Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Lauksaimnieki sarežģījumus izjuta vēl pirms runām par krīzi 1

Vidzemes lauku attīstības biroja lauku attīstības speciāliste Valda Empele atzīst, ka pērnais gads lauku attīstībā bija pilns dažādiem jaunumiem.

 

Tos nodrošināja Lauku attīstības plāna programmu pasākumi. "Zemnieki varēja rakstīt projektu pieteikumus, lai saņemtu atbalstu saimniekošanai. Mēs bieži atradāmies laukos, lai tiktos ar saimniekiem un sniegtu viņiem konsultācijas.

 

 

Man šķiet, ka tikai pāris pagastos nebiju divas reizes. Par atsaucības trūkumu nevarējām sūdzēties. Ja tagad kāds saka, ka viņam piedāvātās iespējas nav bijušas pieejamas, tad viņš pats ir gulējis uz mūrīša un nav licies zinis, kas apkārt notiek," apliecina V. Empele.

 

Viņa atzīst, ka lielu pateicību ir pelnījuši lauku attīstības speciālisti pagastos, kuri diendienā līdz vēlam vakaram ir strādājuši un paši meklējuši saimniekus, lai informētu par visām aktualitātēm.

 

Nav, protams, trūcis arī problēmu un grūtību. Laukos tās sākušās jau pavasarī, kad par krīzi vēl neviens nerunāja. "Jau tad lauksaimniekiem visus resursus mēģināja pārdot par ļoti augstām cenām.

 

 

Degvielas cenas gāja augšā, minerālmēslu vērtība rakstījās ar tādiem cipariem, ka zemniekiem nolaidās rokas, arī sēklas kļuva dārgākas, bet piena cenas tajā pašā laikā sāka kristies. Rudenī arī zemkopji saprata, ka graudu cenas nebūs izdevīgas," stāsta V. Empele.

 

Kaut arī tagad par krīzi visi runā, V. Empele uzskata, ka arī šis gads lauksaimniekiem sniegs iespējas attīstīt saimniekošanu. "Atkal darbosies jaunas Lauku attīstības plāna programmas, jo ne jau visas pērn tika atvērtas. Pērnā gada nogalē sāka darboties programma par lauksaimniecībā neizmantotās zemes apmežošanu, atbalsts paredzēts arī meliorācijas atjaunošanai meža platībās.

 

 

Par šo pasākumu vēl ļoti maz interesējušies. Gaidām arī apmācību piedāvājumu. Ceram, ka mēs konkursā iegūsim tiesības tās organizēt. Mācības notiks par dažādām tēmām, un tās pilnībā tiks apmaksātas no Eiropas Savienības finansējuma," informē V. Empele.

 

Zemniekus pērnā gada problēmas gan padarījušas uzmanīgākus, tomēr V. Empele domā, ka iesaistīties atbalsta programmās vajag arī turpmāk. "Tagad ir ziema, kad laiks visu pārdomāt. Pavasarī būs nākamā pieteikšanās uz atbalstu nozares modernizācijai. Ja tiešām tā saimniecībai ir nepieciešama, tad vajag piedalīties, jo, lai kā klātos, ar programmu palīdzību attīstīties tomēr būs vieglāk," apliecina V. Empele.

Komentāri 1

misters

Valda ir labs konsultants,lai viņai veicas!

pirms 11 gadiem, 2009.01.06 14:01

Novados