Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Launkalnes pagastā lielgabarīta atkritumus savāks akcijā 2

Smiltenes firma "Lauku apgāds un meliorācija" atsākusi darbu Launkalnes pagasta atkritumu izgāztuvē "Putnukalns". Tās rekultivāciju paredzēts pabeigt 15. jūnijā.

Izgāztuve Launkalnes pagastā ir slēgta jau vairākus gadus. Tās rekultivācijas projektu Smiltenes novada dome sāka īstenot pērnā gada nogalē, pateicoties Eiropas Savienības Kohēzijas fonda līdzfinansējumam. SIA "Lauku apgāds un meliorācija" (LAM) izgāztuvē savāca, lielā kaudzē novietoja un sablīvēja atkritumus un noplanēja teritoriju, bet pārējos darbus atlika līdz pavasarim laika apstākļu dēļ.

Skatu aizsegs bērziAizvadītajā ceturtdienā, izmantojot saulaino laiku, firmas "LAM" tehnika sāka uzklāt lielajai atkritumu kaudzei 50 centimetrus biezu māla izolējošo kārtu. Tai sekos 20 centimetrus biezs auglīgās grunts slānis.

"Septiņi metri no vienas puses, trīs metri - no otras puses. Tik daudz atkritumu pagasta iedzīvotāji ir sarūpējuši," kaudzes augstumu aptuveni nosauc firmas "LAM" darbu vadītājs Druvis Dreimanis.Pašvaldība aprēķinājusi, ka "Putnukalna" izgāztuvē apglabātas pavisam 5400 tonnas atkritumu, novēršot piesārņojuma izplatību 0,38 hektāru lielā platībā.

Līdz 15. jūnijam strādnieki vēl uzklās melnzemes slāni pārējai izgāztuves teritorijai, iesēs zālīti un gar ceļu sešās rindās iestādīs bērzus, lai aizsegtu lielo kaudzi garāmbraucēju skatam. Likvidētās izgāztuves teritorijā arī ierīkos trīs urbumus, lai divas reizes gadā pašvaldība varētu ņemt paraugus un kontrolēt varbūtēju gruntsūdeņu piesārņojumu.

Launkalnes pagasta atkritumu izgāztuves rekultivācijas projekta kopējās izmaksas ir 15012 latu, informē novada domes Attīstības un plānošanas nodaļas vadītājs Andris Lapiņš. No tiem 11 808 latu ir Kohēzijas fonda nauda, bet pārējo finansē Smiltenes novada dome. Objekta vadības uzraudzību nodrošina Vides ministrija.

Savāks lielgabarīta atkritumusPēc mazo izgāztuvju slēgšanas daudzviet iedzīvotājiem vislielākās problēmas sagādā lielgabarīta atkritumu aizvākšana.

Launkalnes pagasta pārvaldes vadītājs Māris Lazdiņš informē, ka 24. maijā Launkalnē un Silvā lielgabarīta atkritumus no iedzīvotājiem bez maksas savāks Ziemeļvidzemes atkritumu apsaimniekošanas organizācija (ZAAO). Izdevumus segs pašvaldība.

Savas vecās mēbeles un citas izmēros lielas, nederīgas mantas launkalniešiem jānogādā pie zaļajiem, atkritumu šķirošanai paredzētajiem konteineriem, bet silvēniešiem - uz konteineru laukumu daudzdzīvokļu māju pagalmā netālu no bērnu rotaļlaukuma. Šādu akciju pagasta pārvalde rīko tikai reizi gadā, jo izmaksas ir diezgan lielas.

Cilvēki priecājas, ka vismaz nolietoto sadzīves elektrotehniku, piemēram, vecos ledusskapjus un veļas mašīnas ZAAO savāc par velti. Taču daudzviet novadā citi atkritumi "aiziet neceļos".

"Lai nebūtu jāmaksā par izvešanu, vieni, kuriem mājās ir malkas apkure, daudz ko sadedzina, bet citi meklē citus risinājumus. Ja mūsu ceļinieki slēgs visus stāvlaukumus, kur atrodas lielie atkritumu konteineri, tad sāksies vēl lielāka mežu piecūkošana," spriež M. Lazdiņš.

Komentāri 2

ustere

novēršot piesārņojuma izplatību 0,38 hektāru lielā platībā.

Tā bedre pati jau par sevi ir piesārņojums.

pirms 10 gadiem, 2010.05.17 13:51

dīvāns

Kad Smiltenē varēs nodot lielgabarīta atkritumus? Pilsēta pamazām aizaug ar krēsliem, podiem, gultām un visu pārējo.

pirms 10 gadiem, 2010.05.17 18:20

Novados