izdevumu pārtēriņu par vairāk nekā pusmiljonu latu partijai varētu nākties iemaksāt Valsts kasē.

Rodas priekšstats, ka TP izmisīgi vāc naudu šai vajadzībai, pieļauj partiju finanšu pētniece, sabiedriskās politikas centra "Providus" pārstāve Iveta Kažoka.

Analizējot ziedojumus, Kažoka pauž aizdomas, ka patiesībā partijai ziedo tikai "daži bagāti cilvēki", citus izmantojot kā starpniekus, jo tūkstošus partijai atvēlējuši ne tikai uzņēmēji un baņķieri, bet arī personas ar pieticīgākiem ienākumiem.

Kā izpētījusi Kažoka, TP vidējais ziedojuma lielums ir virs 3000 latu. Prāvas, ar četriem cipariem rakstāmas summas atvēlēt atļāvušies arī cilvēki ar salīdzinoši nelieliem ienākumiem un pat ar parādsaistībām. "Ļoti vienkārši - biju iekrājis, lai studētu doktorantūrā, bet ieguvu vietu budžeta grupā," iespēju TP ziedot 2000 latu pamato Aizputes domes deputāts, Lažas speciālās internātpamatskolas direktors Linards Tiļugs, kurš sevi atzīst par pārliecinātu tautpartijieti.

Ziedot 4000 latu radis iespēju arī agrākais Aizputes domes priekšsēdētājs Ilgonis Indrāns, kurš pašlaik strādā kādā uzņēmumā. Nauda bijusi, jo pārdota māja. "Naudas jau vienmēr ir žēl, bet, ja palūdz, ja vajag," saka Indrāns, neprecizējot, kas lūdzis ziedot.

2000 latu, kas ir aptuveni trešā daļa no 2006.gada ienākumiem, TP nav bijis žēl arī Līvānu novada domes sabiedrisko attiecību speciālistei Gintai Krauklei - ziedojumiem esot izlietota daļa uzkrājumu. "Šodien es ziedoju kādam ubagam, rīt es ziedoju partijai, kādēļ es to nevaru darīt?" skaidro Kraukle.

TP ziedotāju vidū atrodami arī cilvēki, kurus saista ģimeniskas saites. Piemēram, 8000 latu ziedojusi Šņepstu ģimene - 5000 latu pārskaitījis "Preiļu siera" valdes priekšsēdētājs, novada domes deputāts Jāzeps Šņepsts, 3000 latu - parlamentārā sekretāre Elita Šņepste.

15 000 latu kopā ziedojuši TP ģenerālsekretārs Aivars Tiesnesis un viņa kundze Anna. Vaicāts, vai ģimenes budžetā no tā nav radies liels robs, Tiesnesis atcērt - nav jūsu darīšana.

Viskuplākā skaitā ziedojusi jaunā pašvaldību ministra Edgara Zalāna (TP) biroja vadītāja Gunta Gūtmaņa (TP) ģimene: pats Gūtmanis atvēlējis 4500 latu, viņa sieva Zane Gūtmane (TP) - 3000 latu, bet sievasmāte Antainna Buša - 2500 latu, kopā - 10 000 latu. "Katrs dara, kā grib," laikrakstam sacījis Gūtmanis.

Ar pārtikas ražotājiem allaž cieši saistītajai TP uzņēmēji devīgi ziedojuši arī šogad. 9000 latu atvēlējis Andris Šķēle. Viņa ģimene pastarpināti kļuvusi par "Valmieras piena" īpašnieci. 10 000 latu ziedojis Juris Kļaviņš, kurš ir uzņēmuma "Trikātas siers" valdes priekšsēdētājs. Šādu pašu summu atvēlējis arī viens no slavenākajiem Latvijas piensaimniekiem, tagad firmas "Stats Invest" valdes priekšsēdētājs Jānis Skvarnovičs.

9000 latu atvēlējis arī agrākais "Rīgas piensaimnieka" vadītājs, tagad ar SIA "Piensaimnieku laboratorija" saistītais Arvīds Ušča. 1600 latu TP nav žēlojis Vitālijs Pastars, kurš, kā liecina ziņas publiskajos reģistros, ir "Preiļu siera" padomes loceklis. Savukārt Dainis Norenbergs, kura vārds saistīts ar uzņēmumu "Talsu piensaimnieks", TP ziedojis 2000 latu.

Lai arī premjers, TP priekšsēdētājs Aigars Kalvītis pats šogad partijai nav ziedojis, ievērojamas summas atvēlējuši ar viņa sievas un viņa paša biznesu saistīti cilvēki. Pa 10 000 latu pārskaitījuši Aivars Strakšas un Edgars Kāklis, kuriem kopā ar Kalvīti pieder firma "Agro centrs". Tikpat katrs ziedojuši arī uzņēmuma "Pārtikas kompānija", kuras īpašniece ir "Agro centrs", līdzīpašnieki Aleksandrs Jarjomenko, Germans Peremots un Igors Rabčuks.

Vislielāko summu - 12 000 latu - TP šogad divās daļās ziedojis Normunds Aizkalns - Cirīšu hidroelektrostacijas valdes priekšsēdētājs. Pastarpināti puse šīs spēkstacijas pieder Kalvīša kundzei Kristīnei Kalvītei.

Vienai personai pieļaujamais ziedojuma maksimālais apjoms kalendārajā gadā ir 10 000 latu, tātad Aizkalns ierobežojumu pārsniedzis, tomēr vēl nav pagājis noteiktais 30 dienu termiņš, lai virs limita pārskaitītā summa no partijas kases tiktu atskaitīta, paskaidroja KNAB pārstāvis Andris Vitenburgs.

Novados