Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Lauku cilvēkam tagad par padoma saņemšanu būs jāmaksā 5

Kopš jūlija sākuma finansējuma trūkuma dēļ pagastos vairs nav lauku attīstības speciālistu. Valkas rajonā likvidētas 18 šo speciālistu štata vietas. Nav arī zināms, vai nākotnē tādas vēl būs.

 

Vidzemes lauku attīstības biroja lauku attīstības speciāliste Valda Empele atzīst, ka situācija bijusi visai muļķīga.

 

 

"Pirmā informācija, ka speciālistu darba finansēšanai naudas vairs nebūs, parādījās pēc Jāņiem. Tad tika sūtītas vēstules uz pagastu pašvaldībām. Tās šo ziņu saņēma jūnija beigās, bet ar 1. jūliju darbu sāka novadu domes. Tātad iepriekšējās lēmējvaras vairs nebija tiesīgas par to lemt, bet domēm bija daudz citu prioritāru lietu," saka V. Empele.

 

Daļa bijušo lauku attīstības speciālistu turpina iesākto darbu paši savās saimniecībās, citi meklē jaunu nodarbošanos vai izmanto atvaļinājumu. Vijciema pagasta bijusī lauku attīstības speciāliste Brigita Brūzīte uzskata, ka tiem, kuriem būs nepieciešams konsultants, to arī sameklēs.

 

 

"Tomēr kā komerciāls cilvēks saprotu, ka par visu ir jāmaksā. Mūsu palīdzība vairāk bija nepieciešama tiem, kuri ir sākuši savu uzņēmējdarbību un kuriem naudas nav īpaši daudz. Mēs ar viņiem kopīgi esam rakstījuši projektus, mācījām viņiem grāmatvedību. Piemēram, nesen ar krūmmelleņu audzēšanu sāka nodarboties Anita Lotiņa. Šogad gaidāma pirmā raža.

 

 

Melleņu audzēšana Anitai ir papildnodarbošanās, jo viņa strādā skolā. Izskaidroju, kā rakstīt projektu, vajadzēja sniegt konsultācijas, nu ir prieks, ka kaut ko izdevies panākt," stāsta B. Brūzīte.

 

Vijciemiete A. Lotiņa stāsta, ka gribējies kaut ko darīt lauksaimniecībā, jo mājai apkārt diezgan lieli lauki.

 

 

"Graudkopība un lopkopība man nederēja, vēlējos, lai darbs būtu tuvs sirdij. Tad konsultante Brigita man ieteica apmeklēt krūmmeleņu audzētāju kursus, palīdzēja tajos iekļūt, un man tā lieta iepatikās. Kad sāku ar to nodarboties, mēnesī vismaz reizi devos pēc padoma pie Brigitas.

 

 

Viņa man ir daudz palīdzējusi. Ar viņas palīdzību esmu īstenojusi arī projektu par dziļurbuma akas izveidošanu. Viena pati es ar to visu noteikti netiktu galā. Tas ir bēdīgi, ka tagad šādu speciālistu nebūs. Pagājušonedēļ vēl devos pēc padoma un biju satriekta - Brigita vairs nestrādā," stāsta A. Lotiņa.

 

V. Empele neslēpj bažas, vai novadu domes sapratīs lauku speciālistu nozīmi. "Smiltenes dome savā shēmā nav atradusi vietu šiem speciālistiem. Valkas domes vadība pagājušonedēļ vismaz piezvanīja un painteresējās, kāda pašlaik situācija.

 

 

Turklāt lauku attīstības speciālisti bija nodrošināti ar portatīvajiem datoriem un printeriem. Tagad tie mums jāsavāc un jātur kādā glabātavā, bet, kā zināms, datortehnika strauji noveco. Ja gadījumā kāda pašvaldība nolems kādu no šiem speciālistiem algot, tad mēs viņam atstāsim datoru.

 

 

Protams, lieliem lauku uzņēmējiem, kuri jau ilgi strādā un daudz zina, mēs neesam vajadzīgi, bet lauku speciālistu štati jau arī netika ieviesti ar nolūku sadarboties ar viņiem, bet lai palīdzētu iesācējiem, lai pamudinātu tos, kuri nevar saņemties uz biznesa uzsākšanu.

 

 

Pērnruden aktīvi sāka darboties Valsts lauku tīkls, lai nodrošinātu aktuālo informāciju visiem, kas nodarbojas ar lauksaimniecību. Tīkls balstījās tieši uz lauku attīstības speciālistiem, bet nezinu, ko tas tagad iesāks, kad viņu vairs nav. Vēl gan ir tāda ziņa, ka rudenī novadiem, kuriem zemāks lauku attīstības indekss, būs algots viens speciālists, bet tas būs viens pār visiem.

 

 

Tādā kā Strenču novadā, kur ir Plāņu un Jērcēnu pagasti, varbūt arī pietiktu ar vienu speciālistu, bet ir arī lielāki novadi, kur diezin vai nedēļā iespējams tikties ar visiem, kam vajag konsultācijas.

 

 

Varu minēt tikai vienu piemēru, kad daudziem nepieciešama palīdzība. Pavasaros saimniecību īpašniekiem jāizstrādā lauku bloku karte. Ir daudzi cilvēki, kuri to nekad nav darījuši un, lai nebūtu kļūdas, viņiem vajadzīga speciālistu palīdzība," stāsta V. Empele.

 

Ēveles pagasta bijusī lauku attīstības speciāliste Aelita Punkstiņa min, ka lauku ļaudīm radušās jaunas problēmas.

 

 

"Zinu gadījumus, kad cilvēki aizbrauc uz Valmieru, lai dabūtu numurus mājdzīvniekiem, bet arī tur atklājas, ka uzreiz nepieciešamās veidlapas nevar dabūt. Neviens jau viņus nav pamācījis, ka veidlapu formas jāizprintē no interneta," saka A. Punkstiņa.

 

V. Empeli satrauc tas, ka daļa cilvēku, sastopoties ar šīm klapatām, savām iecerēm atmetīs ar roku un tālāk neko nedarīs. Daudzi nokavēšot arī dokumentu iesniegšanas termiņus, un iznākumā atkal platības laukos sāks aizaugt.

 

Valkas novada domes priekšsēdētājs Kārlis Albergs atzīst, ka lauku attīstības speciālistu štatu likvidēšana ir bijusi negodīga rīcība no valsts un Zemkopības ministrijas puses.

 

 

"Tas tika paziņots jūnija beigās, un nu mums tā putra jāizstrebj. Protams, lauku attīstības speciālistiem jābūt. Cik daudz un kur viņi strādās, par to vēl lemsim, bet vismaz viens novada domē būs," apliecina K. Albergs.

Komentāri 5

LL

Vienu katrā novadā sola nodrošināt ministrija. Kad lasa šo rakstu, rodas iespaids, ka cilvēki paši ir tik stulbi un tikai šis speciālists var viņus glābt, citādi tiek draudēts ar lauku aizaudzēšanu, kas lielā mērā jau ir notikusi.
Tieši ieguvums būs tas, ka pašiem būs jāsāk darīt, citādi mūsu pagastā šis speciālists bija priekš dažiem pensionāriem, kuriem šis speciālists pēdējā brīdī aizpildīja kartes un pēdējā dienā ar pagasta transportu aizveda uz Valmieru. Tā no pašvaldības puses bija tīrā labdarība. Nopietniem zemniekiem šāds speciālists nav vajadzīgs un cik katrā pagastā ir nopietnu zemnieku -1-3.

pirms 11 gadiem, 2009.07.21 10:57

;;;

Valdu Empeli arī atstāsim Valkas novadā par konsultanti, valsts viņai samaksās un papildus par projektiem u.c. lai maksā lauksamnieki, kā nekā privātais lauciņš. Konsultantiem pa šiem gadiem bija jāspēj cilvēkiem iemācīt aizpildīt to, kas bija jāaizpilda, kā arī pašiem bija jāved savas kartes vai jākooperējas to vesānā. Tos konsultantus, kas naivi vāvuļoja, ka viss jāizdara nabadziņu vietā, sen bija jāpazūd no konsultantu saimes, jo nekādu labumu Latvijas lauksaimniecības attīstībai nav devuši.

pirms 11 gadiem, 2009.07.21 12:31

*=*

Izlasot rakstu, rodas divejaads viedoklis: no vienas puses skatoties- tieshaam jauki, ka ir taadi padomdeveeji un prieks, ka ir kaadam paliidzeets uzsaakt kaut ko ienesiigu ar saviem lauku iipashumiem.Bet no otras puses- shie speciaalisti tomeer vareeja aktiivi mekleet cilveekus, piedaavaat idejas. Mums arii bija vajadziiga shaada padomdoshana, bet neizdevaas atrast.. Tad nu speciaalsiti lai meklee un piedaavaa tagad privaati - piem, ASV ir daudz cilveeku, kuri dazhaadaas jomaas pelna kaa konsultanti un padomdeveeji, tikai pie mums cilveeki uzskata, ka par padomdoshanu jaamaksaa valstij.

pirms 11 gadiem, 2009.07.21 14:19

uzņēmējs

Mūsu rajonā bija tikai viens konsultants - Gunta Mangale, kas vismaz, kaut ko par lauksaimniecību zin. Kas tas par konsultantu, kas visu dienu pavada sēžot pie datora interneta izklaides portālos? Sen jau bija laiks viņus likvidēt, jo mēs neesam tik bagāti, lai uzturētu šādus liekēžus.

pirms 11 gadiem, 2009.07.21 22:44

nevajadzīgais lauksaimnieks

Mazajām un vidējām saimniecībām konsultanti ir vajadzīgi, tos nevajag lielajām, jo tās var atļauties algot speciālistus (grāmatvežus, lietvežus, agronomus, zootehniķus utt.) bet maziem nav tik daudz naudas lai apmaksātu speciālistu pakalpojjumus. Pret konsultantiem ir lielsaimnieki, jo tagad tiešām atkritīs viena daļa pretendentu pie platību maksājumiem, jo cilvēki vienkārši nebūs spējīgi tās bloka kartes izņemt uz aizpildīt, samazināsies saņēmēju slkaits, lielsaimniecībām lielāki maksājumi paliks. Konsultanti arī ir cilvēki, ka kuri, mums piemēram bija ļoti atsaucīga, izpalīdzīga, paskaidroja visu, griezāmies dažādos jautājumos, vienmēr saņēmām atbildes. Veidlapui aizpildīšana tā piņkerīga lieta, mana māte jau veca 72 gadi, ir gotiņa, rukši, vistas,m arī zemīte, saņem maksājumus par 23 ha, bloku karti viņa pati aizpildīt nemāk, lai gan konsultante to parāda katru gadu, vecam cilvēkam to iegaumēt grūti. Tiem lielkungiem jāsaprot ka pensionāre arī ir cilvēks un viņai ir vienādas tiesības uz maksājumu saņemšanu, ja tādi cilvēki nespēj paši tik galā, ir jābūt speciālistam, kas palīdz, biezajiem zemniekiem jāsāk cienīt arī mazo saimniecību īpašnieki, mums valstī visi ir vienādi, vai kaut ko esam palaiduši garām. kauns lielkungi, kauns!

pirms 11 gadiem, 2009.07.22 14:37

Novados